(SLOVENSKA PREMIERA) Fiat 600: Večji poudarek bo na hibridnemu pogonu

Peter Pirkovič
19.10.2024 05:00

Iz tovarne na Poljskem je v Slovenijo pred kratkim prišla prva pošiljka novih šestotic, za katere pri Fiatu pravijo, da gre za nekakšno nadgradnjo njihovega električarja z oznako 500e.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fiat 600 v dolžino meri 4,17 metra in je bližnji sorodnik jeepa avengerja.  
Peter Pirkovič

Pravzaprav ima križanec z modelom 500e kar veliko skupnega. Denimo, skorajda na las sta si oblikovno podobna pri sprednjemu delu, na drugi strani pa sta si dimenzijsko na različnih bregovih. Fiat 600 v dolžino meri 4,17 metra, širok je 1,78 metra, razdalja med sprednjo in zadnjo osjo je 2,56 metra, celoten avto pa je grajen na znani Stellantisovi platformi, kjer je pred časom nastal tudi jeep avenger. Prtljažnik meri zglednih 385 litrov (električni 600e ima 360 litrov) in ga je možno povečati na maksimalnih 1256 litrov. Kot zanimivost, fiat 600 je za deset centimetrov krajši od upokojenega modela 500X in za devet centimetrov daljši od avengerja.

Notranjost je presenetljivo prostorna in udobna, ima pa rahlo nerodno postavitev tipk menjalnika.
Peter Pirkovič

Potniška kabina je na prvi pogled prostorna ter udobna in postreže s prepoznavno zasnovo. V primeru izvedbe s samodejnim menjalnikom je postavitev tipk za upravljanje menjalnika enaka kot pri avengerju, prav tako je enak odlagalni predal na sredinskem grebenu, na vrhu armaturne plošče pa so našli mesto za 10,1-palčni zaslon na dotik z znanim info-zabavnim vmesnikom. Vsebina je seveda v slovenskem jeziku, hkrati pa uporabniku omogoča, da se s pametnimi telefoni, tudi brezžično, povezuje s pomočjo sistemov Apple Carplay ali Android Auto. Dodatni 7-palčni zaslon za volanom ima vlogo posredovanja glavnih potovalnih podatkov. Notranjost je odeta v izbrane materiale, kakovost izdelave se na prvi pogled zdi zelo dobra, hkrati pa je poskrbljeno še za ustrezno osvetlitev kabine, kjer ima uporabnik možnost izbire različnih barv.

Kljub rasti in novim generacijam tudi fiat 600 nosi nekaj spomina na legendarni 500 izpred 70 let. 
Peter Pirkovič

Avto na naše ceste prihaja skoraj leto dni po tistem, kar so začeli proizvodnjo električnega modela. A ker se je zanimanje za električne avtomobile v tem času precej ohladilo, so z uvedbo fiata 600 še nekoliko počakali, saj se je tovarna odločila, da bo vanj vgrajevala še cenejši hibridni pogonski sklop. V tem primeru gre za kombinacijo 1,2-litrskega trivaljnika s 74 ali 100 kilovati moči, v obeh primerih pa ima ta vgrajeno dodatno 21-kilovatno električno enoto in z 48-voltno baterijo, ki pripomore k nekoliko večjemu dosegu. Speljevanje in del mestne vožnje lahko potekata povsem na električni način. Dobra petina kupcev se bo zanimala za elektrognano verzijo, ki ima vgrajen 115-kilovatni elektromotor in energijski zalogovnik z uporabno kapaciteto 51 kWh, ki po WLPT zagotavlja 400 kilometrov dosega. Baterije je na hitrih polnilnicah z enosmernim tokom možno polniti z močjo 100 kW, pri domači polnilnici pa gre največ do 11 kW. V tem zadnjem primeru je baterija polna v slabih šestih urah.

Po napovedih uvoznika je obseg letne prodaje skupno od 300 do 350 vozil. Seveda, največ zanimanja bo za hibridno verzijo, ki pri nas stane nekaj več kot 23 tisoč evrov, medtem ko redna cena električne verzije znaša 33.990 evrov. Če od te odštejemo še aktualno najvišjo stopnjo državne subvencije, se cena električnega fiata 600e začne pod 27 tisočaki. Za vse izvedbe velja, da se cena v primeru financiranja zniža še za 1500 evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta