(REPORTAŽA) "Krava daje mleko vsak dan. Torej smo v službi 365 dni na leto."

12.08.2021 06:15
Pomurske mlekarne s svojim maslom pokrijejo približno 55 odstotkov slovenskega trga. Samo lani decembra so ga izdelali 250 ton. Poleg regije pa stavijo tudi na Daljni vzhod. Med drugim v Hongkong na mesec izvozijo 100 tisoč litrov trajnega mleka.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V skutarni ne gre brez ročnih spretnosti. Foto: Vanesa JAUŠOVEC
Vanesa Jaušovec

Pomurske mlekarne s proizvodnima obratoma v Murski Soboti in Ljutomeru, kjer izdelujejo sire, so lani v različne mlečne izdelke predelale 55 milijonov litrov surovega mleka. V enem tednu običajno predelajo milijon litrov, 700 tisoč v Murski Soboti in 300 tisoč v Ljutomeru.

To je živa zgodba

Kot nam je med našim obiskom proizvodnje pojasnila na Švedskem rojena Prlekinja Rose Marie Pihler, ki je z mlekarstvom povezana že 30 let, zadnjih pet let pa je obratovodja v Pomurskih mlekarnah, je zaradi številnih izdelkov, ki jih dnevno naredijo, dogajanje v mlekarni zelo dinamično. Pihlerjeva je po diplomi iz agronomije in živinoreje prvo službo dobila za proizvodnim trakom v Ljutomeru. Od takrat je šla skozi vsa delovišča in je odlična poznavalka poklica mlekar.

Rose Marie Pihler Foto: Vanesa JAUŠOVEC
Vanesa Jaušovec

"Mlekar mora biti discipliniran, prilagodljiv in predvsem mora imeti rad čistočo," našteje tri ključne lastnosti poklica, ki so se ga nekoč učili v srednji mlekarski šoli v Kranju, danes pa to šolanje več ne obstaja. V isti sapi še doda: "Proizvodnja mlečnih izdelkov je živa zgodba. Če se nam v enem oddelku kaj zalomi, moramo mleko preusmeriti v drugi oddelek, saj ga ne moremo dati v skladišče in potem uporabiti čez nekaj dni. Zato se lahko zgodi, da se delovnik mlekarja podaljša."

Pihlerjeva to ponazori s prispodobo: "Krava daje mleko vsak dan, mi ga vsak dan odkupujemo. Torej smo v službi 365 dni na leto." V proizvodnji delajo vse dni v letu, razen na največje praznike. Obratovodja je tisti, ki glede na naročila in potrebe dnevno razdeli količino mleka po oddelkih. Del gre denimo v skutarno, del v maslarno, del za jogurte in druge mlečne napitke ter del za trajno mleko.

Alojz Pavlinjek mlekarsko uniformo nosi že 37 let. Med našim obiskom je skrbel za pasterizacijo. Delo z živili je specifično: "Vse se začne in konča pri čistoči. Dober mlekar mora vedno tudi dobro počistiti za seboj." Pavlinjek je odraščal na kmetiji, kjer so pridelovali mleko, zato je bila logična izbira šolanje na mlekarski šoli. Kot vsak mlekar v Pomurskih mlekarnah tudi on kroži po oddelkih: "Prilagodljivost in učljivost sta lastnosti, brez katerih v tem poklicu ne uspeš."

Manuel Časar je tehnik varstva okolja, ki si je denar za študij služil s študentskim delom v Pomurskih mlekarnah. Ko so mu ponudili pogodbo o zaposlitvi, jo je sprejel. "Delo mi je všeč," je jasen za proizvodno linijo v maslarni. Tudi Pihlerjeva je vesela, da je sprejel službo: "Manuel je eden naših najmlajših mlekarjev, naša prihodnost." V maslarni je ta dan naloge opravljala še Andreja Topolnik. Šla je po sorodnikovih stopinjah, ko se je odločila postati mlekarka: "Mama mi je rekla, da je mleko 'večno' in da to pomeni, da ne bom nikoli izgubila službe. Pa sem šla v šolo." Že 33 let službuje v Pomurskih mlekarnah.

Vse do Hongkonga

Obratovodja Rose Marie Pihler jasno pravi, da je velika škoda, da mlekarska šola več ne obstaja. Čeprav je veliko njihove proizvodnje avtomatizirane in robotizirane, kot so polnilne linije za fermentirane izdelke - to so denimo jogurti in liniji za polnjenje trajnega oziroma sterilnega mleka -, so pri nekaterih opravilih še vedno nujne ročne spretnosti. Takšno je delo v skutarni in maslarni. "Z ročnim delom preprosto nastane boljša struktura masla, kot bi nastala z avtomatizacijo," razkrije Pihlerjeva.

Pomurske mlekarne s svojim maslom pokrijejo približno 55 odstotkov slovenskega trga - tako z maslom lastnih blagovnih znamk kot s trgovskimi znamkami. Lani decembra so ga tako izdelali 250 ton. "Očitno se je veliko peklo, na mizi pa je bilo najbrž tudi veliko bifteka," se je kot ves čas našega obiska smejala obratovodja. Največ vseh izdelkov izdelajo prav pred veliko nočjo in božičem. Ob maslu so njihovi vrhunski izdelki med drugim še skuta, sir ementalec in mleko v prahu.

Zaradi številnih izdelkov je dogajanje zelo dinamično. Foto: Vanesa JAUŠOVEC
Vanesa Jaušovec

Sedemindvajsetmetrska stavba, v kateri je sušilnica mleka oziroma obrat, v katerem izdelujejo mleko v prahu, tako zaznamuje panoramo Industrijske ulice v Murski Soboti. V Pomurskih mlekarnah pa pri prodaji poleg regije stavijo tudi na Daljni vzhod. Med drugim v Hongkong na mesec izvozijo 100 tisoč litrov trajnega mleka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta