Mazda CX-60 e-Skyactiv D Exclusive-Line: Kaj sploh še ostane velikim?

Artur Švarc
01.11.2024 05:00

Morda bo nekoč koga v avtomobilski industriji srečala pamet, kot veli ljudska modrost, še boljša pa je – čez sedem let vse pride prav, tudi dizel.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mazda CX-60 je postala največji znamkin SUV, za nameček pa ima čisto nov dizelski šestvaljnik.
Artur Švarc

Medtem ko se svet iz večinoma ne povsem racionalnih razlogov otepa dizelskega pogona, je japonska Mazda ugotovila, da trende narekujejo kupci, in sestavila 3,3-litrski dizelski šestvaljnik, ki je našel pot v njihov največji SUV model, CX-60.

Tam v mestu, znanem po šestem avgustu 1945, ko je zasijalo drugo sonce, so bili vedno nekaj posebnega – od dolgoletnega ohranjanja revolucije rotacijskega motorja in razvoja nenavadnega bencinskega motorja brez svečk. In čeprav so se relativno pozno podali v svet velikih SUV, so brez pomislekov kupcem (ob bencinskem) ponudili tudi dizelski motor.

CX-60 kot večji SUV ima še daljšega sedemsedežnega sorodnika CX-80, ki še prihaja, nosi prepoznavne Mazdine oblikovne prijeme na sprednjem delu, njegova silhueta pa je kar malo povprečna (lahko bi rekli – ameriška) s spet bolj dinamičnim in usklajenim zaključkom. CX-60 želi biti kar malo gosposki, kar mu vsekakor uspeva v notranjosti.

Avto je služil na letošnjem novinarskem potovanju na VN Madžarske in z udobjem v kabini ne varčuje, s 570 litri prtljažnika pa je dovolj tudi za vse potrebno za petdnevno potovanje. Tudi na zadnjih sedežih lahko brez težav sedijo višji ljudje. S premijskimi materiali vsekakor pokaže, na katere konkurente cilja, dizajn je svež in prijeten za oči in uporabo, le logika je nekako še vedno – ko gre za stikala in volan - ne najbolj evropska. Zmoti široka sredinska konzola, ki bi lahko ponudila nekaj več prostora za koleno tudi nam višjeraslim osebkom, ob digitalnih merilnikih pa je tu neka prejšnja generacija info-zabavnega sistema.

Notranjost je prijetna in prostorna, zmotita le inflacija stikal in rahlo zastarel info-zabavni sistem.
Artur Švarc

Tega upravljamo s pomočjo vrtljivega stikala med sedeži, kar je ob poplavi zaslonov na dotik pohvalno, je pa precej špartanski (tudi po videzu) z malo samosvojo logiko, predvsem pri navigaciji. Asistenčni sistemi so v tej opremi praktično vsi in voziti na avtopilotu proti prestolnici naših vzhodnih sosedov je bil povsem nenaporen dogodek, le popravljanje smeri je bolj kot ne precej grobo, zato smo ga izklopili in vozili z običajnim tempomatom in očmi. Bistvo potovalnosti je, kot omenjeno, novi 3,3-litrski šestvaljni dizel, ki bi okoljskim puristom zakrivil obrvi povsem navzgor, nam uporabnikom pa kotičke ust obrne navzgor. Močnejša različica D 254 ima 187 kW (254 KM) in kar 550 Nm navora, motor pa preko osemstopenjske avtomatike, ki ni pretirano hitra, pa tudi ne sitna, kot znajo nekateri menjalniki biti, poganja vsa štiri kolesa. Kljub temu da ima CX-60 skoraj dve toni, je pod stopalko za plin po želji več kot dovolj dinamike za močnejša pospeševanja (do stotice po podatkih poleti v 7,4 sekunde), a ker je že po nekaj minutah jasno, da gre za udoben SUV, ti parametri sploh niso na prvem mestu.

Z malo bolj konservativnim oblikovanjem cilja na bolj zrele kupce, ki želijo udobje in premium kakovost.
Artur Švarc

Volan je dovolj neposreden, ni pa samo podvozje namenjeno divjakom, zato ga med ovinki niti nismo priganjali do športnejših položajev. Lepo požira neravnine, zna pa ob malo bolj odločnih potezah na volanu zazibati karoserijo. Zvočna izolacija poskrbi, da prav nihče iz prve ne bo uganil, da je pod motornim pokrovom dizel. In to kar varčen, do Budimpešte smo prišli precej pod šestimi litri, svoje pa doda še hibridni pripomoček z 12 kW, ki tudi nekaj prišpara, sploh če na avtocesti ne skačemo med pasovi in se zaganjamo ob spremembah hitrosti prometa. Moram dodati, da tako prazne ceste, kot je bila takrat ob koncu julija, proti Budimpešti še nisem videl, in avtomobile, srečane na kilometer, bi lahko preštel na prste ene roke. S CX-60 lahko rečem, da smo na cilj prišli celo bolj spočiti, kot smo zjutraj odšli na pot.

Osnovni dizelski CX-60 s 147 kW (200 KM) se začne pri 49 tisočakih, močnejši pa pri 54.390 evrih in vsebuje tudi štirikolesni pogon, medtem ko je pri šibkejšem pogon na zadnja kolesa. Exclusive-Line je vstopni nivo opreme z običajnim oblazinjenjem, nadgrajen je bil še z asistenčnim sistemom z opozorilnikom za prečni promet, matričnimi LED-žarometi in adaptivnim tempomatom za 1650 evrov, dodali so še avdio sistem z 12 zvočniki Bose, brezžično polnjenje telefona in 360-stopinjsko kamero. S še nekaj drobnarijami je končna cena zlezla do 59.440 evrov, kar je nekje v shakespearjevskem rangu – biti ali ne biti. Upoštevajoč vse, tudi to, da se je XC-60 lepo pridružil izdelkom premium znamk, niti ni pretirana.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta