Fasciniral igralec brez obeh rok, ki igra z nogo: Na prvenstvu v heyballu za invalide tudi štirje Slovenci

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
12.01.2025 06:00

Najmlajši slovenski udeleženec se je iz Amerike vrnil z bronom in visokimi cilji. Če niste ravno strasten ljubitelj biljarda, verjetno še niste slišali za heyball, po slovensko se mu reče tudi kitajska osmica.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovenski udeleženci prvenstva (z leve): Blaž Rus, Matej Brajkovič, David Slaček in Cvetko Vegan
Joy Billiards

Pri nas je ta vrsta biljarda še razmeroma neznana, v Sloveniji ga do pred nekaj meseci tudi še ni bilo mogoče igrati. Za heyball so namreč potrebne posebno oblikovane mize, te pa so k nam prišle v septembru, ko so v Podčetrtku organizirali tri pomembna tekmovanja v tej disciplini: evropsko prvenstvo, evropsko ligo (European Open) in svetovno prvenstvo. Najuspešnejši Slovenec je bil 14-letni Maks Benko, ki je v svetovni konkurenci osvojil deveto mesto. Na mladinskem svetovnem prvenstvu v heyballu, ki je bilo nato novembra v Indiji, pa je Benko celo zmagal.

Sredi decembra pa je bilo v Los Angelesu prvo svetovno prvenstvo v heyballu za invalide, in sicer za moške v dveh kategorijah, stoječe invalide in tiste na vozičkih, medtem ko so ženske tekmovale v eni kategoriji. Slovenijo so na prvenstvu zastopali štirje udeleženci, David Slaček in Cvetko Vegan, člana BK Gomes iz Maribora, ter Matej Brajkovič iz BK Ilirija in Blaž Rus iz BK Direkt - oba kluba sta v Ljubljani -, ki je bil s 17 leti najmlajši udeleženec turnirja. In med vsemi štirimi najuspešnejši, saj je dosegel tretje mesto med stoječimi invalidi. Slaček je izgubil dvoboj za tretje mesto med invalidi na vozičku, Brajkovič je bil v tej kategoriji deveti, Vegan pa je med stoječimi invalidi osvojil 17. mesto.

Prvič sploh v živo videli mize

V želji po promociji te športne discipline je organizatorica turnirja, Svetovna biljardna zveza, pridobila za sponzorja kitajskega proizvajalca biljardnih miz Joy, ta pa je vsem udeležencem plačal stroške prevoza, bivanja in prehrane za vseh sedem dni tekmovanja. Na turnirju v Los Angeles Convention Centru se je tako zbralo 67 moških na vozičkih, 57 stoječih invalidov in 14 žensk. Naši štirje biljardisti priznavajo, da ga pred prvenstvom še niso igrali niti gledali v živo. "Učili smo se iz tekme v tekmo, dopoldan smo trenirali, popoldan tekmovali. Vsak dan je bilo bolj zanimivo," pravi Cvetko Vegan, ki se je med stoječe invalide uvrstil zaradi miastenije gravis.

Cvetku Veganu je bilo najtežje v dvoboju za uvrstitev med 16 najboljših.
Joy Billiards

Tudi Matej Brajkovič, ki je po poškodbi na smučišču od leta 1999 na invalidskem vozičku, se je na prvenstvu prvič srečal s to vrsto biljarda. "Hitro sem se navadil, ker je zelo podoben snookerju, ki sem ga večkrat igral in ga zelo spoštujem, saj pri njem poleg drugih veščin prevladuje natančnost pri ciljanju krogel - noben udarec ni lahek," razlaga Brajkovič.

Potrebnih je več zbranosti in taktike

In v čem se heyball razlikuje od običajnega biljarda? Preprosto rečeno, gre za kombinacijo navadnega biljarda in snookerja. "Pred začetkom tekmovanja smo imeli srečanje, na katerem so nam razložili pravila, nekaj pa nama je povedal tudi klubski kolega, ki se je udeležil turnirja v Podčetrtku," pojasni David Slaček. "Miza je tako visoka kot pri snookerju, iste velikosti in oblike so tudi luknje, vendar je miza za heyball krajša in ožja od tiste za snooker. Velikost krogel in pravila igre pa so skoraj enaka navadnemu biljardu," razloži Blaž Rus. Mladenič s Schwartz-Jampelovim sindromom, ki povzroča mišično otrdelost, spazme in bolečine, igra biljard osem let, zanj se je navdušil ob spremljanju snookerja po televiziji. "Ker v Sloveniji snookerja ni bilo mogoče trenirati, me je mama prijavila na poletno šolo biljarda, ki jo je vodil moj sedanji trener Mitja Gradišnik," pove Rus in doda, da mu je po udeležbi na SP heyball postal celo bolj všeč od navadnega biljarda, "ker je težji in zahteva več zbranosti in taktike".

Blaž Rus je pred tekmovanjem posvetil veliko časa vadbi penalov - in prav to se je izkazalo za ključno.
Joy Billiards

Matej Brajkovič, ki se je udeležil že več evropskih in svetovnih prvenstev v biljardu za invalide, je bil z organizacijo tokratnega zadovoljen, meni, da bi se ga morda udeležil tudi na lastne stroške, če ne bi bilo prispevka sponzorja. Razen spoštovanja oblačilnih predpisov in bontona tudi niso imeli obveznosti do sponzorja, še dodaja sogovornik.

Medalja mu je ušla za las

Cvetko Vegan se je večjega tekmovanja v kategoriji invalidov udeležil prvič, žal mu je, da se mu ni uspelo prebiti med 16 najboljših, a ni razočaran. "Fasciniral me je pogled na biljardista brez rok, ki igra z nogo, najbolj napet trenutek pa je bil Slačkov boj za medaljo, ker mu je ušla dobesedno za eno kroglo," podoživlja ameriške utrinke Vegan, ki je prav od klubskega kolega po naključju izvedel za možnost, da se udeleži prvenstva. Na dogodek ga bodo spominjali tudi reprezentančni dresi, ki so si jih izmenjali s člani nekaterih drugih ekip in sodniki.

Kitajec Peng Xianwei igra z nogo.
Joy Billiards

"S Cvetom že imava načrte za naprej, če bodo heyball uvrstili med olimpijske športe," malo v šali doda David Slaček, "samo mizo si bova morala nekako nabaviti, postaviva jo lahko v Veganovo garažo in trenirava."

David Slaček
Joy Billiards

Tudi Blaž Rus pravi, da bi si prizadeval za uvrstitev na paralimpijske igre: "Mislim, da so olimpijske igre sanje vsakega športnika - in če pred turnirjem nisem bil povsem prepričan, ali bi si želel igrati heyball na olimpijskih igrah, sem po svetovnem prvenstvu o tem povsem prepričan in upam, da dobim to priložnost." Glede na njegovo mladost in dosedanje uspehe ima za to kar nekaj možnosti.

V Biljardni zvezi Slovenije (BZS) sicer še nimajo sekcije za invalide, vendar letos načrtujejo vzpostavitev letnega tekmovanja Zveze paraplegikov, ki bi lahko bilo temelj za državno prvenstvo za invalide pod okriljem BZS. "Začeli bi z enim tekmovanjem v disciplini devetke, nato pa ocenili nadaljnje korake. Želimo se povezati z URI Soča, saj bi lahko prispevali k reintegraciji poškodovanih v polno življenje in šport," je ob tem povedal Mitja Gradišnik, predsednik BZS.

Ženske so na prvem svetovnem prvenstvu v heyballu igrale v isti kategoriji.
Joy Billiards
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta