V Murski Soboti kmalu butični hotel Belmur

Timotej Milanov Timotej Milanov
02.07.2021 15:46
V prenovljenem objektu s štirimi zvezdicami bodo ponujali nastanitev s pogledom na središče mesta
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Belmur bo imel ponudbo butičnih hotelov s štirimi zvezdicami, ki so danes trend. Foto: Timotej MILANOV
Timotej Milanov

Središču Murske Sobote se kmalu obeta še ena pridobitev. V obnovljeni meščanski hiši, kjer je nekoč delovala lekarna družine Bölcs, nastaja mestni hotel. Investicije se je lotila družba Kompas Pomurje, ki jo vodi Branko Farič. V pritličju je že doslej 18 let delovala njihova agencijska poslovalnica. "Že ob vselitvi sem imel idejo o investiciji v nastanitveno dejavnost," pravi Farič, ki je večji del objekta od potomcev lekarniške družine odkupil pred 17 leti, ko so ga ti dobili vrnjenega v denacionalizacijskem postopku, a se projekta ni mogel lotiti, dokler ni pridobil lastništva nad celotno stavbo. Ko se je to naposled zgodilo, so stopili v akcijo. Prenovo je zasnoval arhitekt Tomaž Lazar, pri izvedbi del je sodelovalo več domačih izvajalcev.

​Deset sob v srcu mesta

"Uporabili smo obstoječe prostore in preuredili celotno podstrešje, tako da bo zajemalo sedem hotelskih sob. Skupno bo v objektu na voljo deset sob. Pri tem smo se odločili za standard štirih zvezdic, zato bo imel hotel tudi dvigalo in vso ponudbo, ki je značilna za majhne, družinske butične hotele, ki so danes v trendu," pojasnjuje Farič. V nekaterih sobah so še posebne stopnice, ki bodo vodile do mansardnega prostora. "Te sobe so zamišljene za družine, saj bodo v njih dodatna ležišča, na katerih lahko prespijo otroci. Tudi če recimo želita v mestu prenočiti sodelavca v času poslovnega dogodka, bosta lahko prenočila v isti sobi na ločenih ležiščih. Skratka, želeli smo izkoristiti ves prostor, ki je bil na voljo."

Iz nekaterih sob se ponuja pogled na prenovljeno Slovensko ulico. Foto: Vanesa JAUŠOVEC
Vanesa Jaušovec

Pri zasnovi vsebine so izhajali iz koncepta meščanske hiše, kar je ta stavba nekoč bila. "Zato smo se v skladu s stanovanjskim delom, ki je bil nekoč nad lekarno, odločili za velike sobe, s 30 kvadratnimi metri površine, ki bodo zadovoljile tudi zahtevnejše goste. Tudi na podstrešju smo poudarili nekatere elemente, kot so stari tramovi. Torej smo izkoristili tisto, kar je že bilo v hiši, poleg tega smo pri prenovi uporabili naravne materiale, kot so kamen, les, železo in steklo, kar v sodobnem estetskem smislu omogoči dobro fotografijo in človeka nagovori k obisku," še pove Farič, ki upa, da bo hotel prve goste sprejel že to poletje.

​Agencija in recepcija v enem

Investitor projekta je družba Kompas Pomurje v lasti Fariča in Mateja Fišerja. Pri tem se Farič sprašuje, kaj je z vsemi sredstvi, ki jih država obljublja za investicije. "S tovrstno novo investicijo nismo bili upravičeni do nobenih subvencij ali nepovratnih sredstev niti do sredstev za energetsko sanacijo ali obnovo fasade. Edino pri ribniškem skladu smo dobili posojilo, ki je subvencionirano za obrestno mero. V tem primeru gre tudi za kulturnozgodovinski objekt, ki je pod zaščito Zavoda za varstvo kulturne dediščine, s katerim smo doslej dobro sodelovali. Našli smo številne kompromise, da je bila obnova narejena strokovno in v skladu z njihovimi smernicami." Odločitev, da so se ravno zdaj lotili investicije, po besedah Fariča ni povezana z zaprtjem bližnjega hotela Diana. "Na Diano in druge ponudnike ne gledamo kot na konkurenco, temveč kot na dobrodošlo ponudbo, da bi vsi skupaj postali zanimivi kot turistična destinacija. Gost pa bo na koncu sam izbral, kje bo prenočil." Glavni vhod v hotel bo po prenovi gosta pripeljal v kombiniran prostor, ki bo hkrati recepcija in turistična agencija. Osnovna dejavnost, s katero se je Farič ukvarjal že doslej, bo njihova dodatna prednost, saj bodo lahko obiskovalcem sami uredili aranžmaje za številne dejavnosti ob obisku Pomurja. "To je tudi cilj te povezanosti. V 20 letih dela v turistični agenciji smo si nabrali veliko izkušenj, prav tako vemo, kako to delajo drugod. Obiskovalci danes povsod iščejo vsebino. Morda bo kdo res prišel samo zaradi dobrega krožnika, širše gledano pa je zgolj s tem težko pridobiti večje število turistov. Obiskovalci navadno želijo tudi kaj videti in doživeti, zato je dobro imeti zbrane možnosti vseh ponudnikov na enem mestu. Prav tako mora nekdo znati glede tega svetovati in ne nazadnje to izkušnjo tudi organizirati."

Gostom bodo v hotelu Belmur ponujali prenočitev z zajtrkom. Prostor, v katerem bo jedilnica, bo ob popoldnevih namenjen tudi drugim dejavnostim, kot so delavnice ali timbildingi podjetij. Parkirišče za hotelske goste bo urejeno na dvorišču za hotelom. "Na tem območju želimo urediti še majhno teraso, ki bo povezana z zajtrkovalnico. Bogastvo te hiše je tudi klet, ki smo jo lično preuredili, v njej bo vinoteka, kjer bodo občasni dogodki, povezani z vinom."

Ureditev novega objekta sovpada s prenovo Slovenske ulice, ki je bila dokončana lani. "Hotel bo obogatitev tega prostora, hkrati so s tem izzvani tudi lastniki drugih objektov v ulici, da uresničijo investicije, s katerimi bo ta ulica res dobila podobo, kakršno si zasluži. Ne nazadnje je to glavna ulica v mestu, ki je zdaj urejena in lahko ponudi neko udobje tako obiskovalcem kot domačinom."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta