Postopek podelitve koncesij domovom za starejše je končan. Na lani objavljen razpis ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) za 1100 mest se je prijavilo 21 vlagateljev, a samo dva iz Pomurja. Uspešen je bil Zavod Karitas za velikopolanski dom, ki bo dobil koncesijo še za 16 postelj, ne pa tudi Dom Kuzma, ki je prijavil 21 mest. Njegova vloga je bila zavrnjena kot nepopolna, manjkala ji je namreč bančna garancija.
Direktorica Doma Kuzma Jožica Baša je povedala, da so vlogi priložili zavarovalno garancijo, enako, kot so to storili ob prijavi na razpis pred dvema letoma. Takrat je to zadoščalo, so pa bili neuspešni zaradi nezadostnega števila zbranih točk. Bančne garancije jim zdaj ni uspelo pridobiti zato, ker ima Dom Kuzma že zgrajen objekt in opremljene prostore, za kar so se seveda zadolžili. "Mi dejavnost tudi tu že opravljamo, vendar na podlagi delovnega dovoljenja, a zaradi nepridobljene koncesije nimamo priznanih storitev zdravstvene nege za 21 stanovalcev," je povedala Baša. Zdravstveno nego seveda zagotavljajo vsem 85 stanovalcem na enak način, še posebno je bila ta pomembna v času, ko se je med stanovalci in zaposlenimi širil koronavirus.
Baševa pravi, da se ji zdi nepravično, da se koncesija podeljuje nekomu, ki bo objekte za institucionalno varstvo starejših šele zgradil čez dve ali tri leta, ne pa tudi tistim, ki to že izvajajo. Ne samo z vidika poslovanja izvajalca, ampak zaradi stanovalcev samih, saj se jim s tem ne priznava pravica do osnovnega zdravstvenega varstva. "Pravica vsakega državljana Republike Slovenije je, da ima zagotovljeno osnovno zdravstveno varstvo. Zdaj pa smo mi kot dom prisiljeni izbirati, za katere stanovalce bo zdravstvena zavarovalnica plačala zdravstveno nego in za katere ne. Formalno torej moramo izločiti stanovalce, za katere zavarovalnica ne bo plačala zdravstvene oskrbe," izpostavi Baša. Dom Kuzma zaradi primanjkljaja koncesij dobi od zdravstvene zavarovalnice šest do sedem tisoč evrov manj sredstev na mesec. To pa glede na kadrovski normativ pomeni tudi dva, tri manj zaposlenih in posledično večjo obremenitev teh, ki delajo.
Dom Kuzma je situacijo predstavil ministrstvu in tudi varuhu človekovih pravic. Na ministrstvu so jim svetovali, naj se prijavijo na nov razpis, ko ta bo. Iz pisarne varuha človekovih pravic odgovora niso prejeli, je pa predstavnik na srečanju direktorjev domov za starejše, kjer so prav tako izpostavljali ta problem, povedal, da bi moral zaradi kratenja pravic vsak stanovalec sam vlagati tožbo zoper državo.
Kako ministrstvo pojasnjuje postopek v primeru Doma Kuzma
Ministrstvo je pojasnilo, da je javni razpis za podelitev koncesij v domovih za starejše v 12. točki določal, katera dokazila mora priložiti ponudnik na javnem razpisu, med ostalim tudi bančno garancijo za resnost ponudbe in bančno garancijo za izvedbo posla. Pri pregledu ponudbe ponudnika Dom Kuzma je bilo ugotovljeno, da je ponudba nepopolna, ker ne vsebuje omenjenih bančnih garancij, zato jo je koncendent z odločbo zavrgel. S tem je bil postopek za Dom Kuzmo končan. Ker Dom Kuzma bančne garancije ni predloži, smo bili primorani njihovo zahtevo zavreči. V nasprotnem primeru bi kršili tako pogoje javnega razpisa, kot zakonodajo (Zakon o socialnem varstvu, Zakon o javnem naročanju) in predpise (Pravilnik o koncesijah na področju socialnega varstva). Od izdanega sklepa, ki je bil vročen Domu Kuzma dne 28.12.2020 je minilo že skoraj dva meseca. Od takrat naprej se zoper sklep o neizboru niso pritožili.
Ministrstvo dodaja, da si je minister Cigler Kralj za eno od ključnih prioritet mandata zastavil ureditev področja celostne oskrbe starejših, saj je bilo to v zadnjem desetletju izjemno zapostavljeno, čeprav je za Slovenijo značilno staranje prebivalstva. Cilj ministrstva je, da bo Slovenija s storitvami enakomerno pokrita in da ljudje takoj, ko nastane potreba, dostopajo do potrebne in željene oskrbe, ne pa da so leta na čakalni listi. To je mogoče doseči le s hkratnim zagotavljanjem proračunskih sredstev, podeljevanjem koncesij in črpanjem EU sredstev.
Ob procesu podeljevanja koncesij na ministrstvu vzporedno krepimo tudi investicije v gradnjo javnih domov iz proračunskih sredstev. V naslednjih dveh letih za področje oskrbe starejših namenjamo petkrat več sredstev, kot jih je bilo temu namenjenih po letu 2008. Ob tem poudarjamo, da proračuna za leto 2021 in 2022 za gradnjo novih domov predvidevata 30 milijonov evrov. V veliko domovih se že leta srečujemo z neprimernimi prostorskimi pogoji in dotrajano infrastrukturo, kar je močno zaznamovalo tudi odziv na epidemijo. To problematiko intenzivno rešujemo s črpanjem EU sredstev.