Nova miss Slovenije odgovorila na žaljive komentarje: Želim jim le najboljše ...

Njena.si
19.01.2025 11:05

Na izboru Miss Slovenije so krono pred tednom predali 26-letni študentki medicine Amadei Zupan, nato pa so se na družbenih omrežjih vsuli komentarji uporabnikov, ki se z izbiro najlepše Slovenke ne strinjajo.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jure Klobčar

Kot je običajno za komunikacijo na družbenih omrežjih, mnenja tudi tokrat niso bila izražena v spoštljivem tonu, Amadea Zupan je bila namreč deležna polivanja gnojnice na račun vizualne podobe. Prah se v minulih dneh še ni polegel, zato smo z Amadeo poklepetali o izkušnji z zapisi, ki so med spletnimi zidovi znova razgalili problematiko sovražne komunikacije.

Amadea, kako ste občutili spletni vihar, ki se je na vas zgrnil po razglasitvi?

Seveda bi si želela, da bi razglasitev v pozitivnem duhu pospremili tudi ljudje na družbenih omrežjih. Tudi različna mnenja o projektu in izboru so dobrodošla. Sem pa sama v okoljih, v katerih delujem in se gibljem, navajena, da ljudje komentirajo stvari, ki jih poznajo, da izražajo mnenja na podlagi dejstev. Zato me je najbolj presenetilo to vehementno in žaljivo komentiranje stvari, ki jih sploh ne poznajo: mene, komisije, projekta, vsega. In to na način, za katerega res dvomim, da bi ga vsi uporabili, če bi se podpisali s pravim imenom in priimkom.

So se vas žaljive besede dotaknile?

Priznam, da do določene mere da. A na srečo imam ob sebi toliko dobrih prijateljev in znancev, ki me te dni opozarjalo, naj se me ti negativni anonimni komentarji ne dotaknejo, naj jih čim bolj spregledam, naj zaupam in verjamem tistim, ki me poznajo že dolgo, ne samo z ene fotografije.  

Kako se opolnomočite v takšnih situacijah? Ste sploh že kdaj doživeli kaj podobnega?   

V takšni situaciji se v preteklosti še nisem znašla. Zato sem bila na to dejansko nepripravljena in sem se morala res na hitro opolnomočiti. Ni bilo lahko, ker smo vendar vsi bitja z razumom in čustvi in je težko racionalno odreagirati na sovražni govor, ki temelji predvsem na negativnih čustvih.

Kakšen je vaš pogled na sovražni govor na spletu?

Sovražni govor na spletu se mi zdi nedopusten. Nekaj je konstruktivno izražanje mnenja. Za kar pa je smiselno, da imaš dovolj ˝vhodnih˝ podatkov. Sama si ne bi nikoli dovolila soditi človeka, ne da bi ga bolje spoznala. Želela bi si, da bi tudi drugi ljudje ravnali podobno. Z izražanjem lastnega mnenja ni nič narobe, vsi imamo do tega pravico, dokler je to podano na vljuden način. Kar prebiramo dandanes na družbenih omrežjih, pa pogosto presega mejo zdravega okusa. Tisti, ki nam je to tuje in nesprejemljivo, se sprašujemo, kaj vodi nekatere ljudi, da kar tekmujejo med seboj v tem, kdo bo do nekoga bolj žaljiv.

Amadea Zupan obiskuje zadnji letnik študija medicine v Ljubljani. 
Osebni arhiv

Študirali ste psihologijo – ali zaradi znanja s tega področja lažje stopite prek plitkih zapisov?

Psihologija mi je gotovo dala ogromno znanja s tega področja. Je pa prenašanje teorije v prakso vseživljenjski proces in znanja ter izkušenj s tega področja ni nikoli preveč. Tudi zato, ker prinaša današnja družba na področju družbenih omrežij, pa tudi odnosov med ljudmi nasploh vedno nove in vse hujše izzive. V prihodnosti si zato želim še več časa posvetiti učenju in prebiranju tematik na to temo. Težje preizkušnje v življenju nas še toliko bolj okrepijo in nam omogočajo rast in razvoj.

Kakšen je vaš pogled na avtorje, ki čutijo potrebo po nefiltriranem izražanju mnenja?

Želim jim le najboljše. Da bi se zazrli vase in ugotovili, kaj je tisto, kar jih žene po tako nedostojnem obnašanju. Ter da bi širjenje negativne energije preusmerili v stvari, ki bodo prispevale k njihovi lastni sreči. Dvomim, da po takem obnašanju v resnici čutijo olajšanje in zadovoljstvo, prepričana sem, da s tem le vračajo negativno energijo nazaj vase.

Na kakšen način bi spodbudili mlade, da se uprejo pritiskom družbenih omrežji in ostanejo zvesti sebi?

Svetovala bi jim, naj se obdajo z ljudmi, ki jih resnično cenijo, ki jih dobro poznajo in imajo radi. Naj sledijo ljudem, ki delajo dobre stvari, in se ogradijo od tistih, ki tega ne počnejo. Družbena omrežja so danes povsod prisotna, so pomemben način komuniciranja med ljudmi, pogosto tudi koristen. Vendar samo do takrat, dokler nam lepšajo življenje, dokler so nam v pomoč in veselje. Ko postanemo od njih odvisni, ko nas bremeni, kaj si o nas mislijo večinoma neznani sledilci ali komentatorji, pa jih moramo omejiti. Samo tako lahko ostanemo zvesti sebi, svojim vrednotam in načelom.

Osebni arhiv
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta