Število teh oseb iz leta v leto strmo narašča, kar je povezano tudi s staranjem prebivalstva in neugodnimi spremembami v življenjskem slogu.
Kaj je sladkorna bolezen tipa 2?
Sladkorna bolezen tipa 2 je pogostejša pri odraslih osebah, predvsem pri tistih, ki imajo sladkorno bolezen v družini. Lahko je tudi posledica debelosti, neprimerne prehrane, stresa in premalo gibanja. Pojavi se, ko telo postane odporno na učinke inzulina ali ga ne more proizvesti zadostne količine, hkrati pa inzulina tudi ne uporablja učinkovito. Sladkor v krvi je lahko več let previsok, ne da bi oseba to zaznala. Težave se pojavijo šele, ko je glukoza v krvi višja od 10mmol/l.
Kdaj k zdravniku?
Ko posameznik občuti povečano žejo in lakoto, odvaja večje količine urina in je pogosto utrujen, so morda to že prvi simptomi sladkorne bolezni. Če vas skrbi, da imate simptome sladkorne bolezni, se posvetujte z družinskim zdravnikom. Edini zanesljivi način za odkrivanje sladkorne bolezni je laboratorijski odvzem krvi na tešče in meritev koncentracijo glukoze oziroma sladkorja v krvi. Če sladkorno bolezen tipa 2 prepoznamo dovolj zgodaj in začnemo z obravnavo, jo lahko odložimo na kasnejše obdobje oziroma celo preprečimo. Če je bolezen že prepoznana, boste z zdravim načinom življenja, normalno telesno težo in rednim gibanjem, preprečili ali omilili kasnejše zaplete v razvoju bolezni.
Med najbolj pogoste simptome sladkorne bolezni tipa 2 prištevamo:
- Povečana žeja
- Pogosto uriniranje, zlasti ponoči
- Utrujenost
- Povečan občutek lakote
- Nepojasnjeno hujšanje
- Zamegljen vid
- Mravljinčenje v nogah in rokah
- Rane, ki se počasi celijo