(FOTO) 5 zgodovinskih mest, ki so bila uničena v zadnjih 20 letih

D.Ži
14.06.2022 09:35

Leta 2001 so talibani ukazali uničenje dveh budističnih kipov v dolini Bamijan. Naboji, tanki in dinamit so bili uporabljeni za njuno uničenje, da bi tako izbrisali afganistansko "predislamsko" zgodovino.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Palmira v Siriji. Ko veličastna zgodovina trči ob barbarstvo in neumnost. 
Profimedia

Vojne, katastrofe in druge tragedije v zadnjih dvajsetih letih so na žalost za vedno izbrisale z obličja Zemlje nekatere kraje, ki so imeli velik zgodovinski pomen. Kdor jih je videl, jih je videl, danes lahko o njih le beremo in jih gledamo na fotografijah.

Alep (staro mestno jedro), Sirija

V državljanski vojni v Siriji je življenje izgubilo pol milijona ljudi, milijoni pa so bili razseljeni. Vojne je konec, a eno najstarejših mest na svetu, Alep, je plačalo visoko ceno.

Alep, Sirija 
Profimedia

Unesco je ocenil, da je bilo tam poškodovanih kar 60 odstotkov svetovne dediščine tega mesta, 30 odstotkov pa popolnoma uničenih. Sem spada velika mošeja, zgrajena med 8. in 13. stoletjem, mošeja Omajadov pa je vojno zapustila s popolnoma uničenim minaretom in številnimi luknjami. Uničen je bil tudi drugi del starega mestnega jedra, pokrita zgodovinska tržnica. Stavbe zdaj obnavljajo, a Alep zagotovo nikoli več ne bo kot prej.

Alep, Sirija 
Profimedia

Palmira, Sirija

Ostajamo v tej državi. Še en kraj na Unescovem seznamu svetovne dediščine in dom številnih artefaktov iz 1. in 2. stoletja, Palmiro, je napadla teroristična skupina ISIS.

Palmira, Sirija
Profimedia

Leta 2017 je zavzela mesto, pustošila po njem, uničena sta bila tetrapilon (skupina rimskih stebrov) in fasada rimskega gledališča.

Palmira, Sirija 
Profimedia

Katmandujska dolina, Nepal

Več kot 9000 ljudi je umrlo v uničujočem potresu, ki je leta 2015 stresel Nepal. V dolini, ki vključuje mesta Katmandu, Bhaktapur in Patan, je prišlo do velike izgube srednjeveških zgradb in drugih struktur. Katmandujska dolina je Unescova svetovna dediščina in ima sedem skupin spomenikov, od katerih so mnogi poškodovani.

Katmandujska dolina po potresu. 
Profimedia

Po končnem Unescovem poročilu je "ta naravna katastrofa močno poškodovala nepalsko kulturno in naravno dediščino, vključno s 691 zgodovinskimi stavbami v 16 okrožjih, od katerih se jih je 131 popolnoma porušilo".

Katmandujska dolina, Nepal
Profimedia

Kipi Bude v Bamijanu, Afganistan

Leta 2001 so talibani ukazali uničenje dveh budističnih kipov v dolini Bamijan. Kipa Bude iz 5. stoletja, visoka 55 in 38 metrov, sta bila izklesana iz peščenjaka. Naboji, tanki in dinamit so bili uporabljeni za njuno uničenje, da bi izbrisali afganistansko "predislamsko" zgodovino.

Bamijan, Afganistan. Buda, ki ga ni več. 
Profimedia

Dolina Bamijan je bila pomembno versko, kulturno in trgovsko središče na Svilni cesti in ta kipa sta bila nekoč najvišji upodobitvi stoječega Bude na svetu. Veliko se je govorilo o obnovi zaradi njunega zgodovinskega pomena, a se o tem še razpravlja, medtem pa so se v Afganistanu talibani vrnili na oblast.

Bamijan leta 2019.  
Profimedia

Brazilski narodni muzej, Brazilija

Leta 2018 je ogenj zajel dvesto let star Narodni muzej v Riu - najstarejši in najpomembnejši muzej v Braziliji. Hranil je zbirko več kot 20 milijonov predmetov, od katerih je bilo skoraj 93 odstotkov uničenih v požaru.

Brazilski narodni muzej
Profimedia

Velik del cesarske palače, v kateri je muzej, je prav tako bil poškodovan in ostal brez strehe. Čeprav trenutno poteka obnova, je jasno, da je izguba nepopisna.

Uničenje po požaru. Brazilski narodni muzej v Riu. 
Profimedia
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta