Dizli še ne tečejo zadnjega kroga: Slovenska premiera mazde CX-60 e-skyactiv d

Peter Pirkovič
19.05.2023 06:00

V času, ko skoraj vsi proizvajalci dizelske motorje potiskajo na stranski tir ali jih ukinjajo, so pri Mazdi predstavili povsem novega.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mazda CX-60 je največji Mazdin SUV pri nas (za zdaj), večino pa bodo prodali z dizelskim motorjem. 
Peter Pirkovič

Vrstni šestvaljnik je že na voljo v novi največji terenski Mazdi CX-60, konec letošnjega leta pa bo tega mogoče izbrati tudi v podaljšani verziji CX-80.

Mazdin križanec, dolg 4,7 metra, je pol leta po prvi predstavitvi dobil nadgradnjo motorizacije v obliki novega 3,3-litrskega šestvaljnega dizelskega motorja. Najbolj zanimivo je dejstvo, da so inženirji pri Mazdi razvoj te pogonske enote začeli povsem z ničle, kar je v teh časih precej drzna poteza, a kot sami pravijo je časa za takšne projekte še dovolj. Vzdolžno nameščen dizelski vrstni šestvaljnik je na voljo v dveh izvedbah. V šibkejši različici, kjer razvija 147 kilovatov in 450 Nm navora, pogon pa je speljan na zadnji par koles, medtem ko v zmogljivejši verziji pogonska enota zmore razvijati 187 kW (245 KM) in zajetnih 550 Nm navora. V tem primeru je CX-60 opremljen z oznako AWD, kar pomeni, da je pogon na vsa štiri kolesa. Pri obeh verzijah je motor povezan z osemstopenjskim samodejnim menjalnikom brez pretvornika navora. Japonski inženirji so poskrbeli, da je motor primerno elektrificiran z blago hibridnim 48-voltnim sistemom oziroma z elektromotorjem, ki zmore dodati 12,4 kW moči in 153 Nm navora, energijski zalogovnik pa ima kapaciteto le 0,33 kWh, ker se z rekuperacijo razmeroma hitro napolni.

Novi šestvaljni vzdolžno postavljeni dizel ima dve različici – osnovno z 147 kW in močnejšo s štirikolesnim pogonom in 187 kW.
Peter Pirkovič

Kot pravijo pri Mazdi, je sistem v prvi vrsti podpora motorju oziroma njegovi učinkoviti porabi goriva, saj denimo pri višjih hitrostih omogoča funkcijo jadranja. Tovarniški podatki navajajo, da poraba pri šibkejši verziji znaša okroglih pet litrov, pri zmogljivejši verziji pa je za dva decilitra višja. 1981 kilogramov težak Japonec na cesti nikakor ne razočara, saj je ves navor dosegljiv že pri 1400 vrtljajih, hkrati pa še vedno zelo intenzivno pospešuje. Z mesta do 100 zmore v 7,4 sekunde in najvišjo hitrost doseže pri 219 km/h, medtem ko je različica z oznako D200 za sekundo počasnejša. Posebnost novega dizelskega motorja je tudi v novem sistemu neposrednega vbrizga, ki ga pri Mazdi označujejo s kratico DCPCI (Distribution-Controlled Partially Premixed Compression Ignition). Z novo obliko glave valjev iz kovanega jekla je doseženo učinkovitejše zgorevanje (do 9 vbrizgov na delovni takt) in s tem tudi višji toplotni izkoristek (do 42 odstotkov).

Tovarniški podatki navajajo, da je poraba pri šibkejši verziji okroglih pet litrov, pri zmogljivejši verziji pa je za dva decilitra višja. 
Peter Pirkovič

V letošnjem letu imajo v tovarni na Japonskem zagotovljenih vsaj 70 novih primerkov CX-60, večino teh pa bo dizelskih. Pomemben faktor pri tem je cena, saj je dizel za skoraj osem tisočakov cenejši od različice s priključno-hibridnim pogonom. Osnovni D200 stane 46.490 evrov, zmogljivejši D254 pa je za dobrih pet tisočakov dražji (51.690 evrov).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta