Večina, 80 odstotkov zaposlenih javnih uslužbencev na Upravni enoti Gornja Radgona je po podatkih načelnika cepljenih.
Zdravstveni minister Janez Poklukar je ob nedavnem vladnem obisku Pomurja ponovno opozoril na to, kar ponavlja že nekaj časa. Delo na domu sicer ne poteka v obsegu, kot ga priporoča stroka. Minister je izrazil željo oziroma pričakovanje, da bi od doma delalo 50 odstotkov zaposlenih ali več. Vlada je med drugim sprejela sklep o opravljanju dela od doma, ki predstojnikom organov državne uprave nalaga, da v najkrajšem možnem času javnim uslužbencem na ministrstvih, organih v njihovi sestavi, vladnih službah in upravnih enotah do preklica odredijo delo od doma, in sicer na delovnih mestih oziroma pri opravljanju nalog, kjer to omogočajo delovni proces, narava in vrsta nalog ter je zagotovljena informacijska tehnologija. V praksi je uveljavljanje sklepa površno, ministrovi pozivi očitno naletijo na gluha ušesa.
Kako je v upravnih enotah
V soboški upravni enoti ima 36 zaposlenih omogočen oddaljen dostop, ki v nekoliko omejenem obsegu omogoča dostop do službenih računalnikov - vse te so prijavili za delo na domu po sklepu vlade -, a še vedno morajo veliko stvari opraviti neposredno na delovnem mestu. Kot pojasnjuje načelnik Dominik Šteiner, so se v skladu z vladnim sklepom za delo na domu odločali le v izjemnih primerih in na delovnih mestih, kjer se izvajajo podporne naloge. Večji obseg izvajanja dela na domu naj bi jim tako omogočil odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb za nalezljivo boleznijo covid-19 v upravnih zadevah. "Uslužbencem, ki delajo pri okencih, v matični službi, tajništvih, in zaposlenim na krajevnih uradih, pri vzdrževanju ter sprejemu, evidentiranju in oddaji poštnih pošiljk je zaradi narave dela popolnoma onemogočeno izvajanje dela na domu," dodaja Šteiner. V lendavski upravni enoti dela na domu 13 javnih uslužbencev, a ti se nadomeščajo in tedensko izmenjujejo, 23 zaposlenim pa narava dela sploh ne dopušča dela od doma. Podobno je v ljutomerski upravni enoti, kjer so javne uslužbence napotili k delu od doma 9. novembra po sklepu vlade. Delo na domu enkrat do dvakrat tedensko opravlja osem javnih uslužbencev, deset pa jih zaradi narave dela tega ne more. Še manj se ukrep uporablja v gornjeradgonski upravni enoti, kjer do nedavnega sploh niso organizirali tovrstnega načina opravljanja dela, po zadnjih informacijah so nekaj zaposlenih nato nedavno prijavili za delo od doma. Kot je pojasnil načelnik Sašo Norčič, je 80 odstotkov zaposlenih javnih uslužbencev cepljenih, poleg tega vsi vodijo upravne postopke in so vezani na delo s strankami.
109 uslužbencev murskosoboškega finančnega
urada opravlja delo na domu do štiri dni na teden
Foto: Profimedia
Neprimerna narava dela in pomanjkanje tehničnih možnosti
V soboškem finančnem uradu do štiri dni na teden delo na domu opravlja 109 uslužbencev, ki jim to narava dela omogoča in imajo za opravljanje dela na domu izpolnjene tehnične pogoje. "Delo od doma je za uslužbence organizirano tako, da ne vpliva na zmanjšanje kakovosti opravljenih nalog niti posebej ne posega v storitve, ki jih zagotavljamo strankam. Za te storitve uslužbenci opravljajo naloge na delovnih mestih," so pojasnili v finančni upravi. Kljub temu več kot polovica zaposlenih v Finančnem uradu Murska Sobota, kar 119, zaradi narave dela oziroma neizpolnjevanja tehničnih pogojev ne dela na domu. Nepresenetljivo je še večja razlika na ministrstvu za notranje zadeve in pri organih v sestavi - policiji in inšpektoratu za notranje zadeve, kjer je skupno zaposlenih približno 9100 javnih uslužbencev, med njimi jih po pojasnilih, ki smo jih dobili od policije, 8100 dela na more opravljati na domu. Na Policijski upravi Murska Sobota je bilo sicer konec lanskega leta sistemiziranih 539 uradniških delovnih mest.
Na sodiščih po odredbi predsednika vrhovnega sodišča Damijana Florjančiča velja pogoj PCT, organizacija dela na domu pa je v pristojnosti predsednikov sodišč. Kot pojasnjuje Branko Palatin, predsednik murskosoboškega okrožnega sodišča, poslovanje sodišč poteka nemoteno in se v čim večjem obsegu skuša zagotoviti redno izvajanje sodne oblasti, a ob upoštevanju preventivnih ukrepov. Za sodišča sodnega okrožja Murska Sobota se tako za splošno odreditev dela na domu še niso odločili. "Pri tem poudarjamo, da sodišče v Murski Soboti posluje v treh dokaj velikih sodnih stavbah, kjer se lahko zagotavljajo varne razmere. Imamo ustrezno velike pisarne, večji del zaposlenih ima tudi svoje pisarne oziroma se, kjer je več oseb v pisarni, po naši oceni lahko med njimi zagotavlja ustrezna razdalja, delovni prostori so namreč urejeni tako, da je med zaposlenimi vsaj dva metra razdalje," navaja Palatin. Zaradi višje sile so od 15. septembra do danes delo na domu odredili 21 zaposlenim, in sicer za tri do deset dni. "Glede na naravo dela pa žal dela na domu ne moremo zagotoviti zaposlenim na delovnem mestu vpisničar, sodni zapisnikar in drugemu tehničnemu osebju," je še pojasnil predsednik okrožnega sodišča v Murski Soboti.
Kaj kažejo podatki inšpektorata
O delu na domu je Inšpektorat RS za delo v obdobju od 6. do 29. novembra letos obvestil 785 delodajalcev za 15.480 delavcev. Od začetka leta do 6. novembra pa je delo na domu prijavilo 2506 delodajalcev za 182.560 delavcev. Na inšpektoratu pojasnjujejo, da primerjava med leti ni več smiselna, saj so v letu 2020 od razglasitve epidemije začeli delo na domu statistično spremljati po delodajalcih in ne več po delavcih, kot so to spremljali v prejšnjih letih. "Vseeno pojasnjujemo, da smo tako na primer v letu 2019 prejeli obvestila o delu na domu za 2037 delavcev. Leta 2020 (do 13. marca - razglasitev epidemije) za 1266 delavcev in do konca leta še za 20.757 delodajalcev."