Analize ledu na tem območju so pokazale kar trikrat večje onesnaženje, kot so mislili poprej, poroča The Independent. Vsak liter ledu namreč vsebuje približno 12 tisoč delcev plastike, kar pri raziskovalcih vzbuja skrb, da vse te delce uživajo tudi tamkajšnje živali.
Z analizo so ugotovili tudi pot majhnih delcev in njihov izvor – od ribiških ladij v Sibiriji pa vse do odpadkov iz "velike pacifiške cone smeti", kjer naj bi plavalo kar 80 tisoč ton plastike. "Vidimo lahko jasen človeški odtis na morju," pravi avtorica raziskave Ilka Peeken.
Peekenova je s svojo ekipo zbirala vzorce ledu na treh odpravah s pomočjo ledolomilca Polarstern. Njihove odprave so pokrile pet regij na območju glavnega toka Arktičnega oceana, ki prenaša led iz centralnega in severnega dela morja. Poleg tega, da polarni led deluje kot nekakšna shramba za plastiko, ki se lahko potencialno osvobodi ob zvišanju temperatur, lahko premikanje ledu prenese mikroplastiko tudi v območja, ki so bila do sedaj neonesnažena.
Raziskovalci so analizirali vzorce s pomočjo infrardeče spektroskopije, kar jim je omogočalo, da so pri ledu preučili sloj za slojem in s tem ugotovili izvor tudi najmanjših delcev plastike. "Zanimivo je, da imamo zelo lokalizirane izvore plastike – delci barv z ladij, cigaretni ogorki in podobne snovi," pojasnjuje Peekenova.