Svetniki občine Radenci so na nedeljski dopisni seji odločili, da svetovalni referendum, ki je bil načrtovan 25. oktobra, preložijo, saj bi lahko ogrozil varnost in zdravje občanov. Dva svetnika sta se glasovanja vzdržala, dva sta glasovala proti, dvanajst jih je predlog podprlo.
Radenska občina je informacije o možnosti začasne odložitve svetovalnega referenduma s šestimi vprašanji iskala pri ministrstvu za javno upravo, to pa je v odgovoru zapisalo, da veljavna volilna in referendumska zakonodaja ne predvidevata preložitve volitev ali referendumov zaradi izrednih razmer, kot je na primer trenutna epidemija bolezni covid-19.
"Zaradi navedenega menimo, da se razpisani svetovalni referendum mora opraviti na razpisani dan glasovanja, ki je določen," so zapisali na ministrstvu in svetovali še, naj delo na voliščih poteka v skladu s splošnimi navodili NIJZ, občinska volilna komisija pa zagotovi razkužila za roke in razpršila za razkužitev površin, maske za člane volilne komisije in za volivce, če ti ne bi imeli svojih. Za volivce, ki bi bili v karanteni, bi morala občinska volilna komisija uporabiti določila za glasovanje na domu. "Člani občinske volilne komisije v ustrezni zaščitni opremi bodo volilni list v zaprti kuverti prinesli na dom, ga dali volivcu, ki bo moral nositi zaščitne rokavice in zaščitno masko, po glasovanju pa bo zaprto kuverto dal članom volilne komisije," so zapisali zelo natančno.
Odgovor ni pravno zavezujoč
Radenski župan Roman Leljak je kljub mnenju ministrstva, da se referendum lahko izpelje, sklical deseto dopisno sejo, na kateri je svetnikom predlagal preložitev svetovalnega referenduma in izplačilo nagrade občinski volilni komisiji. V predlogu je pojasnil, da odgovor ministrstva ni pravno zavezujoč za občinski svet.
"Ministrstvo za javno upravo ni odgovorilo na bistveno dilemo, da gre za svetovalni referendum, ki ga je predlagal občinski svet, in ne za zakonodajni referendum oziroma za njega ni vložena nobena zahteva," je menil Leljak. Poudaril je še, da je izvedba svetovalnega referenduma namenjena zgolj temu, da se ugotovi volja občanov, njihova odločitev pa ne zavezuje občinskih organov. Izvedba referenduma bi po njegovih besedah pomenila "nerazumno in neodgovorno tveganje in nevarnost ter resno grožnjo za javno varnost in zdravje občanov v občini Radenci." Novi datum referenduma bo določen pozneje, upoštevajoč razvoj epidemiološkega stanja v državi. Svetniki so se strinjali, da se občinski volilni komisiji za opravljeno delo izplača nagrada v višini 50 odstotkov.
Konec več naložb
V Radencih se medtem končuje več naložb. Pred kratkim so uradno odprli prenovljeno pot prek Strmca na Kapelski Vrh in tako turistom in domačinom polepšali pot vse do znane razgledne točke pri cerkvi svete Marije Magdalene. Pot je delno tlakovana in asfaltirana, začeli pa so postavljati še razgledne table. Pot bo vodila tudi do turistične točke Rački Vrh, kjer nameravajo še letos postaviti vinsko fontano.
Počasi se končuje obnova igrišča za minigolf v parku. Zemljišče, na katerem je igrišče, je na podlagi sklenjene menjalne pogodbe z družbo Radenska prešlo v last radenske občine. Dela, katerih vrednost je okoli 80 tisoč evrov, bodo predvidoma končana do sredine novembra.
Izvedba referenduma ob sedanjih epidemioloških razmerah bi bila prenevarna
Ureditev parkovnega kompleksa je sicer eden glavnih projektov, v katere občina usmerja vse moči. Ves park v Radencih bo po Leljakovih besedah dokončno urejen predvidoma do konca leta 2023. Vrednost obnove in ureditve tako imenovanega Parka vodnih doživetij bo po županovi oceni pet milijonov evrov. Pogoj za obnovo parka je še vedno, da postanejo izključni lastniki, zato že dlje časa potekajo dogovori s Savo Turizmom.
V zadnjem obdobju so uredili še vodovodno in kanalizacijsko infrastrukturo v Cvetlični, Vrtni, Cankarjevi in Pionirski ulici. Vse štiri ulice bodo tudi na novo asfaltirane. Uredili so še trg v Hrastju - Moti. Nove pridobitve so se razveselili nogometaši. Tik pred koncem je namreč gradnja velikega nogometnega igrišča z umetno travo.