(PISMO BRALCA) Živimo v svetu lakote in orožja

12.01.2025 06:00

Novoletni apel za ekološko armado Slovenije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Pišem o pobudi Zbogom, orožje. Pobudi za postopno spremembo naših klasičnih vojaških struktur iz bojnih v eko enote. Hkrati s tem pa za posebno vlogo teh enot pri pomoči pokrajinam in državam v naravnih nesrečah, kot so ujme, poplave, povodnji, žled, požari, plazovi, podori, potresi, viharji, cikloni in podobno. Z oblikovanjem teh posebnih okoljevarstvenih enot za zaščito pred naravnimi nesrečami bi naša mala država postala prva moderna država 21. stoletja, ki se je odločila za razvoj okoljevarstvene tehnologije namesto zgolj vojaške. In za postopno opustitev uporabe orožja. Zato naj se ​vojaški oklepniki in bojna terenska vozila predelajo v desantna reševalna vozila za pomoč doma in v tujini.

Vseeno je, ali v zvezi z vojskovanjem govorimo o obrambi ali o samoobrambi, o varnosti ali nevarnosti, o vojni ali premirju, vedno gre pri tem, konec koncev, za selitev živih duš - v žrtve. Zaradi orožja. Zato bomo morali začeti uničevati orožje. In čim prej prepovedati nakupe osebne oborožitve. Ker orožje ni več le splošno družbeno zlo, ampak je oboroževanje postalo tudi zasebni statusni privilegij posameznikov. In to ne le v ZDA, v deželi bratomornih kavbojev, kjer velja omeniti predvsem borce za orožje, vseameriško Združenje ljubiteljev orožja. Pravica do orožja je postala stvar obsesivne, dokaj ekstravagantne osebne izbire. Ki se zdaj nezaustavljivo širi tudi po deželah oboroženih ksenofobov po vseh kontinentih. Če kupiš orožje, "si varen".

In to je pobuda za spremembo naših klasičnih vojaških struktur iz bojnih v eko enote. Želimo, da bi ​bila ​naša država zgled drugačne, varne vere v jutri. Zgled sodobne države, ki s svojo visoko razvito tehnologijo spreminja odnos do okolja in do prihodnosti sveta jutrišnjih generacij. In da bomo opremili posebne enote okoljevarstvene vojske in z njimi učinkovito reševali življenja, ogrožene domove, kraje in pokrajine. Kot armada solidarnosti in pomoči v naravnih nesrečah.

Spomnim se sirot na trgu v jemenskem mestu Sana, tega, kako prosjačijo po trgu. Okoli njih pa gledajo iz vreč s peskom puške drugih, tudi komaj odraslih dečkov v uniformah. Po mnogih revnih deželah, od Podsaharske Afrike do Bližnjega vzhoda, delujejo preprodajalci orožja! In prav ti so v ozadju največjega civilizacijskega zločina današnjega časa - oboroževanja otrok. Danes pa morajo naše vojaške enote včasih delovati tudi v etničnih spopadih. In kot del Nata biti zaščitnica v spopadih, kakršni divjajo po več desetinah trenutnih kriznih žarišč in bojišč v svetu. Tam so pogosto prisiljene sodelovati z režimi, ki trgujejo tudi z orožarskimi zvezami oziroma so tako ali drugače povezani s trgovino z orožjem. Ti zaslužkarski krvniki oborožujejo lačne in revne otroke v Jemnu, v Siriji, v Libiji, Iraku, Sudanu in v Pakistanu. In tako iz prezgodaj odraslih dečkov ustvarjajo armade do zob oboroženih malih vojakov in stražarjev.

Ko bo čas, podprite pobudo za spremembo naših klasičnih vojaških enot v eko enote in pobudo za sodobno slovensko okoljevarstveno armado. Za morebitno potrebno pomoč prebivalstvu sosednjih držav in pokrajin - v ujmah, v požarih, v žledu, v poplavah, podorih in potresih. Za teritorialno odgovorno ekološko armado.

Mag. Igor Likar, Ljubljana

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta