Afera o oškodovanju mariborske družbe Dom Smreka, zaradi katere sta bila podjetnika Samid Osmanović in Danilo Goričan obsojena na tri leta zapora, se je razletela. Prvostopenjsko sodišče v Mariboru jima je tri leta zapora prisodilo maja 2016, februarja lani so višji sodniki to odločitev potrdili. Ker je Osmanović dve tretjini kazni prestal že v priporu, se mu zaradi te sodbe ni bilo treba vrniti za zapahe. Goričan je poziv na prestajanje kazni dobil, v zapor pa je odšel šele nedavno, ker sta z odvetnikom pred tem vsakič znova uspela s predlogi za odložitev kazni. Minuli četrtek so Goričanu, ko je odslužil komaj mesec dosojene kazni, vročili pisanje vrhovnega sodišča, da je obsodilna sodba razveljavljena, njega pa da je treba nemudoma izpustiti iz zapora, smo izvedeli neuradno. Njegov odvetnik Danijel Planinšec je informacijo potrdil. Kaj so razlogi za razveljavitev sodbe, pa obdolženih, njunih zagovornikov in tožilstva še ni doseglo. Obrazložitev odločitve senata vrhovnega sodišča vpletene strani pričakujejo danes.
Prvič rekordna kazen
Zgodba se je pričela septembra 2009, ko je Goričan kot direktor Doma Smreka sklenil pogodbo o nakupu Osmanovićevega podjetja OS Metal za 20,3 milijona evrov. Osmanoviću so policisti prostost odvzeli maja 2014, skupaj z Goričanom, ki se je ves čas branil s prostosti, so mu pričeli soditi julija 2014. Tožilstvo je v obtožnici zapisalo, da OS Metal ni imel drugega premoženja kot 8,6 hektarja pašnika v hrvaški Orubici. Kot sporno je tožilstvo označilo cenitev te parcele, ki jo je družba OS Metal od Multiconsult Leasinga kupila za 110.200 evrov, pol leta kasneje pa je vrednost zemljišča zrasla na skoraj 17 milijonov evrov. Družba Dom Smreka je nato to zemljišče zastavila pri banki LHB Frankfurt (članici skupine NLB), kjer je najela za 10,5 milijona evrov posojila, a ga ni zmogla odplačevati, zato je zdrsnila v stečaj. Tožilstvo je v obtožnici zatrjevalo, da je bila cenitev zemljišča fiktivna, umetno navita, na Goričana in Osmanovića pa je najprej padel očitek, da sta Dom Smreka oškodovala za 20 milijonov evrov. Marca 2015 jima je mariborska sodnica Barbara Nerat izrekla rekordne kazni. Za kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, za kar je predpisana kazen do osem let zapora, ju je obsodila na sedem let zapora, Osmanoviću, ki je bil obtožen tudi davčne zatajitve, pa je za to dejanje izrekla še tri leta zapora, nakar mu je določila enotno kazen devet let zapora. Vendar ta sodba ni obstala. Višji sodniki so Osmanoviću zaradi davčne zatajitve znižali kazen na leto zapora, v delu, ki se je nanašal na zlorabo položaja, pa so sodbo za oba vpletena razveljavili.
Zatrjevana davčna utaja ni bila kaznivo dejanje
Za Samida Osmanovića nedavna razveljavitev pravnomočne sodbe pomeni že drugo zmago na vrhovnem sodišču. V zgodbi okrog Doma Smreke ga je mariborsko sodišče obsodilo tudi zaradi davčne utaje, a je njegov zagovornik, odvetnik Mirko Bandelj, z izrednim pravnim sredstvom na vrhovnem sodišču dosegel preobrat. Vrhovni sodniki so mu novembra 2016 pritrdili, da je mariborsko sodišče prekršilo zakon v vprašanju, ali je očitek davčne zatajitve v njegovem primeru sploh kaznivo dejanje, zato so Osmanovića tega oprostili.
Spremembe v ponovljenem sojenju
V ponovljenem sojenju sta podjetnika stopila pred drugega sodnika. Sodišče je spis dodelilo sodniku Danilu Obersnelu. Močno se je spremenil tudi obtožni akt. Sprva je tožilka Romana Kac zatrjevala, da sta obtožena Dom Smreka oškodovala za 20 milijonov evrov, v spremenjeni obtožnici pa se je očitek zmanjšal na 3,4 milijona evrov. Poleg tega sta se zamenjali vlogi obtoženih. Najprej je za prvoobtoženega veljal Osmanović, v ponovljenem sojenju pa je to postal Goričan, saj je Osmanoviću tožilstvo v spremenjeni obtožnici očitalo (le), da je Goričana napeljal h kaznivemu dejanju. Okrožno sodišče je tudi v ponovljenem sojenju dalo tožilstvu prav, ni pa tožilstvu sledilo pri predlogu višine kazni. Tožilka Kačeva je maja 2016 za oba obtožena terjala kazen po sedem let zapora, a sodišče je odločilo, da je primerna kazen tri leta zapora, kar so kasneje potrdili tudi višji sodniki.
"Banka ju je nagovorila k sklenitvi posla"
Odvetnik Mirko Bandelj, eden od treh odvetnikov, ki je na sojenju zagovarjal Samida Osmanovića, je po pravnomočni obsodilni sodbi izjavil: "Možakarja (Goričan in Osmanović, op. p). se nista poznala. Banka je bila tista, ki je oba nagovorila za sklenitev posla. Nobene škode ni bilo, torej ne le da naša stranka ni naredila kaznivega dejanja, tudi Goričan ga ni." Spomnil je še na zemljišče na Hvaru, o katerem se je na sojenju ugotovilo, da je stečajni upravitelj, ki je Goričana in Osmanovića kazensko ovadil, spregledal, da je to zemljišče v stečajni masi družbe Dom Smreka. Po njegovem je bila torej družba vredna veliko več, zato je na rovaš mariborskega sodišča izjavil: "Mariborsko sodišče se spreneveda, zavestno zanika dejstvo, da je bilo sestavni del posla tudi zemljišče na Hvaru." In napovedal, da bo obramba sodbo zrušila na vrhovnem sodišču, kar se je zdaj tudi zgodilo. Vrhovni sodniki so sodbo razveljavili in primer vrnili na začetek, kar pomeni, da bo mariborsko sodišče zoper Osmanovića in Goričana odprlo že tretji krog sojenja.
"Zemljišče na Hvaru vredno 1,5 milijona evrov"
Danila Goričana, ki so ga vrhovni sodniki v četrtek izpustili na prostost, brani odvetnik Danijel Planinšec. "S klientom sva vložila precejšnje napore, da več kot leto dni ni odšel na prestajanje kazni, kar se je zdaj izkazalo za upravičeno. Tovrstni postopki povzročajo izredno hude duševne bolečine ljudem, ki so znajdejo v kazenskih postopkih, podatke v spisu in vse ostalo pa nato upošteva šele vrhovno sodišče," je odvetnik povedal za Večer. Razlogov za razveljavitev sodbe tudi on ni prejel, je pa prepričan, da bo vrhovno sodišče mariborskemu naložilo, da se ponovno ugotovi, ali je Domu Smreka sploh nastala škoda in kolikšna naj bi bila. "Pričakujem precejšnje zaplete," je še povedal Planinšec in poudaril, da obramba še vedno vztraja pri stališču, da škode ni in da je zemljišče na Hvaru, ki bi bilo skoraj prodano za 25.000 evrov, če obramba tega ne bi bila preprečila, po njegovih besedah vredno vsaj poldrugi milijon evrov.