Ljudje smo čudna bitja. Želimo si reda in miru, po drugi strani pa ne pristajamo na omejitve različnih vrst, posebej tiste, ki so nam servirane v obliki prometnih znakov, ki sporočajo najvišje dovoljene hitrosti na posameznih odsekih cest. Kot da ne bi razumeli, da niso tam zato, da nas pri hitenju do naslednje aktivnosti v življenju omejujejo, temveč varujejo – da bomo do nje dejansko prišli.
Preventiva je boljša od kurative
V želji, da bi zajezili smrtni davek domačih cest, bodo Agencija za varnost prometa RS, Policija in druge povezane organizacije junija in avgusta izvajali preventivno nacionalno akcijo Hitrost. Poleg t. i. maratonov merjenja hitrosti omenjene organizacije intenzivno delajo na ozaveščanju voznikov. Ne 10, 20 ali 30 km/h, že 1 km/h previsoka hitrost je lahko usodna razlika – med življenjem in smrtjo ali trajnimi zdravstvenimi posledicami. Vedeti moramo, da prekoračitev omejitev hitrosti pogosto vodi še do kopičenja napak, kot so nepravilna stran in smer vožnje, nepravilno prehitevanje in neupoštevanje pravil o prednosti, pa tudi prekratka varnostna razdalja. Ker se ne moremo težavi ali oviri pravočasno izogniti ali varno ustaviti, poči – a takrat je prepozno. Zaradi višjih hitrosti se ne podaljša le zavorna pot, težje so tudi posledice prometnih nesreč. O hitrosti je treba razmišljati stalno. Je tistih nekaj sekund ali minut v razliki prihoda na cilj vredno tveganja poškodb, materialne škode in ogrožanja življenj?
Sporočilo, ki se dotakne
Agencija za varnost prometa (AVP) se zaveda, da je treba ljudem, preobremenjenim z informacijami, sporočila servirati na način, ki ga razumejo. V sodobnem svetu so to predvsem video vsebine, zato so pripravili medijsko kampanjo, v kateri sodelujejo znani Slovenci.
Na Agenciji za varnost prometa dodajajo: »Namen nove medijske kampanje je spremeniti obnašanje voznikov. Logika je preprosta: na začetku oglasa je predstavljeno razmišljanje voznika, ki ne prepoznava nevarnosti na cesti, nato prikažemo, kaj vse se nam lahko zgodi v primeru neupoštevanja cestno -prometnih predpisov, na koncu oglasa pa ponudimo enostavno rešitev, ki ni tragična ali boleča.«
Vrsto poučnih video vsebin iz akcije Hitrost ubija, si lahko ogledate na Facebooku ali spletni strani (AVP).