Dan, ki je v zgodovino slovenske glasbe zapisan z zlatimi številkami. 17. september, ko se je leta 1944 v Mariboru rodil Alfi Nipič, legendarni glasbenik, ki je s svojimi neštetimi zimzelenimi uspešnicami pomembno zaznamoval naša življenja in slovensko glasbeno sceno nasploh. Leta 2022 je, skupaj s tenisačico Mimo Jaušovec, postal tudi častni občan Maribora. Naziv je prejel v znak zahvale in spoštovanja za neprecenljivo glasbeno ustvarjanje, s katerim že več kot 60 let ponosno in uspešno razveseljuje množice ljudi tako doma kot po svetu, s čimer je prispeval k prepoznavnosti in ugledu mesta v širšem mednarodnem prostoru.
Pohvali se lahko s številnimi legendarnimi skladbami, med katerimi je na prvem mestu zimzelena melodija Silvestrski poljub, ki jo je prvič zapel konec leta 1971 v silvestrski oddaji. V duetu z Vinkom Šimekom je zapel tudi večno zeleno popevko Ko toti Štajerc v Dravo pade, leta 1973 pa je postal pevec mednarodno znanega narodnozabavnega Ansambla bratov Avsenik.
V Jarenini so konec junija odprli Muzej Alfi Nipič s predstavitvijo življenja in dela tega slovenskega pevca narodnozabavne in zabavne glasbe. Poleg stalne razstave so v obnovljenem objektu stare šole še večnamenska dvorana, trgovinica za obiskovalce, prostori turističnega društva in vinoteka.
Zgradbo stare šole je Občina Pesnica obnovila za namene kulturne, prireditvene, muzejske, razstavne in turistične dejavnosti kraja Jarenina in celotne občine Pesnica. Poimenovali so jo Štajerska hiša glasbe, njen osrednji prostor pa je namenjen muzeju Alfi Nipič.
Postavitev stalne razstave z naslovom Ostal bom muzikant obsega predstavitev življenja pevca in častnega občana Občine Pesnica Nipiča in njegove glasbene poti od glasbenih začetkov do uspehov na Popevki vesele jeseni, legendarnega Silvestrskega poljuba, sodelovanja z Ansamblom bratov Avsenik, nadaljevanja samostojne glasbene kariere, koncerta Avsenikov v Jarenini v letih 1983 in 1988, turnej in gostovanj v tujini ter nagrad in priznanj. Muzej je odprt vsak dan med 10. in 18. uro v poletnem in med 10. in 17. uro v zimskem času.
Več o izjemni karieri Alfija Nipiča lahko preberete v njegovi avtobiografiji Ostal bom muzikant, ki je bogato opremljena tudi s slikovnim gradivom. Spremno besedo je prispeval Tone Partljič, knjigo pa uredil Večerov urednik Aljoša Stojič.
Leta 2014 je predsednik republik Borut Pahor Nipiču vročil tudi državno odlikovanje red za zasluge ob 50-letnici njegovega neprekinjenega uspešnega glasbenega delovanja. Odlikovan je bil tudi za zasluge pri utrjevanju slovenske glasbene tradicije med slovenskimi rojaki v zamejstvu in zdomstvu.
Alfi Nipič je glasbeno pot začel kot pevec zabavne glasbe. S svojim žametnim baritonom in glasbenim erosom je prvič osvojil publiko kot profesionalec leta 1962. Vse odtlej je petje njegovo življenje.
Leta 1974 se je pridružil Ansamblu bratov Avsenik. Nekaj časa je ostajal zvest tako rock in zabavni glasbi kakor tudi narečni popevki in narodno-zabavni glasbi. Ko pa je z Avseniki nastopil v dvorani Deutsches Museum, pa v Hamburgu in Berlinski filharmoniji, so se mu odprla nova obzorja.
Avseniki so bili glasbeni fenomen Srednje Evrope. Na turnejah so imeli po več kakor 20 koncertov na mesec. Nipič je kot pevec z ansamblom posnel 250 skladb v slovenščini, prav toliko tudi v nemškem jeziku, prejel je 15 zlatih in eno platinasto ploščo. Uveljavil se je tudi kot pisec besedil. Samo za Avsenike jih je napisal 32. Odmevne koncerte z Avseniki je imel tudi v ZDA in Avstraliji ter pozneje sam. Ob praznovanju izjemno uspešnih 80 let mu čestitamo tudi mi!