Čez štiri leta, torej v letu 2021, naj bi bila na območju ptujske mestne občine končano kanalizacijsko omrežje, kar naj bi kar 98 odstotkom tukajšnjih gospodinjstev in drugim omogočilo priključitev na javno kanalizacijo in zagotavljalo čiščenje komunalne odpadne vode.
Dve leti časa za dela
Med letoma 2006 in 2012 je na širšem ptujskem območju potekala prva faza projekta, imenovanega Celovito varovanje vodnih virov podtalnice Ptujskega polja, ki je bil vreden dobrih 35 milijonov evrov, sofinancirali pa so ga evropski kohezijski sklad v višini nekaj manj kot 20 milijonov evrov in ministrstvo za okolje in prostor z dobrimi sedmimi milijoni evrov, preostanek so zagotovile v projekt vključene občine z območja Ptujskega polja. Varovanja podtalnice so se takrat skupaj lotile ptujska mestna občina in okoliške občine Hajdina, Markovci, Gorišnica, Videm, Kidričevo in Starše. Večletni projekt je zajemal gradnjo kanalizacijskega omrežja v skupni dolžini več kot 50 kilometrov in s popolno prenovo in nadgradnjo ptujske centralne čistilne naprave v velikosti 68 tisoč populacijskih enot (PE) in izgradnjo še dveh manjših čistilnih naprav v Kidričevem z 8500 PE in v Gorišnici oziroma na Forminu z 2100 PE. Projekt celovitega varovanja podtalnice je vključeval tudi rekonstrukcijo in novogradnjo vodovodnega sistema v skupni dolžini dobrih 21 kilometrov.
Do leta 2021 naj bi končali gradnjo kanalizacijskega omrežja
Razočaranje krajanov
Janez Rožmarin, podpredsednik ČS Breg – Turnišče in ptujski mestni svetnik: "Naši krajani so razočarani, saj tudi napovedana širitev kanalizacijskega omrežja v MO Ptuj ne prinaša želenega razvoja. Tretjina naših gospodinjstev še nima možnosti priključitve na kanalizacijo. Problem je še toliko večji, ker v nekaterih ulicah gradnjo kanalizacije povezujejo z gradnjo cest, pa tako nimamo ne enega ne drugega. Zaradi obnove starega dravskega mostu so tačas varnostne razmere na naših cestah še slabše. Pločnikov na zelo prometnih cestah še vedno ni, tudi v predlaganem proračunu za prihodnje leto ni videti, da bi se cestnoprometne razmere na desnem bregu Drave kaj izboljšale. Vprašanje je, ali bomo predlagani infrastrukturni razvoj občine podprli."
Ponekod komaj kaj kanalizacijskega omrežja
In kje vse bodo zgrajeni novi metri in kilometri kanalizacijskega sistema? Primarne in sekundarne kanalizacijske vode bodo gradili na območju Kicarja, Spodnjega Velovleka, Nove vasi, Žabjaka in še v nekaterih delih mesta na levem in desnem bregu Drave. Najmanj kanalizacijskega omrežja je bilo v preteklosti, tudi zaradi razgibane konfiguracije tal, zgrajenega na območju Četrtne skupnosti Rogoznica, kjer bo na območju Kicarja in Sp. Velovleka v prihodnjih letih treba zgraditi kar 11 črpališč in zgraditi 18 kilometrov kanalizacije. V bližnjem Žabjaku in Novi vasi je predvidena gradnja 5,5 kilometra cevovoda. Kot poudarja Dušan Fric, predsednik ČS Rogoznica, v Spodnjem Velovleku in Pacinju ni na kanalizacijsko omrežje priključena še nobena hiša. V ČS Breg - Turnišče, na desnem bregu Drave, pa na kanalizacijsko sistem že dolgo čakajo na Turnišču vse tja do Roka v dolžini dveh kilometrov. Na Štukih se načrtuje gradnja poldrugega kilometra kanalizacije, po 1,3 kilometra pa še v Sovretovi ulici in v Budini ter polkilometrski odsek na Cesti 8. avgusta, krajše odseke kanalizacijskega omrežja bodo gradili še v Anželovi ulici, v ulici Ob Dravi, na Zagrebški cesti, v Mestnem Vrhu, v ulici Na postajo, Žunkovičevi ulici, Ulici Šercerjeve brigade, pa na Mlinski cesti, ulici Pot v toplice. Maistrovi ulici in v Podvincih. Za območje Nova vas – Žabjak in Turnišče je gradbeno dovoljenje že pridobljeno in tam naj bi se gradnja po pričakovanjih tudi najprej začela, za vse ostale odseke kanalizacijskega omrežja je projektno dokumentacijo še treba izdelati in pridobiti gradbena dovoljenja. V MO Ptuj računajo, da bodo za načrtovano gradnjo pridobili državna proračunska sredstva in evropski denar, skupaj pa računajo na kar 85-odstotni sofinancerski delež v višini 6,7 milijona evrov. Iz mestnega proračuna naj bi tako za gradnjo dobrih 32 kilometrov kanalizacijskega sistema zagotovili 1,4 milijona evrov, kar je 15 odstotkov vrednosti investicije.