Večgeneracijski center (VGC) Danica Duplek že leto dni vsak dan med 7. in 15. uro ponuja različne aktivnosti za vse generacije. Telovadbo za možgane in računalniško opismenjevanje, na katerem je mogoče na individualnih srečanjih dobiti pomoč pri rokovanju z mobilnimi telefoni in računalniki, jeseni pa ob tem pripravljajo še skupino za računalništvo - to so aktivnosti, ki so še posebej namenjene starejšim. A tudi drugih se udeležujejo zlasti upokojenci. Na dan, ko smo jih obiskali, so dopoldne eni telovadili, drugi so v kuhinji pripravljali mehiško hrano.
V VGC predvsem zaradi družbe
"Že več let hodim na telovadbo za upokojenke, ki jo imamo v šoli; tam nas je 20 kolegic. A čez poletje tiste telovadbe ni, in zato sem prišla na vadbo - zaradi rekreacije in družbe. Zelo mi je všeč, rada tudi spoznavam nove ljudi. Enkrat pred počitnicami sem bila še na jogi smeha - tudi tisto mi je bilo všeč. K telovadbi bom pa zdaj med šolskim letom spet hodila v šolo, ker se v tisti skupini zelo razumemo, smo povezane; tukaj pa bom hodila na druge stvari. Sem si že ogledala seznam aktivnosti," je povedala Katica Vindiš iz Dupleka.
Tudi Silva Javornik, ki je pomagala pripravljati mehiško hrano, prihaja, ker ima rada družbo. "Rada imam prireditve in tarok - tudi danes imam karte s seboj, a ni soigralcev. Tu je super," dodaja ta aktivna upokojenka iz Ciglenc, ki tudi keglja pri društvu upokojencev. "To je rusko kegljanje; hodimo na tekmovanja vzhodne podravske skupine. Deset let sem tudi vodila skupino starih za samopomoč, ki jo še zdaj obiskujem kot članica. Pa vnuke čuvam in še marsikaj počnem. Tako da drži, da človek v pokoju nima časa," še pove z nasmehom.
Vse aktivnosti v VGC Duplek vodijo prostovoljci, nekatere pa tudi vodja VGC Danica Duplek Manuela Strmšek. Ena od prostovoljk je Jožica Vake, ki med drugim vodi tečaj nemščine. V Nemčiji je živela 40 let, vrnila se je po upokojitvi pred sedmimi leti. "Opravila sem tečaje in izpit pri Goethe Institutu, tako da lahko poučujem. Z nemščino smo začeli, ker je najboljša preventiva proti demenci učenje tujega jezika. Tečaj je enkrat tedensko, udeležuje se ga sedem do devet udeležencev. Krasno vzdušje je, vsi imajo veselje, mene pa veseli, ko me pohvalijo, da v redu razlagam, da pripravim dobre vaje," pravi Jožica Vake.
Moški se redkeje vključujejo
Večgeneracijski center je prostor druženja, kjer se ljudje pri aktivnostih srečajo, spoznajo, družijo, navežejo nove stike. Obiskujejo ga udeleženci iz Dvorjan, Dupleka, Korene in drugih bližnjih krajev. Večina je žensk. "Nekateri moški pridejo s soprogo, največkrat na ples, družabne igre in kartanje, še posebej tarok. Moške je težje pritegniti - na primer imeli smo predavanje o varni vožnji in tudi simulator je bil, zato smo pričakovali številčnejši odziv moških, a niso prišli," pravi Manuela Strmšek, a verjame, da se jih bo počasi vključilo več, saj nenehno iščejo nove vsebine.
Praznovali prvi rojstni dan
Prejšnji petek so v VDC Duplek s torto in vsem, kar k praznovanju sodi, zaznamovali leto delovanja. "Dan je bil vesel, sproščen, predstavili smo dejavnosti, ki se tukaj dogajajo, spletli smo nove vezi in zgodbe," je povedala vodja Manuela Strmšek. V uvodu so zapele ljubiteljice petja, ki se redno sestajajo tam in prinašajo dobro voljo. Pele so tudi ljudske pevke iz Korene, upokojenci z Vurberka in otroci iz podružnične šole Dvorjane, kjer enkrat na teden v Spretnih prstkih ustvarjajo. Pri tem so jim v veliko oporo ženske iz RK Dvorjane. Plesalci, ki jih vodi Borut Krepek, so zaplesali, z izdelki sta se predstavila Društvo Melisa in Marija Jančič, ki ima pri njih delavnice ročnega dela. Na stenah so razveseljevale in navdihovale slike, ki jih razstavljata Rajko Ferk in žena Irena. Po programu so se okrepčali s prigrizki. Oldtimerji iz Dupleka pa so pripeljali še stanovalce in delavce iz Doma Danice Vogrinec Maribor.