Polmilijonska škoda, 30 poškodovanih stanovanj in več kot 30 avtomobilov, dva lažje poškodovana stanovalca, 52-letni najemnik stanovanja, v katerem je eksplodiral plin, pa je še vedno v kritičnem stanju - to so posledice eksplozije, ki je v sredo odjeknila v tretjem nadstropju bloka v Ulici bratov Greifov 18 v Mariboru.
Z eksplozijo grozil že v avgustu
Policija je nazadnje na njegovem naslovu posredovala avgusta, ker je grozil, da bo vse vrgel v zrak.Takrat so ga policisti v spremstvu njegovih svojcev privedli v Univerzitetni klinični center v Mariboru, na oddelek psihiatrije. "V alkoholiziranem stanju je izražal suicidalne grožnje, zaradi česar je bil hospitaliziran v varovano enoto," je povedal Munda. Kdaj je 52-letnik odšel od tam, šef mariborskih kriminalistov ni vedel povedati, saj to ni v domeni policije, je pa dodal, da se je osumljeni v preteklosti že večkrat psihiatrično zdravil, tako hospitalno kot ambulantno.
Šest policijskih intervencij zaradi osumljenega
Takoj po eksploziji so se v javnosti pojavile polemike, ali bi bilo mogoče katastrofo preprečiti. Vodja mariborskih kriminalistov Robert Munda je na tiskovni konferenci razkril podatek, so policisti od leta 2008 zaradi osumljenega intervenirali šestkrat, v večini primerov zaradi kršitve javnega reda in miru, povezanih z grožnjami o samomoru. Policija v takih primerih obvesti nujno medicinsko pomoč, zdravnik pa je tisti, ki oceni, ali so ravnanja kršitelja takšna, da ogrožajo njega in okolico in je zaradi tega zrel za ukrep namestitve v psihiatrični ustanovi proti njegovi volji. Prisilno hospitalizacije na psihiatriji lahko sodišču zoper človeka, ki je nevaren sebi in okolici, predlaga tudi center za socialno delo, vsekakor pa je pri tem vprašanju pomembna tudi vloga svojcev.
Otrok jo je skupil med reševanjem psa
Eksplozija je razdejala celoten blok. V njem je 32 stanovanj, poškodovani nista samo dve stanovanji. Od 30 stanovalcev, ki so bili v sredo ob 15.24 v bloku, sta lažje poškodbe po besedah Munde dobila dva. Sedemidvajsetletni moški iz drugega nadstropja, ki je zaradi lomljenja stekla utrpel vreznine po nosu in nogi in 11-letni otrok iz tretjega nadstropja. Otrok se je poškodoval med požrtvovalnim reševanjem psa izpod ruševin in utrpel odrgnine roke.
Nihče se ni odločil za občinsko začasno bivalno enoto
Predstavniki zavarovalnice v sodelovanju z upraviteljem bloka natančno popisujejo škodo. Stanovalci, ki so ostali brez doma, so se začasno zatekli k svojcem ali prijateljem, občina pa jim je ponudila tudi začasne bivalne enote Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada Maribor. Po besedah vodje občinske službe za zaščito, reševanje in obrambno načrtovanje Mateja Zupaniča se zaenkrat še nihče ni odločil za to možnost.