Novico, da v Slovenijo prihaja visoki ameriški politični gost, ameriški državni sekretar Mike Pompeo, je uspelo slovenski vladi držati v tajnosti vse do trenutka, ko je obisk pred dvema dnevoma tudi sam uradno potrdil. Neuradno je sicer novica v Slovenijo prišla prejšnji teden, ko je o obisku ameriškega državnega sekretarja na Češkem, v Sloveniji, Avstriji in na Poljskem poročal neki češki portal. Slovenska javnost je o zelo pomembnem obisku torej najprej zvedela iz enega od medijev v višegrajskem političnem prostoru.
23 let bilateralne suše
Zadnji bilateralni obisk ameriškega državnega sekretarja v Sloveniji se je zgodil daljnega leta 1997. Takrat je Slovenijo obiskala Madeleine Albright. Na multilateralni ravni pa se je zadnji ameriški obisk zgodil v času prvega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Leta 2008 je na vrhu EU-ZDA sodeloval tedanji ameriški predsednik George Bush.
Poceni prodana koža
Politolog dr. Rudi Rizman: "EU kot geopolitični oksimoron ta čas nima skupne zunanje politike in prepušča svojim članicam, da se znajdejo po svoje. Veliki mednarodni igralci, ta čas v prvi vrsti ZDA in Kitajska, to priložnost izkoriščajo, da se z vsako članico posebej pogovarjajo in od njih običajno dobijo tisto, kar hočejo dobiti. Pompeova misija bo zagotovo ena od najlažjih na njegovi poti, ker lahko računa na to, da bo brez posebnega pričakovanja uveljavil interese svoje države, ki pod Trumpom kot zagovornikom nacionalistične politike 'Najprej Amerika' ne priznava drugim državam iste pravice, sploh pa ne majhnim - nič manj pa ni seveda drugače s Kitajsko ali Rusijo. Slovenski vodilni politiki, s katerimi se bo srečal, bodo celo tekmovali v ustrežljivosti do gostitelja in mu utegnejo ponuditi celo kaj več od njegovih pričakovanj. Če bi imeli naši politiki v svojih vrstah kakega državnika, bi lahko do določene mere izkoristili v svoj prid geopolitično rivalstvo med Kitajsko in ZDA ter posnemali pri zagovarjanju naših nacionalnih interesov tiste članice EU (Nemčijo, Francijo, tudi Dansko in druge), ki ne bodo tako poceni prodale svoje kože. Geopolitični preobrat proti Vzhodu (Orban) je tudi sporočilo drugim državam, da naša zunanja politika ne zasleduje strateških ciljev, ki bi najprej koristili interesom naše države in njenim državljanom, temveč je naprodaj. Tudi v zunanji politiki ta čas pogrešamo kakega cankarja, ki ni imel težav s hrbtenico."
Podobne izjave so ZDA do sedaj podpisale z Estonijo, Latvijo, Češko, Poljsko in Romunijo
Janša bi imel tudi ameriške vojake
"Podpis skupne izjave Slovenije in ZDA glede uvajanja 5G v Sloveniji ne bo pripomogel k večji kibernetski varnosti države," je prepričan regijski podpredsednik Huawei Technologies Radoslaw Kedzia. Dodal je, da ZDA do danes niso predložile nobenih dokazov, s katerimi bi podprle svoje obtožbe, da kitajsko podjetje s pomočjo tehnologije vohuni za ameriškimi zavezniki. Huawei slovenski vladi ponuja podpis sporazuma o neprisluškovanju, s katerim bi zagotovil, da ne bo dopustil uporabe svoje tehnologije za nadzor. S slovenske strani še niso dobili nobenega odziva.