Če v 60 dneh ne pride do zamenjave vodstva Pomurskih lekarn, bo župan Mestne občine Murska Sobota (MOMS) Aleksander Jevšek mestni upravi naročil, da začne postopke za ustanovitev novega javnega lekarniškega zavoda v občini. To je epilog izredne seje soboškega mestnega sveta o problematiki v tem javnem zavodu.
Razprava na državni ravni
Svetniki so po razpravi sprejeli dva sklepa. S prvim so potrdili, da so se seznanili s problematiko neizvajanja javnih naročil v Pomurskih lekarnah. Z drugim pa so potrdili, da bodo državnozborski komisiji za nadzor javnih financ in državnozborskemu odboru za zdravstvo predlagali izvedbo skupne seje, na kateri bi obravnavali problematiko neizvajanja javnih naročil v javnih lekarniških zavodih.
Tretjič vršilec dolžnosti
Zajc, ki je v preteklosti očitke soboške občine že večkrat zanikal, pravi, da so v Pomurskih lekarnah deležni mačehovskega odnosa soboške občine. Sam meni, da se je Jevšku zameril pred leti, ko je opozarjal na nekatere vidike razdelitve ustvarjenega presežka Pomurskih lekarn iz preteklih let med občine ustanoviteljice. Mestni svetnik Neodvisne stranke Pomurja in nekdanji soboški župan Anton Slavic meni, da je mogoče z neposrednimi pogajanji z dobavitelji zdravil doseči bistveno boljše pogoje kot z izvedbo javnih naročil. Slavic, ki je bil pobudnik sklica izredne seje, a se je kasneje zaradi vsebine dnevnega reda sklicane seje od te distanciral, še meni, da je oskrba z zdravili v Pomurju na visoki ravni.
Sindikalisti brez besede
Predsednik Sindikata farmacevtov Slovenije Damir Domjan, tudi sam zaposlen v Pomurskih lekarnah, se je na izredni seji večkrat skušal prijaviti k besedi, ki pa mu je župan Jevšek ni dal - s pojasnilom, da ni bil vabljen k sodelovanju na seji. "V vseh 24 slovenskih javnih lekarniških zavodih še nobena škatlica zdravila ni bila uspešno nabavljena prek javnega naročila. Naša država ima strogo reguliran sistem cen zdravil, ki se financirajo iz javnih sredstev. V Sloveniji zavarovanci zdravila plačujemo neposredno z osnovnim zdravstvenim zavarovanjem ZZZS in dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem, ki ga lahko sklenemo pri različnih zavarovalnicah. Slednje v skladu z zakonodajo poravnavajo izdatke za zdravila neposredno lekarnam," je med drugim Domjan kasneje zapisal v izjavi za javnost.
Nevarni precedens
Slavic meni, da so tovrstne komisije svetovalni organi, katerih namen ni sprejemanje tovrstnih odločitev, zato je po njegovih besedah občina v zadnjih dveh letih ravnala nezakonito v zvezi s podajanjem soglasja k imenovanju direktorja. Podžupan in svetnik Socialnih demokratov Zoran Hoblaj podpira prizadevanja župana in pravi, da morajo javni zavodi izvajati javna naročila. Z dopuščanjem nasprotnega se po njegovem mnenju v občini ustvarja nevarni precedens, da so nezakonita ravnanja dovoljena.
Mnenja institucij
Na sejo so bili povabljeni tudi številni predstavniki ministrstev in nekaterih drugih državnih institucij, ki se seje niso udeležili, so pa nekateri poslali dopis, v katerem so se opredelili do obravnavane tematike. Minister za javno upravo Rudi Medved piše, da morajo javni lekarniški zavodi spoštovati pravila javnega naročanja. S komisije za preprečevanje korupcije so odgovorili, da prejeto gradivo obravnavajo kot prijavo, zaradi česar zadeve ne morejo komentirati do zaključka postopka. Z uprave kriminalistične policije so odgovorili, da bodo z ugotovitvami občine seznanili sektor kriminalistične policije soboške policijske uprave. Na računskem sodišču pojasnjujejo, da so že leta 2016 na podlagi revizij v treh javnih lekarniških zavodih podali stališče, da morajo javni lekarniški zavodi nabavljati zdravila v skladu s predpisi o javnem naročanju. Pri tem dodajajo, da so istega leta na sestanku s predstavniki soboške občine pojasnili, da zakonodaja v primeru kršitve predpisov zahteva aktivno ravnanje ustanovitelja. "Glede na 38. člen zakona o zavodih je pristojni organ dolžan razrešiti direktorja javnega zavoda, ki pri svojem delu ne ravna v skladu s predpisi in splošnimi akti zavoda - ali če s svojim nevestnim ali nepravilnim delom povzroči javnemu zavodu večjo škodo." Na državni revizijski komisiji pravijo, da so lansko leto v vložili obdolžilni predlog na okrajno sodišče v Ljubljani zoper Pomurske lekarne zaradi suma storitve več prekrškov zaradi oddaje javnih naročil brez izvedbe ustreznega postopka javnega naročanja. Z Javne agencije za varstvo konkurence pišejo, da so v zadevi iz leta 2013 pridobili podatke o naročanju zdravil v vseh 24 javnih lekarniških zavodih v državi - in pri tem ugotovili, da jih je le devet izvajalo javna naročila pri nabavi zdravil.
Za bolnišnice je skupno javno naročanje v veljavi že od leta 2015, a v praksi še vedno ni zaživelo