Zasedenost kapacitet v Pomurju je blizu sto odstotkov, natančnega podatka trenutno še nimamo. Poroča se namreč za nazaj, je povedal Uroš Kamenšek, predsednik Pomurske turistične zveze. Izpada dohodkov, ki je nastal zaradi sredi marca sprejetega vladnega odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom in turističnim obratom, ki jim je do 18. maja prepovedal sprejemanje novih gostov, pa ne bo mogoče pokriti.
Prednjačijo zdravilišča
"Prejšnja leta je bilo več kot sto tisoč prenočitev ob velikonočnih praznikih in za prvi maj, letos zaradi razglašene epidemije nobene," pojasni. Za turistične bone meni, da so v veliko pomoč turizmu v Pomurju, kar se je potrdilo v zadnjem mesecu. Za pomursko regijo je namreč značilno, da je julij glede turistične zasedenosti eden najslabših mesecev v letu, saj pomurski turizem še vedno temelji predvsem na zdraviliščih.
Izpada zaradi prepovedi poslovanja v času epidemije ne bodo mogli pokriti niti s pomočjo bonov.
Po navadi najslabše zasedeni julij letos rešujejo prav domači gostje, ki koristijo bone.
Pomurski turizem temelji predvsem na termalnih kopališčih, po katerih je veliko povpraševanje.
Pri rezervacijah tujcev je problem predvsem selitev njihovih držav z zelenega seznama na rumeni ali rdeči seznam.
Obvezna 14-dnevna karantena ob prihodu v našo državo je seveda zadosten razlog za odpoved obiska.
Skupinskih gostov je zaradi covida-19 mnogo manj, je pa več individualnih ogledov.
Največ v Moravske Toplice
V pomurski statistični regiji je bilo po podatkih Finančne uprave Republike Slovenije do 15. julija največ turističnih bonov unovčenih v občini Moravske Toplice, sledijo občine Ljutomer, Veržej, Lendava in Murska Sobota.
Mnogi bone podarijo
Prvi podatki finančne uprave kažejo, da je povprečna starost uporabnika bona 39,4 leta. Skoraj devet tisoč upravičencev, starih v povprečju 63,5 leta, je svoj turistični bon podarilo sorodniku.