Pred približno letom dni je mariborska univerza po zapuščinski razpravi dobila v last dvonadstropno hišo v Vinarski ulici, kjer je dolga leta živela dr. Zora Janžekovič, svetovno znana pionirka v kirurškem zdravljenju opeklin. Da je bilo to "odlično darilo na odlični lokaciji", ne skriva navdušenja dekan Medicinske fakultete Univerze v Mariboru dr. Ivan Krajnc.
Otvoritev čez leto dni?
"Hiša bo v lasti fakultete in bo seveda namenjena našim študentom medicine. Računamo tudi, da bo nekaj prostora še za gostujoče profesorje. Kot veste, pripravljamo nova študijska programa dentalne medicine in farmacije. Ker bomo začetek programa pokrivali s tujimi profesorji, bo tu v gosteh kar nekaj profesorjev z Reke in iz Avstrije. Zato je zelo dobrodošlo, da imamo take svoje prostore, ki bodo tudi ustrezno opremljeni," pravi Krajnc. Ker so standardi bivanja za profesorje višji kot za študente, pravi Krajnc, bodo naredili študentski dom višjega razreda, ki bo posledično dražji od običajnega študentskega doma. Dekan upa, da bi lahko dom uredili in opremili v enem letu, to bi se utegnilo ujeti s pričetkom omenjenih študijskih programov stomatologije in farmacije, ki ju trenutno obravnava NAKVIS (Nacionalna agencija Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu).
Zaradi nje je marsikdo prvič slišal za Maribor
Profesorica Zora Janžekovič, ki je doživela visoko starost - septembra bi dočakala sto let -, je umrla leta 2015 in ni imela potomcev. Zato se je odločila, da hišo podari svoji profesionalni družini. Na mariborski fakulteti sicer ni predavala, ker je ob njeni ustanovitvi že bila v pokoju - predavala je v Ljubljani -, je pa bila zaslužna profesorica mariborske medicinske fakultete.
"Profesorica je bila vrhunska strokovnjakinja na področju plastične kirurgije, tej je posvetila celotno kariero. Znana je bila po tem, da je uvedla metodo operativnega zdravljenja opeklin, ki je bila tedaj absolutna novost v njeni stroki. Posnemali so jo strokovnjaki iz različnih držav, tudi strokovnjaki iz ZDA so se prišli učit k njej v Maribor. Profesorica je bila v svojem segmentu izvirna in domiselna, saj je najtežje nekaj vpeljati na novo. In tako je tedaj marsikdo zaradi nje prvič slišal za Jugoslavijo, kaj šele za Maribor," je spomnil Krajnc na zapuščino te izjemne zdravnice, ki je bila tudi dolgoletna predstojnica mariborske plastične kirurgije.