Ponaredek? Ja, dišati morate dlje kot 20 minut

Denis Živčec Denis Živčec
03.11.2017 10:58

Ko imaš vrhunski okus, a premalo denarja. Včasih se s prevaro spogledujemo zavestno, včasih pa nam prodajo mačka v žaklju. Ponaredki, ki se jim je najbolje ogniti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Ste opazili? Odkar pogosteje potujemo v države jugovzhodne Azije, Bližnjega vzhoda in v Severno Afriko, tudi na slovenskih ulicah mrgoli izdelkov prestižnih modnih znamk. Se nam je tako dvignil standard in smo začeli tako zelo ceniti vrhunsko modo? Niti le. Le ponaredkov je v teh državah res veliko in kupiti jih je mogoče na vsakem vogalu. Nekateri so celo tako dobri, da zmedejo tudi najbolj prekaljene modne mačke. Včasih ponaredek kupimo namenoma, s figo v žepu in upanjem, da bodo doma naši prevari nasedli. Včasih nam ponaredek prodajo pod pretvezo originala. Kar pomeni, da smo bili prevarani. Posebno tvegan je teren spletnih prodajaln, ki kar tekmujejo, katera bo po nižji ceni ponudila več prestižnih izdelkov. Vonj po ponarejenem postaja vedno močnejši. Kako se izogniti temu, da za 800 evrov kupimo nekaj, kar bi lahko na stojnici v Tuniziji kupili za 15 evrov?

Profimedia

Cel svet kar naenkrat nosi izdelke Louis Vuitton

Pripravite se. Postanite raziskovalci in pred nakupom preverite vsako podrobnost: model izdelka, kroj in vse malenkosti, tudi vzorec v blagu. Preiščite spletne strani s slikami zvezdnic, ki imajo na sebi le originale, nato pa podrobnosti preverite še na domačih straneh proizvajalcev, tam boste lahko natančno pregledali vse podrobnosti, ki jih imajo originalni izdelki, in morda boste opazili kakšno sicer komaj opazno razliko. Četudi se vprašanje, zakaj plačevati kupe denarja za avtentične izdelke, ko pa so ponaredki skoraj identični, stanejo pa neprimerno manj, zdi na mestu, imejmo v mislih, da pri originalu pogosto plačamo tudi kakovost.
Nemogoče je primerjati umetno usnje, plastiko s pravim usnjem in drugimi kakovostnimi materiali, ki so pogosto sešiti ročno, z veliko skrbnosti in znanja, v nasprotju s cenenimi zlepljenimi ponaredki, ki ponujajo le videz. Prav kakovost izdelave je glavni ključ pri razkrinkanju lažnih izdelkov. Znaki, da gre za ponaredek, so lahko hitro opazni, zato bodite pozorni na malenkosti: blago, iz katerega je torbica izdelana, šive, zadrgo, ročaje, robove, okraske, našitke. Čeprav so ponarejevalci vedno bolj prebrisani, vedo, da bo kupec iskal odtise, gravure proizvajalčevih začetnic na zadrgah in raznih dodatkih ter preveril etiketo. Poglejte od blizu. Monogrami in razni znaki proizvajalca morajo biti vtisnjeni popolnoma čisto – brez pack, šivi etiket pa morajo biti majhni in diskretni. Izdelek mora imeti certifikat o avtentičnosti. Spletni nakup opravite le, če kje zasledite, da proizvajalec podpira prodajo na teh mestih. Če kupujete izdelek v trgovini, preverite, da je v odličnem stanju.

Profimedia

Ponarejeni tudi vaš slog, okus in blišč?

Ne samo oblačila in dodatki, ponarejeni so pogosto tudi parfumi. Idealen teren za takšne natege so spletne prodajalne ali razni turistični bazarji, kjer nizka cena prevlada nad razumom. Če se vam ponudba zdi predobra, je velika verjetnost, da to tudi je.
Preden kupite parfum, ga preizkusite, tudi če vonj že poznate. Če ob uporabi testerja občutite veliko koncentracijo alkohola, je ta parfum najverjetneje ponaredek. Dišeča sestava originalnih parfumov vedno vsebuje bazne in aromatične vonje. Pozorni bodite tudi na barvo in intenzivnost dišave, ta se ne sme razdišati že po 20 minutah. Parfumska industrija namenja veliko pozornosti embalaži, zato če opazite kakršnokoli nepravilnost ali napako, vedite, da imate mogoče pred seboj ponaredek. Pazite na podrobnosti, kot so barva in kakovost stekleničke, dobro prilegajoče se pršilo, črke in škatla, v kateri je parfum pakiran. Originalni parfumi se vedno prodajajo zapakirani v škatli in prozorni foliji ter v popolnem sorazmerju s stekleničko. Vsako odstopanje od teh pravil jasno kaže, da parfum ni original. Na dnu vsake stekleničke parfuma je serijska številka, sestavljena iz treh ali štirih cifer. Ta številka se mora ujemati s tisto na embalaži izdelka.
Predvsem pa, če se zavestno odločite kupiti ponaredek, vedite, da je v njegovo nizko ceno vštet neprijeten občutek, da so vaš slog, okus in blišč prav tako ponarejeni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta