V oranžni (arizona) barvi pa s črnimi obrobami, prednjim in zadnjim difuzorjem pade v oči. Gotovo najbolj in najprej tistim, ki so že pometli s predsodki glede dacij in dusterja. Se množijo, pa ne le pri nas.
Duster je v tokratni motorni in tudi opremski izvedbi vrh tistega, kar si je mogoče omisliti pri tem športnem terencu. Opremskega paketa s tem imenom ni več, nadomestil ga je aktualni journey, razlike ni. Glede na to, da je Dacia znotraj francoske skupine Renault, je razumljivo, da je dobil bencinski agregat, ki se vrti tudi v nekaterih renaultih.
To je hkrati najmočnejša izvedenka dusterja: motor zagotavlja zelo spodobno končno hitrost, sprejemljivo živahnost, ne tako skromno porabo (je le športni terenec z nekaj več kilogrami in višino, kar porabi ni v korist) in podvozjem, ki je na trenutke nekoliko pregrobo. Samodejni menjalnik ustreza, če bi bil zraven še štirikolesni pogon, kar bi bilo ob imidžu, ki ga ima duster, pričakovano in verjetno tudi želeno, bi bil precej bliže pravemu terencu. Ampak teh je tako ali tako čedalje manj.
Notranjost utegne najbolj ugajati tistim, ki jim je pretirana digitalizacija odveč. Duster je ohranil prijazno razmerje med digitalnim in analognim okoljem, hkrati pa ni mogoče spregledati nekaterih manj prijaznih malenkosti: izdelava je sem in tja še vedno nekoliko groba ali nenatančna, odlagalni prostori so premajhni (zlasti predal med prednjima sedežema je skoraj miniaturen), tudi prtljažnik bi lahko bil bogatejši z ušesi za pritrjevanje prtljage ipd.
Sedi se seveda višje, pa ne previsoko (kar bo znova znala ceniti kar specifična avtomobilska publika), zadaj ni kakšnega navdušujoče prostorskega razkošja, nazaj se vidi povprečno – nič slabše ali nič bolje kot pri večini današnjih avtomobilov. Fino je, ker je bilo zraven nekaj uporabnih opremskih dodatkov: pametni ključ, ki ga imaš v žepu, pa se avto odpre/zapre povsem samodejno, čisto pravo rezervno kolo, ki sicer ni v prtljažniku, pač pa pritrjeno na dno avtomobila ... Ampak to so sladkorčki za doplačilo – ključ stane 290 evrov, rezervno kolo 120 in tako se končna cena napihne.
Duster zlagoma osvaja tudi bolj razvajeno evropsko avtomobilsko občinstvo. Še vedno je nekoliko grob, ko ga bodo še nekoliko bolj »civilizirali«, bo še bolj konkurenčen – pa ne le zaradi cene.
Tehnični podatki
Motor: 4-valjni turbobencinski s 1332 cm3; moč: 110 kW (150 'konj'') pri 5260-6000/min; navor: 250 Nm pri 1700-3250/min; zmogljivosti: 11,1 s (0-100 km/h), 191 km/h; mere: d/š/v 434/180/169 cm, prtljažnik 478/1623 dm3; masa: 1234 kg (89,1 kW/t); CO2: od 141g/km; poraba: normno 6,2 l/100 km; test 7,1 l/100 km; cena: 22.390 EUR; testni 23.740 EUR
Ocena:
+ spodobno živahen motor, cena, vse boljši imidž, dobra preglednost nazaj
- prtljažno dno pri zloženi zadnji sedežni klopi ni ravno, majhni odlagalni prostori, prtljažnik bi bil lahko bolj praktičen, glasen motor pri višji hitrosti, ne dovolj natančna izdelava, pusta grafika navigacije