V domu Kuzma ob podelitvi koncesij domovom za starejše: Stanovalcem so kratene pravice

Majda Horvat, Vestnik
25.02.2021 10:00
Iz Pomurja sta se za dodatne koncesije potegovala Zavod Karitas za Dom Danijela Halasa Velika Polana, ki je uspel, in Dom Kuzma, ki pa je bil zavrnjen.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Varuh človekovih pravic je svetoval, da bi v primeru tožbe moral tožbo vlagati vsak stanovalec sam. 
Damjana Nemeš

Postopek podelitve koncesij domovom za starejše je končan. Na lani objavljen razpis ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) za 1100 mest se je prijavilo 21 vlagateljev, a samo dva iz Pomurja. Uspešen je bil Zavod Karitas za velikopolanski dom, ki bo dobil koncesijo še za 16 postelj, ne pa tudi Dom Kuzma, ki je prijavil 21 mest. Njegova vloga je bila zavrnjena kot nepopolna, manjkala ji je namreč bančna garancija.

Direktorica Doma Kuzma Jožica Baša je povedala, da so vlogi priložili zavarovalno garancijo, enako, kot so to storili ob prijavi na razpis pred dvema letoma. Takrat je to zadoščalo, so pa bili neuspešni zaradi nezadostnega števila zbranih točk. Bančne garancije jim zdaj ni uspelo pridobiti zato, ker ima Dom Kuzma že zgrajen objekt in opremljene prostore, za kar so se seveda zadolžili. "Mi dejavnost tudi tu že opravljamo, vendar na podlagi delovnega dovoljenja, a zaradi nepridobljene koncesije nimamo priznanih storitev zdravstvene nege za 21 stanovalcev," je povedala Baša. Zdravstveno nego seveda zagotavljajo vsem 85 stanovalcem na enak način, še posebno je bila ta pomembna v času, ko se je med stanovalci in zaposlenimi širil koronavirus.

Baševa pravi, da se ji zdi nepravično, da se koncesija podeljuje nekomu, ki bo objekte za institucionalno varstvo starejših šele zgradil čez dve ali tri leta, ne pa tudi tistim, ki to že izvajajo. Ne samo z vidika poslovanja izvajalca, ampak zaradi stanovalcev samih, saj se jim s tem ne priznava pravica do osnovnega zdravstvenega varstva. "Pravica vsakega državljana Republike Slovenije je, da ima zagotovljeno osnovno zdravstveno varstvo. Zdaj pa smo mi kot dom prisiljeni izbirati, za katere stanovalce bo zdravstvena zavarovalnica plačala zdravstveno nego in za katere ne. Formalno torej moramo izločiti stanovalce, za katere zavarovalnica ne bo plačala zdravstvene oskrbe," izpostavi Baša. Dom Kuzma zaradi primanjkljaja koncesij dobi od zdravstvene zavarovalnice šest do sedem tisoč evrov manj sredstev na mesec. To pa glede na kadrovski normativ pomeni tudi dva, tri manj zaposlenih in posledično večjo obremenitev teh, ki delajo.

Dom Kuzma je situacijo predstavil ministrstvu in tudi varuhu človekovih pravic. Na ministrstvu so jim svetovali, naj se prijavijo na nov razpis, ko ta bo. Iz pisarne varuha človekovih pravic odgovora niso prejeli, je pa predstavnik na srečanju direktorjev domov za starejše, kjer so prav tako izpostavljali ta problem, povedal, da bi moral zaradi kratenja pravic vsak stanovalec sam vlagati tožbo zoper državo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta