(TEST) Peugeot 408 hybrid GT 225 EAT8 - oblikovno zelo drzen avtomobil!

Peter Pirkovič
05.07.2023 06:00

Po modelu 406 coupe pred več kot dvema desetletjema so Francozi vnovič izdelali oblikovno zelo drzen avtomobil. A ne izstopa le po oblikovni plati, pač pa tudi po vozni natančnosti

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Čeprav ima avtomobil Peugeot 408 gene manjšega 308, je funkcionalno in vizualno čisto drugačen. 
Peter Pirkovič

Štiristoosem je nov derivat francoskega proizvajalca z namenom privabiti tisti del kupcev, ki se odmikajo od uveljavljenega tradicionalizma. Novinec v ponudbi je bil izdelan na osnovi modela 308, kar pomeni, da si z njim sicer deli nekaj tehnike in oblike, a že takoj po prvem srečanju je jasno, da 408 želi biti drugačne vrste avtomobil. Karoserija je opazno višje postavljena, kar pomeni višji položaj sedenja in za nekaj centimetrov več odmika od tal (19 cm), tu je tudi kupejevsko nizka streha v zadnjem delu, všečno oblikovani usmerniki zraka in prtljažna vrata, ki se odpirajo skupaj s steklenim delom. Samo te tri značilnosti povedo zelo veliko o razširjeni uporabnosti novega francoskega avtomobila. Zelo pomemben aspekt je tudi njegova drzno zasnovana zunanja oblika, s katero so oblikovalci uspeli doseči učinek občudovanja. Znanec mi je dejal, da ga poteze in LED-luči s 3D-grafiko na zadnjem delu rahlo spominjajo na Ferrarijeve modele. Mar res? Zadek so dodatno začinili z mišičastim odbijačem, ki ni v barvi vozila, sprednji del nosi prepoznaven hišni videz, k celotni zunanji podobi pa svoje dodajo še posebej za GT-opremo oblikovana 19-palčna platišča in kovinska modra obsession barva, ki je za kupca brezplačna.

Potem so tu še dimenzije. Novinec v dolžino meri krepkih 4,69 metra in je od tristoosmice za 32 centimetrov daljši, opazno daljša pa je razdalja med sprednjo in zadnjo osjo, ki znaša 2,79 metra (več kot enajst cm več), kar se najbolje opazi v prostorni potniški kabini. V prtljažniku tega hibridno gnanega vozila je v primerjavi s klasično bencinsko gnano verzijo nekoliko manj prostora zaradi baterij, a kljub temu ta v osnovi ponuja 471 litrov (531 litrov s klasičnim pogonom).

Notranjost je v večji meri prenesena iz manjšega sorodnika, tu je i-cockpit s svojim "vesoljskim" okoljem.  
Peter Pirkovič

Potniška kabina je prostorsko nekoliko bolj obilna kot v modelu 308 in še za ščepec bolj družinsko naravnana. Odrasli potniki bodo imeli na zadnji klopi dovolj prostora za glavo, saj kupejevska streha ne vpliva na višino, prav tako bo ostalo še nekaj centimetrov prostega prostora za kolena. Vozniško okolje nosi prepoznavno zasnovo i-cockpit. Dimenzijsko manjši volan z nekaj uporabnimi fizičnimi stikali res potrebuje nekaj začetnega privajanja z nekoliko nižjo pozicijo, da je vsa vsebina 3D-merilnikov v vidnem polju. Grafiko merilnikov je mogoče spreminjati, a večino časa imam izbrano tisto, ki mi prikazuje animacijo pretoka energije hibridnega pogonskega sklopa.

Digitalizacija upravljanja se nadaljuje na sredinski konzoli, kjer ima mesto vsebinsko bogat 10-palčni zaslon na dotik. Sprehod med meniji s pomočjo digitalnih gumbov i-Toggle (te je možno nastavljati po meri) poteka brezhibno in brez zamud, medtem ko je celotna vsebina infozabavnega vmesnika prilagojena slovenskemu uporabniku. Edina slabost tega prikazovalnika in digitalnih gumbov je, da se na omenjeni površini hitro nabirajo sledovi prstnih odtisov in prah, zato je dobro imeti pri roki suho krpico.

Doba drznega oblikovanja šele prihaja, skupaj z novimi vrstami avtomobilov - križanci med ... limuzino, kupejem in terencem. 
Peter Pirkovič

Testni 408 GT z oznako hybrid velja za najzmogljivejšega v ponudbi. Pogon je sestavljen iz 1,6-litrskega bencinskega in električnega motorja, ki skupaj razvijata 165 kilovatov sistemske moči in 360 Nm navora, kar je dovolj za nekaj taktov dinamične vožnje, kjer je to mogoče. 12,4 kWh baterija, ki jo je mogoče polniti na domači vtičnici ali preko šibkejših polnilnic z dvosmernim tokom (dodatno je bil vgrajen enofazni 7,4 kW polnilnik), med drugim omogoča vožnjo na krajše relacije v popolni tišini. Realen doseg je nekje okrog 40 kilometrov, najvišja hitrost pa 135 km/h. Hibridni način vožnje seveda pripomore tudi k nekoliko nižji porabi goriva. Kombinacija obojega nas je nagradila s povprečjem okrog petih litrov, zgolj pogon na bencinski motor pa pomeni liter ali dva več žeje. Dodatna elektrificirana pomoč termičnemu motorju je imela za posledico, da so razvojniki morali posodo za gorivo nekoliko zmanjšati. V uradnih tehničnih podatkih sicer piše, da ta meri 40 litrov, a v praksi vanjo ni šlo več kot 35 litrov. S polno posodo in baterijami se doseg giblje okrog 500 kilometrov. Po vozniški plati 408 niti za trenutek ne razočara in ga je užitek voziti. Vzmetenje je nekoliko trše, krmilni mehanizem zmore precejšnjo mero natančnosti, nagibanja pa je razmeroma malo. Skratka, voznik in potniki se bodo počutili zelo udobno.

Ker je hibridno gnani avto Peugeot 408 najzmogljivejši, je jasno, da tudi po cenovni plati sodi v sam vrh. Okroglih 45 evrskih tisočakov je osnova, v primeru našega testnega vozila pa je k tej ceni potrebno dodati še petstotaka za prej omenjen zmogljivejši polnilnik, pa še enega petstotaka za širokokotno kamero na zadku in 140 evrov za indukcijski brezžični polnilnik za mobilne telefone. Dolg seznam varnostnih asistenc, odlični matrični LED-žarometi, ogrevan volan in kup drugih dobrot je uvrščenih med serijsko opremo paketa GT.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta