Tudi zato ni pretirano šokanten naslednji podatek: odkar pri tem združenju zbirajo podatke o prodaji na evropskih trgih oziroma v EU, padec ni bil tako globok kot lani. Prodanih je bilo 9,9 milijona vozil, kar je bilo 23,7 odstotka oziroma tri milijone vozil manj kot leta 2019. Vsi trgi EU so imeli dvoštevilčen padec.
Razlike v minusih so, vendar ne izjemno velike. V ospredju pozornosti so veliki ali največji evropski trgi, ki pogoltnejo okoli 70 odstotkov vse prodaje. Statistika ACEA kaže, da se je med temi lani najbolj zmanjšala prodaja v Španiji, kjer je bilo prodanih za 32,3 odstotka manj avtomobilov oziroma skupaj 851 tisoč. V Italiji je bilo kupcev za 27,9 odstotka manj (1,38 milijona vozil), v Franciji pa za 25,5 odstotka manj (1,65 milijona). Vsekakor je zanimiva Nemčija. Tudi tam je bilo kupcev manj, vendar je bil padec "le" 19,1-odstoten, kar pomeni, da ostaja najpomembnejši evropski avtomobilski trg s prodajo 2,91 milijona vozil. Čeprav Velika Britanija ni več članica EU, je pa velik del lanskega leta tako ali drugače ostala povezana s skupnostjo, zapišimo še njene lanske avtomobilske podatke: prodanih je bilo 1,63 milijona vozil oziroma 29,4 odstotka manj.
Med trgi oziroma državami članicami Evropske unije pa se je po omenjeni statistiki prodaja najbolj zmanjšala na Hrvaškem, in sicer za 42,8 odstotka. Kot pravijo pri naših južnih sosedih, je to predvsem posledica dejstva, da ni bilo prodaje izposojevalnicam avtomobilov, kar očitno predstavlja pomemben del posla z avtomobili. Žal statistika ne loči med zasebnimi in poslovnimi kupci, kar bi bil pokazatelj realne prodaje, pri čemer drži, da to velja tudi za druge trge, tudi za slovenskega. Slovenija je bila lani v skupini tistih držav EU, kjer je prodaja padla bolj od evropskega povprečja. Nič več nov, pa vendarle kar pretresljiv je pogled na grafikon mesečne prodaje v letu 2020. April je bil v tem pogledu daleč najbolj tragičen mesec, nato pa se je padanje v drugi polovici leta vendarle nekoliko ustalilo. Edini pozitiven mesec v EU je bil september, ko se je zdelo, da je najhuje že za nami. V Sloveniji smo bili v tem pogledu nekaj bolj optimistični, saj je bil julij edini lanski mesec s pozitivnim predznakom.
Padec pri gospodarskih vozilih skromnejši
Prodaja gospodarskih vozil je eden pomembnih pokazateljev gospodarskega in siceršnjega dogajanja. Lani se je prodaja teh vozil v EU zmanjšala za 18,9 odstotka, kar je nekaj manj kot pri osebnih avtomobilih. Skupaj je bilo prodanih 1,43 milijona vozil. Je pa zanimiv pogled na mesečno prodajo. Padci v zadnjih lanskih mesecih so bili namreč bistveno skromnejši kot pri osebnih avtomobilih, kar je skoraj gotovo povezano z nekaj več optimizma.