Pred 25 leti je v Mariboru nastal prvi soroptimist klub v Sloveniji, član svetovne družine Soroptimistk, organizacije, v katero se združujejo uspešne ženske različnih poklicev s ciljem, da so dejavne na področju dobrodelnosti. "Z dobrodelnimi aktivnostmi se trudimo vsaj deloma pokrivati sive lise, ki jih država spregleda," pravi aktualna predsednica kluba Draga Kšela in dodaja, da so "v 25 letih veliko naredile, čeprav smo finančno omejene".
"Trudimo se vsaj deloma pokriti sive lise, ki jih država spregleda"
Pomagajo predvsem ženskam in otrokom
Pomagajo predvsem ženskam in otrokom, tako že od samega začetka podpirajo mariborsko varno hišo. "Celo ideja o njej se je rodila v našem klubu, saj je bila naša članica tudi takratna direktorica Centra za socialno delo Maribor gospa Strbanova in smo tako idejno kot materialno pomagali pri tem, da je varna hiša zaživela. Odtlej z varno hišo redno sodelujemo, vsak teden jim denimo zagotovimo zabojček z zelenjavo, otrokom pa podarjamo knjige, igrače," razlaga Kšela. Pomagajo tudi mariborskemu Hospicu, tako že nekaj let sofinancirajo tabor za žalujoče otroke. Pomoč namenjajo tudi starejšim in otrokom s posebnimi potrebami, s sodelovanjem z ravnatelji osnovnih šol pa dospejo do otrok in družin, ki so v stiski zaradi bolezni ali brezposelnosti - pomoč tem namenijo zlasti v prednovoletnem času. Iz evropskih sredstev so že tudi pridobili dve štipendiji, in sicer za pianistko Adriano Magdovski in zdravnico Mašo Kovačič.
Botri so iz Gradca
Na svetu (v 135 državah) deluje okoli tri tisoč klubov Soroptimist, v katere se združuje okoli 120 tisoč uspešnih, aktivnih žensk različnih poklicev, ki delajo dobra dela. Humanitarni Soroptimist klub Maribor je eden od štirih v Sloveniji. Klub se ne more ustanoviti sam, ampak ga mora ustanoviti tako imenovani botrski klub, botrski klub mariborskemu je bil klub Soroptimist iz avstrijskega Gradca.
Ime Soroptimist pomeni Sorores ad Optimum - sestre, ki si prizadevajo za najboljše.
Vabijo na dobrodelni koncert in predstavo
Mariborske soroptimistke prihodnji teden vabijo na kar dva dogodka. V sredo, 17. oktobra, ob 19.30 bo v dvorani Union v Mariboru dobrodelni gala koncert, v petek, 19. oktobra, ob 18. uri pa v lutkovnem gledališču predstava Moj lajf. Na dobrodelnem koncertu bodo nastopili simfonični orkester SNG Maribor in solistka flavtistka Dorotea Senica, 21-letna Mariborčanka, ki se izobražuje v Salzburgu (za njeno štipendiranje bo namenjen čisti izkupiček) pod vodstvom dirigentke Žive Ploj Peršuh; prisluhniti bo mogoče glasbi Mozarta in Debussyja. V lutkovno gledališče pa vabijo na prvo ponovitev predstave Boštjana Gorenca - Pižame Moj lajf, ki bo premiero doživela dan pred tem. Sredstva od sto vstopnic te predstave so namenjena Pii Lobenwein, 12-letni deklici iz Župečje vasi, ki ima izjemno redko (je edina v Sloveniji, v svetu je le 28 bolnikov) genetsko neozdravljivo napredujoče mišično obolenje Charcot Marie Tooth 4a, posledica katere sta atrofija mišic in vse večja mišična oslabljenost. Od lani je vključena v klinično raziskavo o odkrivanju zdravila za to bolezen na kliniki v Iowi v ZDA, ki se ukvarja z diagnosticiranjem in rehabilitacijo vseh tipov bolezni CHT, zato odhaja enkrat letno na pregled v ZDA.