Osnovna šola (OŠ) IV Murska Sobota je skupaj s partnericama, Dvojezično osnovno šolo II iz Lendave in podružnično Osnovno šolo Cvetka Golarja v Ljutomeru, uspela na razpisu evropskih strukturnih skladov in ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, namenjenem zmanjševanju socialne neenakosti in izključevanja. Tako je zaživel Strokovni center Pomurje, ki predstavlja mrežo strokovnih institucij za oporo otrokom s posebnimi potrebami in njihovim družinam. Zametki projekta pravzaprav segajo tri leta nazaj, ko so na Osnovni šoli (OŠ) IV Murska Sobota ustanovili svetovalnico. V njej so strokovni delavci otrokom, staršem in družinam pomagali prostovoljno v svojem prostem času.
Da bi bila mreža čim širša
"Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport je bilo letos kar nekaj razpisov, ki jih je financirala Evropska unija iz kohezijskih skladov. Vsi so bili namenjeni uravnoteženju socialne blaginje z namenom zmanjševanja socialne neenakosti in izključevanja," pove ravnateljica OŠ IV Murska Sobota Metka Kuharič. Tako je tudi Pomurje vstopilo v mrežo institucij, ki so v oporo otrokom s posebnimi potrebami. Na razpisu ministrstva za izobraževanje, ki ga iz kohezijskih skladov financira Evropska unija, je uspelo deset prijaviteljev po vsej Sloveniji, od tega šest šol s prilagojenim programom. "Gre za strokovne centre, v katerih bomo pomagali družinam in otrokom, ki se znajdejo pred razvojnimi izzivi in ne vedo, kako naprej." Kuharičeva dodaja, da so ponosni, ker so na razpisu uspeli, razmišljali pa so tudi o pokritosti terena: "Da bi bila mreža storitev v Pomurju čim širša, smo ustanovili konzorcij s šolama v Lendavi in Ljutomeru." Čeprav je že prej delovala svetovalnica, imajo sedaj starši in otroci zagotovljeno večjo dostopnost in tudi večjo kakovost storitev. "Ta svetovalnica je bila sicer že prej zelo obiskana, starši so iskali našo pomoč, kar pomeni, da v regiji ni dovolj tovrstne opore. A tisto je bilo prostovoljno, zdaj pa smo to pomoč ne le kadrovsko okrepili, ampak tudi izboljšali in razširili. Pa ne le to, z denarjem, ki smo ga dobili prek projekta, smo uredili tudi poseben prostor za strokovni center, poimenovali smo ga Govorilnica," pojasni Kuharičeva. "Kupili smo tudi didaktične materiale, interaktivno tablo, kamere, uredili pisarno, poleg tega sta za tri leta, kolikor traja projekt, zaposleni dve strokovni osebi."
Vsebine so razdelili
Strokovni center Pomurje je prejel slabih 160 tisoč evrov za vse tri konzorcijske partnerje. "Partnerji si med sabo delimo tudi vsebine; Ljutomer je recimo bolj usmerjen na pomoč pri vprašanjih glede prehoda na trg dela, Lendava pa je bolj logopedsko usmerjena." V ljutomerski enoti sta strokovni sodelavki Mateja Štefanec in Sanja Kovačič, v Lendavi Alisa Kranjc in Livia Horvath. Na OŠ IV Murska Sobota pa sta tako delno prek omenjenega projekta zaposleni Mirjam Bregar in Daša Könye. Bregarjeva je neposredna izvajalka, Könyeva strokovno pomaga, je pa tudi koordinatorica projekta: "S pomočjo specialne pedagoške diagnostike in ob pogovorih s starši prepoznavamo potrebe družine in morebitne razvojne zaostanke. Izvajamo pa tudi delavnice veščin za otroke ter različna športna in družabna srečanja od najzgodnejšega obdobja dalje. Pomemben del naše dejavnosti so podpora in svetovanje in izobraževanje strokovnih delavcev vrtcev in šol ter podpora za prehod težje zaposljivih oseb na trg dela, gre za mladostnike, ki so končali osnovno šolo za otroke s posebnimi potrebami in potem ostanejo doma, brez zaposlitve."
Prilagojeni uporabnikom
Delo v vseh treh konzorcijskih partnericah Strokovnega centra Pomurje temelji na presoji potreb otrok in družine, podpore in svetovanja. "Pošljemo jih tudi naprej, k ustreznemu strokovnjaku, saj sami nimamo vsega kadra, zato staršem svetujemo, kam naj gredo po pomoč. Svetujemo tudi glede didaktičnih pripomočkov in jih tudi izposojamo." Bregarjeva pravi, da je bilo njihovo dosedanje delovanje - še v prostovoljni svetovalnici - največkrat na področju zaostanka govora in jezika, starši pa so pogosto prihajali tudi zaradi težav otrok z nemirnostjo. "V drugih institucijah namreč pomoč specialnih pedagogov, razen ko je že dodeljena odločba o usmerjanju, ni dostopna. Na tem področju pa so naši strokovni centri v oporo pred samim postopkom usmerjanja," pove Bregarjeva. Prejšnja leta je svetovanje potekalo popoldne, kar še ostaja. "V prvi vrsti je naša pomoč popolnoma prilagojena uporabnikom, ko nas torej kdo pokliče, se z njim dogovorimo za uro srečanja, kakor pač njemu ustreza. Na razpolago pa smo od ponedeljka do petka, dvakrat na teden do 17.00. Večino časa pa od 10.00 do 15.00."
Enote Strokovnega centra Pomurje bodo pripravljale predavanja, delavnice in izobraževanja, prvo predavanje ljutomerske enote je že v tem tednu, soboška pa bo imela novembra teden izobraževanja s predavanji za starše in strokovne delavce.
O zgodnji obravnavi
Ljutomerska enota Strokovnega centra Pomurje vabi danes, v četrtek, ob 16. uri na Osnovno šolo Cvetka Golarja na predavanje Zgodnja obravnava - pomen in prihodnost. Predavala bo dr. Bojana Globačnik, priznana strokovnjakinja s področja zgodnje obravnave. Predavanje bo za vse udeležence brezplačno. Namenjeno je strokovnim delavcem in staršem, ki jih tematika zanima.