Zaradi epidemije koronavirusa so tudi Radgonskim goricam ostale velike zaloge vina. Direktor Borut Cvetkovič pravi, da je prodaja v prvih sedmih mesecih v primerjavi z istim obdobjem lani upadla za približno 25 odstotkov. V kleti naj bi imeli 4,5 milijona litrov vina.
Sramotna ponudba
Radgonske gorice obdelujejo 320 hektarjev vinogradov, grozdje pa odkupujejo še od 240 pogodbenih vinogradnikov. In prav te so v začetku junija razburili s svojo odkupno ponudbo. Za kilogram grozdja so jim ponudili le pet centov, ob tej sramotni ponudbi pa so kooperantom dali tudi 15-dnevni rok, da lahko v primeru nestrinjanja s ponujeno ceno odstopijo od pogodbe.
Ukrepi ohranjajo odkup
Ali je na dogovor s kooperanti vplivala uredba vlade o ukrepih za odpravo motenj na trgu v vinskem sektorju zaradi covida-19? Ta namreč določa dva začasna ukrepa: krizno destilacijo in krizno skladiščenje. Kot je znano, so do obeh ukrepov upravičeni le večji vinarji, ki letno pridelajo vsaj 30 tisoč litrov vina, pomoč države pa lahko pričakujejo tisti, ki bodo pripravljeni destilirati vsaj 25 tisoč litrov. Podpora znaša 0,8 evra za liter, s tem, da bodo morale kleti, ki ob svoji pridelavi odkupujejo grozdje še od drugih vinogradnikov, to storiti tudi letos, količina letošnjega odkupa pa ne sme biti bistveno manjša od zadnjih nekaj let.
Na državni denar za uničevanje vina z destilacijo v industrijski alkohol lahko računajo le veliki vinarji
Dividende za kredit
Radgonske gorice so v večinski lasti Celjskih mesnin (96,53 odstotka). Te so, kot navajajo v poslovnem poročilu za leto 2019, dosegle lani veliko slabši poslovni izid kot v predhodnem obdobju, izid od financiranja pa so si izboljšale predvsem zaradi prejete dividende Radgonskih goric v znesku 500 tisoč evrov. Hkrati so si Radgonske gorice pri Celjskih mesninah najele kratkoročno posojilo v višini nekaj manj kot 200 tisoč evrov. Direktor Cvetkovič pravi, da so denar potrebovali za obratna sredstva. Podatki o lanskem poslovanju Radgonskih goric še niso javno dostopni, Celjske mesnine pa v svojem poročilu navajajo, da je poslovni izid (razlika med prihodki in odhodki) povezanega podjetja znašal 1,14 milijona evrov. Prihodki Radgonskih goric v letu 2018 so bili 10,8 milijona evrov.