(TEST) Električna skrajnost: MG4 XPower

Artur Švarc
12.01.2025 05:00

Visoko naviti električni avtomobili običajno pripadajo znamkam Tesla, Porsche in še kateri, nikakor pa ekstremov nismo pričakovali od znamke MG.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Čisto običajna kombilimuzina segmenta C je všečno oblikovana in za povrh še navita kot hudič.
Artur Švarc

Kitajski SAIC, ki ima zdaj že vrsto let v lasti znamko MG, ni vezan samo na električne avtomobile, primarno še vedno ostaja pri bencinski klasiki, tudi v naših prodajnih salonih. A MG4 kot čistokrvna kompaktna električna kombilimuzina za vsak dan je avto, ki je presenetljiv že sam zase. Potem pa so od nekje iz naftalina vzeli oznako XPower, v davnih britanskih časih povezano za skoraj dirkaške podvige takratnega MG Roverja (morda se kdo spomni Roverja 75 s 5-litrskim V8?) in jo mnoga leta pozneje prilepili na "civilni" MG4.

Ne moremo reči, da je XPower le privesek, pač pa je povsem realni in tudi uspešni eksperiment, kako nečemu skorajda vsakdanjemu napihniti mišice do skrajnosti - in to uspešno skriti. Ob običajnem zadnjem motorju s 170 kW, ki ga imajo vsi iz palete M4, so v drobovje dodali še sprednjega s 150 kW. Če vas seštevanje še ne muči, potem imamo tu 320 kW in kar 600 Nm navora. Da se kaj takega da kar se da realistično spraviti na cesto, je treba dodati še bolj športne blažilnike in vzmeti, bolj zmogljive zavore z večjimi diski in nekaj malenkosti, predvsem kozmetičnih, ki avtu, ki ga ljudje kupijo za običajno rabo, vendar da nekaj prepoznavnih elementov, da izstopa od ostalih MG4.

Notranjost ima dva zaslona, predvsem osrednji ima kar precej samosvojo logiko.
Artur Švarc

Naj naštejemo: zavorne čeljusti so obarvane v oranžno (simpatično), čez nje so nataknjena večja 18-palčna platišča, kovinsko sivo-zelena mat barva je tudi posebna, dodatna črna pa pokriva streho in spodnji del avtomobila. Morda je malce nenavaden tudi zaključek avtomobila, ki je prav tako dobil nadpovprečno pozornost, izstopajo mogočne luči pod zadnji šipo, spodaj difuzor in na vrhu kar konkreten razcepljeni spojler.

Zdaj - notranjost je precej minimalistična, z manjšim zaslonom za merilnike in večjim osrednjim. Potem so tu še stikala na volanu, ogledala se malo manj navdušujoče nastavljajo levo pod volanom, na osrednjem pomolu pa je še selektor za smer vožnje in režim delovanja – vsa bestialnost pogona je stvar izbire in ni samoumevna. Morda preseneti infozabavni sistem, pa ne v pozitivnem smislu. Predvsem radijski sprejemnik je le digitalna skala brez enega napisa. Če ne poznate frekvence svojega priljubljenega radia, ste pečeni, pa tudi ostala logika zahteva nekaj privajanja. Za radio so nam razložili, da ga Kitajci v svoji klasiki praktično ne poznajo. Tam je telefon zvezan z avtomobilom in vse poteka preko streamov digitalno. To, kar imamo na voljo v MG4, je le nujno zlo za svet, ki inovativno – in v to ne dvomimo več – caplja za Kitajsko. Enako je treba razumeti še marsikaj, tudi upravljanje klimatske naprave. Ampak ja. Kulturne razlike in to.

Ena od reči, ki jo lahko pohvalimo, je, da za zagon le obrnete stikalo v D, brez ključev, gumbov start stop in podobne navlake. Včasih sicer traja kar nekaj sekund, da se sistem odloči, da bo prišel med žive, a vendarle. MG4 preseneti z umirjenim in tihim podvozjem, ki pa je v primerjavi z običajnimi MG4 precej trše in športno naravnano.

Sistem med drugim ves čas teži, da ga morate priključiti na polnjenje. Tudi med vožnjo.
Artur Švarc

Za pogon skrbi običajna 64 kWh baterija, čeprav je moč praktično podvojena, vendar se avto vseeno pelje s porabo kilovata ali dveh pod 20, sploh ker je ta brutalni XPower nekaj, kar boste z maksimumom uporabljali le tu in tam. In takrat se kolesa dobesedno zakopljejo v asfalt, do stotice se reč izstreli v samo 3,8 sekunde in seveda spusti spodnjice pod kolena vsem »navitim« klasikam, kjer vozniki najprej pomislijo, »ah, le nek Kitajec«, potem pa pride – streznitev. Lega seveda ne bo držala polne moči, a tega se ni treba niti bati, saj je že pospešek in nekaj desetink čez G s številko 1 v ovinkih dovolj, da za to potrebujete bolj trenirano telo, kot je vaše, če se želite počutiti ugodno. Pač, da bi z njim leteli počez v ovinke – nad tem ni navdušeno niti podvozje, čeprav se z dvema motorjema obnaša, kot da imamo pod sabo štirikolesni pogon, še manj pa naše osrednje mišice na trupu. Zavore so sicer zmogljive, a boste potrebovali veliko privajanja, da bo v nogi pravi občutek za doziranje.

Kakorkoli, MG XPower je ekstrem v svoji vrsti, ki pokaže, da se da, da je mogoče in da deluje, za večino pa bo dovolj že običajni MG4, ki ima prav tako pospeške pod sedmimi sekundami. No, če in dasiravno vas mika ta ekstrem, potem je treba seči v denarnico (ali na račun) po 37.490 evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta