Za največji del Slovencev, ki med počitnicami potujejo v tujino, je najbolj priljubljena destinacija sosednja Hrvaška. Ta ima svojo valuto in Združenje bank Slovenije (ZBS) priporoča, da se pred menjavo gotovine pozanimate, kakšni so veljavni tečaji. Pri plačevanju, kjer se tuja valuta v evro preračuna po menjalnih tečajih kartičnih sistemov Mastercard in Visa, svetujejo uporabo teh plačilnih kartic. Glavni razlog so menjalni tečaji, ki so praviloma ugodnejši kot tečaji bank in menjalnic.
Če želite do gotovine priti na bankomatu, pa ZBS svetuje, da izberite možnost dviga v lokalni valuti brez konverzije. S tem boste izbrali to, da bo dvignjeni znesek preračunan v evre po tečajih mednarodnih kartičnih sistemov, ki so ugodnejši kot tečaji lokalnih bank. Če boste izbrali možnost dviga s konverzijo, pa bo pri preračunu v evre uporabljen tečaj banke, ki je lastnica bankomata. Sicer pa odsvetujejo, da za dvig gotovine uporabite plačilni kartici Mastercard ali Visa z odloženim plačilom. Seveda lahko to storite, a provizija je višja.
ZBS vsem, ki potujejo v tujino, priporoča tudi, da imajo s seboj nekaj gotovine. "Za tiste, ki potujete daleč in za dlje časa, velja iz varnostnih razlogov razmisliti tudi o uporabi dveh mednarodnih kartic," opozarjajo.
Svetujejo tudi uporabo varnostnega SMS-sporočila, ki ga komitent dobi, kadar pride do plačila z njegovo plačilno kartico. Ta storitev je zelo priročna, če je kartica izgubljena ali ukradena, saj komitent nemudoma ugotovi, kaj se z njegovo kartico dogaja. Če slučajno res pride do tega, je treba o tem tudi nemudoma obvestiti banko. Številka je napisana na kartici in je dostopna 24 ur na dan vse dni v letu. Sicer pa je mogoče za primer izgube ali kraje kartice skleniti tudi zavarovanje.
Še nekaj napotkov rokovanja s plačilnimi karticami:
- Ne hranite jih na soncu ali blizu drugih toplotnih virov, virov elektromagnetnega sevanja (npr. mobilni telefon) in drugih povzročiteljev škodljivih vplivov, ker se lahko poškoduje in postane neuporabna.
- S plačilno kartico in mobilno napravo, na kateri imate naložene digitalizirane plačilne kartice, ravnajte skrbno, imejte ju vedno pri sebi in ju ne puščajte brez vašega nadzora.
- Številka plačilne kartice in drugi z njo povezani podatki so zaupni in edinstveni, zato jih ne razkrivajte nikomur, tudi če vas povprašajo po njih.
- Ne nasedajte elektronskim, telefonskim ali drugim sporočilom, četudi navidezno prihajajo od vaše banke ali hranilnice, s katerimi vas obveščajo o zlorabi vaše plačilne kartice in vas pozivajo, da razkrijete podatke o svoji plačilni kartici ali da jih vpišete v tako imenovane varnostne obrazce na spletu. Ob tem nemudoma kontaktirajte svojo banko in preverite takšna sporočila.
- Kadar plačilno kartico uporabljate za rezervacijo ali plačilo hotelskih, rent a car ali drugih storitev, se predhodno seznanite s pogoji rezervacije, še posebej to velja za pogoje odpovedi rezervacije oziroma morebitne naknadne plačljive storitve, ki niso zajete v ceni storitve.
- Pred vnosom PIN številke oz. pred podpisom potrdila o nakupu obvezno preverite, da je znesek ustrezen.
- Ko opravljate katerokoli storitev (še posebej na bančnem avtomatu), pazite, da nihče ne vidi vaše PIN številke.
- Nikoli ne dovolite, da vam kdorkoli pomaga pri vnosu PIN številke pri postopku plačevanja ali jo celo vnese namesto vas.
- Na prodajnih mestih ne podpisujte nikakršnih potrdil o nakupu, ki niso namenjena takojšnjemu plačilu blaga ali storitev in imajo vpisan vnaprejšnji datum, so brez zneska ali so celo popolnoma prazna.