Zadnji dnevi se iztekajo za Arum, potem ko je sredi meseca Igor Bončina, stečajni upravitelj podjetja Arum, 245 zaposlenim izročil odpovedi. Nato je začel teči 15-dnevni odpovedni rok, delovno razmerje pa se jim bo izteklo 31. julija. Že dan po prejetju odpovedi se je večina delavk in delavcev sicer vrnila na svoja delovna mesta z namenom, da dokončajo preostalo delo, potem ko so 1. julija v dogovoru z direktorjem in lastnikom Dušanom Gombocem zapustili podjetje. Gomboc jih je namreč takrat seznanil, da je na sodišču vložil predlog za stečaj podjetja. Skupaj s stečajnim upraviteljem so v podjetje Arum prišli tudi predstavniki Jamstvenega sklada, območne službe Zavoda RS za zaposlovanje in Centra za socialno delo Pomurje (CSD), da bi delavce seznanili z nadaljnjimi postopki ter jim izročili obrazce za prijavo oziroma uveljavljanje pravic. Kaj torej zdaj sledi za delavce Aruma?
Zaradi dopustov počasneje o pravicah delavcev?
"Zaposleni so od aprila brez denarja, zato sem bila zelo razočarana nad nekaterimi predstavniki državnih služb, ki so povedali, da naj razumemo, da je čas dopustov. Nismo mi krivi, da smo prišli v takšno situacijo, in tudi mi bi raje imeli dopust, pa ga ne moremo imeti," je povedala sindikalistka Jolanka Horvat, ki pa je zelo zadovoljna z odzivom humanitarnih ter nevladnih organizacij. Te so bile takoj pripravljene pomagati. Delavci Aruma čimprejšnje reševanje svojih vlog pričakujejo predvsem od Jamstvenega sklada. Delodajalec jim je namreč dolžan polovico aprilske plače ter plači za maj in junij, pa tudi del lanskega regresa in celotnega letošnjega. Jamstveni sklad jim bo izplačal neizplačane plače (največ v višini treh minimalnih plač), nadomestilo za neporabljen dopust (največ polovico minimalne plače) in odpravnino.
Več oblik pomoči
Po zagotovilih vršilke dolžnosti direktorja CSD Pomurje Nataše Meolic enote centra prednostno obravnavajo vloge za izredno denarno pomoč, ob tej pomoči pa delavci Aruma lahko zaprosijo še za denarno socialno pomoč, občinsko denarno pomoč in psihosocialno pomoč. "Povezali smo se in organizirali sestanek tudi z nevladnimi humanitarnimi organizacijami RKS, Karitas, Eho Podpornico, katerih cilj je reševanje konkretnih stisk posameznikov in družin. Dogovorili smo se, da bodo pripravili pakete za vse zaposlene in jih razdelili v podjetju. Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje pa je pripravljena otrokom priskrbeti šolske potrebščine, prav tako bodočim dijakom delovno opremo in pripomočke," je še sporočila Meoličeva. Informacije o potrebah delavcev zbirajo enote CSD.
Enote CSD prednostno obravnavajo vloge za izredno denarno pomoč