Vožnja po Evropi: Cestna pravila se med državami razlikujejo. Poglejte najpogostejša

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
19.06.2019 06:03

Naj vam dopusta ne pokvari nepotrebna kazen zaradi neupoštevanja pravil vožnje, ki so v drugih državah morda drugačna kot pri nas.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slavica Pičerko Peklar

Na dopust se veliko ljudi odpravi po cesti, z avtomobilom ali avtodomom. Pri tem je treba upoštevati, da se nekatera pravila vožnje med državami razlikujejo, neupoštevanje pravil pa lahko pošteno stanjša denarnico. Da ne boste po nepotrebnem kaznovani, bodite pozorni pri naslednjem:

1. Dodajanje plina

Tudi v Nemčiji, kjer hitrost vožnje po avtocesti ni omejena, se že precej glasno pogovarjajo o omejitvi. V drugih državah, kamor pogosteje potujemo, je omejitev na avtocesti večinoma 130 km/h (na Hrvaškem, Danskem in Nizozemskem, v Avstriji, Franciji, Italiji, Grčiji, Luksemburgu, Madžarski, Slovaški) ali 120 km/h (v Španiji, Portugalski, Švici, Belgiji). Posebnost je Črna gora, kjer nimajo avtocest, na hitri cesti pa je omejitev 100 km/h.

2. Brez alkohola za volanom

Kazni za vožnjo pod vplivom alkohola so v večini evropskih držav med najvišjimi. In koliko promilov si lahko privoščite? Na Češkem, Madžarskem, v Romuniji in Slovaški nič oziroma 0,0, drugod je večinoma dovoljena meja 0,5 promila. Nižja vrednost po navadi velja za mlade voznike.

3. Pospravite telefon

Telefoniranje ali pisanje sporočil je vzrok za vedno več nesreč na cesti, saj občutno zmanjša pozornost. Uporaba telefona med vožnjo je zato prepovedana v vseh državah Evropske unije. Kazni pa se precej razlikujejo, od zgolj 25 evrov v Bolgariji do 400 v Estoniji. In pri naših sosedih? Na Hrvaškem znaša kazen 70 evrov, v Italiji 160 in več, v Avstriji in na Madžarskem od 50 evrov naprej. V Grčiji vas lahko oglobijo za 100 evrov, v Španiji za 200.

Shutterstock

4. Luč pri belem dnevu

V mnogo državah morajo vozniki tudi čez dan vklopiti luči, saj je tako avtomobil bolj viden. Vendar uporaba luči ni poenotena v vsej Evropi. V Sloveniji je denimo obvezna uporaba dnevnih luči, to so tiste, ki se samodejno vklopijo ob zagonu motorja v novejših avtih. Če jih avto nima, so obvezne zasenčene luči. Na Hrvaškem je uporaba dnevnih luči obvezna le pozimi, v Avstriji le ob slabši vidljivosti, v Italiji je obvezna uporaba dnevnih luči na avtocestah in cestah zunaj naselja, na teh so dnevne luči obvezne tudi na Madžarskem. V Grčiji je ob jasnem vremenu in dobri vidljivosti je uporaba dnevnih luči prepovedana.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta