Družbena omrežja so pogosto prostor, namenjen širjenju izzivov, ki so lahko tudi nevarni. Eden takšnih, ki sicer ni nov, a se v zadnjem času spet pogosteje pojavlja, je tako imenovani "blackout challenge", ki lahko povzroči tudi smrt. Gre za izziv, pri katerem se ljudje, običajno gre za mladostnike, z različnimi pasovi, vrvicami, ročaji torb in podobnim dušijo, dokler ne izgubijo zavesti. Nedavno sta zaradi izziva v nezavest padla učenca šole v New Jerseyju, enega od njiju so morali odpeljati v bolnišnico.
"Ti incidenti so strašljivi, a se jim je povsem mogoče izogniti. Naše učence bomo še naprej opozarjali na nevarnost tega izziva in večine, če ne kar vseh izzivov, ki se oglašujejo na družbenih omrežjih," je povedala ravnateljica šole.
Izziv lahko povzroči tudi smrt
"Blackout challenge" se pojavlja že vse od leta 2008, na TikToku pa se je znova začel širiti leta 2021. Strokovnjaki so mlade uporabnike posvarili, naj ne preizkušajo trenda, ki je bil povezan z več kot 80 smrtnimi žrtvami v času, ko se je prvič pojavil. Novembra 2022 je poročilo Bloomberg Businessweeka povezalo izziv z najmanj 15 smrtnimi primeri otrok, starih 12 let in manj, v zadnjih 18 mesecih pa so poročali o še dodatnih petih smrtih otrok, starih 13 in 14 let.
"Kar se dejansko dogaja v možganih, je pomanjkanje kisika, podobno kot takrat, ko se nekdo utaplja, duši ali ima srčni zastoj," je za Irish Examiner pojasnil dr. Nick Flynn. "Če imate premalo kisika v možganih več kot tri minute, lahko dobite možgansko poškodbo, če imate premalo kisika v možganih več kot pet minut, pa to lahko povzroči smrt."
Ker starši običajno ne vedo, da njihov otrok sodeluje v tovrstnem izzivu, jih lahko na to opozori nekaj znakov. Najbolj očitna sta predvsem rdeče oči in razne lise ter praske na vratu, možni so tudi hudi glavoboli.
Izziv je odgovoren že za številne smrti mladih, decembra 2021 se je tragično denimo končal primer 10-letne Nylah Anderson. Zadušila se je, potem ko se je pomotoma obesila v svoji omari, poroča The Washington Post. Ko so jo našli, so jo hitro odpeljali v bolnišnico, a ji zdravniki niso mogli več pomagati. Forenzična analiza telefona je pokazala, da je tik pred smrtjo uporabljala TikTok za gledanje videoposnetkov, na katerih so ljudje izvajali "blackout challenge".