Citroën je danes vsem znani francoski izdelovalec avtomobilov, ki ga je leta 1919 ustanovil André-Gustave Citroën. Že kmalu je podjetje postalo znano po futuristično zasnovanih avtomobilih in tehnoloških inovacijah. Gospod Citroën se je rodil v dobro situirani židovski družini, njegov oče Levie je bil bogat trgovec z diamanti iz Nizozemske. Levie je sicer želel, da bi njegov sin nadaljeval družinski posel, vendar je mladeniča navdihnilo delo Julesa Verna in ga je prevzela tehnološka navdušenost Gustava Eiffla. André se je odločil postati inženir. Na politehnični univerzi v Parizu je diplomiral leta 1900, že pet let pozneje, torej 1905., je v svoji tovarni začel proizvodnjo menjalnikov s strukturo ribje kosti. Prav ta izum pa naj bi bil navdih za logotip blagovne znamke Citroën.
Največji oglas na svetu
André Citroën je bil tudi oglaševalski genij. Da bi pritegnil pozornost s svojimi goseničarji, ki jih je lansiral leta 1922, je z njimi prečkati Saharo. Navdušeni tržnik je za potrebe oglaševanja uporabil celo Eifflov stolp in se tako zapisal Guinnessovo knjigo rekordov. Polnih devet let je bilo na svetovni znamenitosti nameščenih 250.000 luči, ki so prižgane izpisale besedo Citroën. Leta 1925 je najel Eifflov stolp, 250.000 žarnic pa je povezovalo 600 kilometrov električnih kablov, da so lahko z njihovo pomočjo sestavili 30 metrov velike črke. Guinnessova knjiga rekordov je oglaševalsko kampanjo priznala za največji oglas na svetu. Luči so nebo nad Parizom razsvetljevale do leta 1934, ko je podjetje bankrotiralo in novi lastnik ni obnovil pogodbe.
Šaljiva namigovanja so šla v smeri, da je družba obubožala zaradi visokega računa za elektriko. Podjetje Citroën je mesec po propadu rešil Michelin, ki ga je h temu pozvala francoska vlada, Pierre Michelin pa je gospoda Citroëna zamenjal na položaju predsednika družbe.
Takoj na tekoči trak
Tip A je bil narejen kot avto za povprečnega človeka. Imel je štirivaljni motor s prostornino 1323 cm³, največja hitrost je bila 65 km/h. Že v prvem letu poslovanja je Citroënu uspelo prodati 10.000 vozil. Šlo je za prvi evropski avtomobil, ki je imel električni zaganjalnik in žaromete, vozilo je bilo zasnovano za proizvodnjo na tekočem traku. André Citroën se je odločil prevzeti strategijo Henryja Forda, ki jo je opazoval in študiral med svojim obiskom ZDA. Tovarna Citroën je bila tako prva v Evropi, ki je vozila proizvajala na tekočem traku.
Po uspehu prvega modela so razvili model Citroën 10 CV, za njim pa še 5 CV, kompaktni avto s štirivaljnikom, ki je bil sposoben voziti po makadamskih podeželskih cestah. Opremljen je bil s sprednjimi in zadnjimi eliptičnimi vzmetmi, ni pa imel prednjih zavor. Leta 1923 je Citroën predstavil elegantnega športnika 300 B 2 Cuddy, v katerem je bilo prostora za tri ljudi. Njegova proizvodnja je bila zelo omejena, vozilo pa je hitro postalo zelo priljubljeno med francoskimi avtomobilističnimi entuziasti. Ljubiteljem se ob pogledu nanj še danes šibijo kolena. Leta 1924 je Citroënova letna proizvodnja dosegla 50.000 vozil.
Mnogi so legendarni
Brskanje po spletu razkrije več zanimivih modelov, ki jih je Citroën izdelal skozi desetletja. Že leta 1932 je francoski proizvajalec predstavil model C4G Roadster, ki je nadomestil C4F. Roadster je imel 1,8-litrski motor s štirimi cilindri, izdelali pa so jih zgolj 32.000. Pa model Traction Avant, ki so ga proizvajali med letoma 1934 in 1957. Za tisti čas je šlo za tehnološko dovršeno izvedbo, ime pa pomeni "prednji pogon". Traction avant je bil tako prvi serijsko proizvedeni avtomobil na prednji pogon z jekleno šasijo, piše angleški Telegraph.
Citroën klub Slovenija ima 600 članic in članov
Spaček rešuje življenja
In potem je tu še po mnenju mnogih najbolj kultni med vsemi, leta 1948 predstavljeni citroën 2CV - spaček, z njim pa so povezane mnoge čustvene zgodbe. Tudi tista, ko je imel Emile Leray v maroški puščavi leta 1993 s svojim spačkom nesrečo, iz težav pa se je rešil le zato, ker je citroëna iznajdljivi Francoz predelal v motocikel. Ko je zapuščal mesto Tan Tan, si gotovo ni predstavljal, kakšna dogodivščina ga čaka. Pregloboko je zapeljal v Saharo, ko ga je ustavila vojska in mu prepovedala nadaljevati pot. Hoteli so celo, da se mu na poti nazaj pridruži vojak, vendar se je voznik izgovarjal, da mu dodatne potnike prepoveduje zavarovalna polica. Ko je odbrzel v nasprotno smer, da ga ne bi mogel kdo zasledovati, in se je želel po brezpotjih v velikem loku izogniti vojaški postojanki, pa se je zgodilo. Trčil je v skalo ter tako uničil karoserijo in prednjo os. Do najbližje naselbine je bilo več kot 30 kilometrov, takšne razdalje pa si Leray nikakor ni upal premagati peš. Za Times je Lary pojasnil, da je predtem že desetkrat potoval po Afriki, 2CV pa si je izbral, ker je - četudi nima štirikolesnega pogona - trpežen avto. "V Afriki ga imenujejo cestna kamela, ker z njim prideš kamorkoli." Vendar le, če si nežen, je pripomnil.
Med mitom in resničnostjo
1. Osvetlitev Eifflovega stolpa v času, ko je na njem gorela reklama za Citroën, je bila tako močna, da je Charles Lindbergh stolp uporabil kot svetilnik, ko se je vračal na kopno s poleta čez Atlantik.
2. Leta 1922 je na tržišče prišel model Citroën Type C, ki so mu rekli "petit citron" (majhna limona). Razlog je bil, da je bil dvosed sprva na voljo zgolj v rumeni barvi karoserije.
3. Med sedmim Pariškim avtomobilskim salonom leta 1922 je pilot v zraku izpisal besedo Citroën, ki se je raztezala po dolžini petih kilometrov.
4. Februarja 1921 je Citroën predstavil serijo emajliranih cestnih znakov.
5. Od leta 1984 je prisoten na Kitajskem.