"Ne razumem, kako smo lahko tako apatični. Šokantno je, da nas kot družbo sploh ne gane, da ljudje umirajo," pravi Črnomeljčan Klemen Vitkovič iz Mladinskega centra Bit. Govori o tragedijah, ki se odvijajo okoli njega, tam, kjer je doma. Smrtonosni niso več le sredozemsko morje, železniški tiri in avtoceste. Vse bolj smrtonosna je tudi Kolpa.
Klemen Vitkovič opozori, da nihče zares ne ve, koliko ljudi je utonilo v reki, ki je te dni tako visoka in deroča, da si sam ne bi upal plavati preko, četudi je dober in izkušen plavalec. Lokalni prebivalci, pravi, opažajo policijo, ki hodi na akcije. "Morda je več tudi lažnih prijav," doda in opiše, da so poleti imeli prostovoljce iz tujine. "Dogajalo se je, da so jih policisti ustavljali in legitimirali, ljudje so klicali na policijo s prijavami, ker je imel nekdo morda brado ali je bil bolj temne polti." Pojasni, da lokalni prebivalci od nikogar ne slišijo, kaj narediti, pričakovati ali kako se bodo stvari rešile. Trupel v reki niso navajeni. A se hkrati širi tudi otopela brezidejnost, kako pomagati sočloveku. "Sprašujem se, ali smo res popolnoma izgubili občutek za sočloveka," pravi Klemen Vitkovič.
Po podatkih projekta Pogrešani migranti Mednarodne organizacije za migracije je letos v prvih treh mesecih znotraj Evrope umrlo 13 prebežnikov. Lani jih je v istem obdobju umrlo 18, v celem lanskem letu pa je znotraj Evrope po uradnih podatkih umrlo šestindevetdeset ljudi. Dva begunca sta letos umrla na meji med Italijo in Francijo – enega je ubil električni tok na železnici, drugi se je zgrudil, trije so umrli v Italiji na poti proti Švici in Avstriji – dva je zbil vlak, eden je umrl v prometni nesreči. Na južni slovenski meji pa letos beleži smrti prebežnikov tudi slovenska policija. Zaenkrat tri – štirje prebežniki pa so pogrešani. Vzdolž meje s Hrvaško je vlada Mira Cerarja leta 2015, v dneh, ko se je obeleževalo 26. obletnico padca berlinskega zidu, začela postavljati rezilno žico in panelno ograjo, s katero naj bi preprečevala, da begunci najdejo zatočišče.
Vse manj ljudi, a vse več mrtvih
Od začetka leta pa do devetega aprila letos je Mednarodna organizacija za migracije zabeležila 521 smrti v Sredozemlju, od tega največ, 359 na poti med Libijo in Italijo. Čeprav je letos prihodov pribežnikov v Evropo čez Sredozemlje manj kot v enakem obdobju lani, pa je odstotek smrti vsako leto višji: leta 2016 je v celem letu znašal 1,2 odstotka; lani je bil v prvih treh mesecih 2,2 odstotka, letos pa se je povzpel že na 3,2 odstotka vseh prihodov.