Ko se odločate za zavarovanje, je ključnega pomena, da izberete tistega, ki najbolj ustreza vašim potrebam in finančnim zmožnostim.
Ljubezen Slovencev do avtomobilov
Na Zavarovalnici Sava poudarjajo, da smo Slovenci veliki ljubitelji avtomobilov: »Konec leta 2022 je bilo v Sloveniji registriranih skoraj 1,2 milijona osebnih avtomobilov, kar pomeni približno 600 avtomobilov na 1.000 prebivalcev.« To Slovence uvršča med narode z nadpovprečno stopnjo motorizacije v Evropski uniji. To pa kliče tudi po razmisleku o ustreznem zavarovanju. V Sloveniji je zavarovanje avtomobilske odgovornosti (AO), tako kot drugod v Evropski uniji, obvezno oz. zakonsko predpisano. Namenjeno je kritju škode, ki jo primeroma voznik avtomobila nenamerno povzroči drugim udeležencem v prometu, torej je zavarovana voznikova odgovornost v odnosu do tretjih oseb. Lastniki vozil pa se odločajo tudi za dodatna kritja, ki finančno zaščitijo njih same. V teh primerih govorimo o zavarovanju voznika za škodo zaradi telesnih poškodb voznika (AO-plus) ter zavarovanjih avtomobilskega kaska (AK). Pri slednjem pa se lahko odločajo med polnim kaskom ali delnim kaskom (zavarovanje le določenih rizikov, npr. toča, škoda zaradi naleta živali, idr.)
Pri Zavarovalnici Sava opozarjajo, da morajo biti mladi vozniki pri sklenitvi različnih avtomobilskih zavarovanj še posebej pozorni na vrednost vozila, svoje finančne sposobnosti in pogostost uporabe.
Mladi vozniki in avtomobilska zavarovanja
Mladi vozniki so v Sloveniji definirani kot vozniki z manj kot tremi leti vozniških izkušenj po pridobitvi vozniškega dovoljenja ali vozniki, ki vozijo s spremljevalcem v skladu z veljavno zakonodajo. Po opravljenem vozniškem izpitu so mladi vozniki še neizkušeni, zato je dobro, da poskrbijo za kakovostno zavarovanje, ki bo namesto njih krilo nastalo škodo v primeru prometne nesreče.
Večje tveganje zaradi začetne neizkušenosti je razlog, da zavarovalnice za mlade voznike zaračunajo višjo premijo pri avtomobilskih zavarovanjih.
Med mladimi, ki niso lastniki avtomobila, priljubljeno izbiro predstavlja zavarovanje, ki ni vezano na vozilo, temveč na mladega voznika.
S takšnim zavarovanjem lahko mladi voznik brez skrbi sede za volan avtomobilov v lasti sorodnikov ali prijateljev, ne glede na to, pri kateri zavarovalnici so le ta zavarovana. V primeru, da povzroči nesrečo, pa bo zavarovalnica namesto mladega voznika povrnila škodo oškodovancem, ki bi jo sicer moral pokriti on sam. Kakšen obseg škode bo zavarovalnica povrnila pa je odvisno od tega, katera avtomobilska zavarovanja (poleg obveznega AO) ima sklenjena lastnik vozila, ki ga je mladi voznik ob nesreči vozil.
Bonusi: nagrada za varno vožnjo
Ne pozabite tudi na bonuse zavarovalnic, ki so odlična motivacija za varno in odgovorno vožnjo. Z vožnjo brez škodnih dogodkov boste lahko postopoma znižali strošek zavarovalne premije in dolgoročno privarčevali. »Bonusi so popusti, ki jih vozniki pridobijo za varno vožnjo brez škodnih dogodkov. To pomeni, da če voziš brez nesreč, se ti z vsakim zavarovalnim obdobjem (običajno eno leto) prizna določen odstotek popusta na zavarovalno premijo, kar lahko postopoma pripelje do precejšnjega znižanja stroškov za zavarovanje,« pojasnjuje Peter Mrđen iz Sektorja premoženjskih zavarovanj iz Zavarovalnice Sava.
Pravilna izbira za brezskrbno vožnjo
Izbira zavarovanja za prvi avto je pomemben korak v življenju mladega voznika, ki mora najti pravo ravnotežje med željeno zaščito, stroški in prilagodljivostjo. Prvo sklenjeno zavarovanje je tudi priložnost, da se naučimo, kako pravilno upravljati s svojimi odgovornostmi na cesti in hkrati zaščititi svojo in tujo lastnino. Medtem ko je obvezno zavarovanje avtomobilske odgovornosti zakonsko predpisano, pa dodatna kritja, kot so kasko ali delni kasko ter zavarovanje, vezano na voznika, nudijo večjo finančno varnost pred nepričakovanimi dogodki.