Nedavno so svetovni mediji poročali, da so z njegovo pomočjo odkrili starodavno galaksijo, ki je večja od Rimske ceste. Poimenovali so jo s suhoparno oznako ZF-UDS-7329. Že prvi motiv JWST, ki so ga razkrili javnosti, je obkrožil svet.
Veliko bolj kot fotografije z raznobarvnimi pikami, ki označujejo zvezde, galaksije in meglice, pa so mnogim pri srcu fotografije našega modrega planeta, ki prihajajo z Mednarodne vesoljske postaje. Ali še bolj ekskluzivni posnetki z Lune, Zemljinega naravnega satelita, ki ga bo človeštvo kmalu spet obiskalo. V poplavi ekskluzivnosti, ki jo skušajo doseči domala vsi uporabniki družbenih omrežij, kot sta denimo Instagram ali Facebook, se z edinstvenimi fotografijami astronavtov ne morejo kosati.
Astronavti programa Apollo so po pisanju Space.com med pristankom na Luni v šestdesetih letih prejšnjega stoletja posneli približno 18.000 fotografij. Na fotoaparatih takrat ni bilo iskal, astronavti so jih morali pritrditi na prsi v vesoljskih skafandrih, fotografirali pa so na fotografski film. Za snemanje videoposnetkov so tako potrebovali popolnoma ločeno opremo. Danes je to bistveno lažje. Če bo šlo vse po načrtih, ki so se sicer že nekajkrat spremenili, se ameriška vesoljska agencija Nasa v okviru programa Artemis septembra 2026 vrača na Luno.
Odgovorni so pred kratkim z japonskim proizvajalcem fotoaparatov Nikon podpisali dogovor o skupnem razvoju in izdelavi kamere, ki jo bodo lahko astronavti vzeli s seboj na sprehod po Luni. Prototip kamere so pri centru Marshall Space Flight v Huntsvillu v Alabami že predstavili in ga poimenovali HULC (Handheld Universal Lunar Camera), kot predloga pa je ekipi služil brezzrcalni fotoaparat Nikon Z9 za nekaj tisoč evrov.
• Na misiji Apollo 15 je pred več kot 50 leti kot prvi nikon v vesolje poletel posebej v ta namen prirejen model Photomic FTN.
• V okviru 20. komercialne oskrbovalne misije za ameriško vesoljsko agencijo Nasa so v orbitalni laboratorij Mednarodne vesoljske postaje dostavili 13 ohišij brezzrcalnega fotoaparata Nikon Z9 skupaj z več kot 15 objektivi.
• Zamenjali bodo dosedanje komplete DSLR fotoaparatov Nikon D6 in D5, ki so na ISS v uporabi od leta 2017.