Ne zapravljajte po nepotrebnem, hrana ni namenjena tolažbi in premagovanju stresa

BaV
03.11.2020 06:00
Izbirajmo kvalitetna živila in nakupujmo le tisto, kar resnično potrebujemo. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili nekaj nasvetov, ki nam pomagajo racionalno izbirati živila, s katerimi se bomo izognili ustvarjanju odvečnih zalog in zapravljanju denarja po nepotrebnem.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Z nasveti boste lažje načrtovali svoj tedenski jedilnik, nakupe živil in zaloge hrane v gospodinjstvu.
Profimedia

Za vsako gospodinjstvo je pomembno, da pravilno načrtujemo zaloge živil in nakupujemo le tisto, kar potrebujemo. S tem preprečimo, da bi hrana končala v smeteh, privarčujemo denar za nepotrebne nakupe in pazimo, da ne bi jedli preveč samo zato, da se kako živilo ne bi pokvarilo. Enako velja tudi v času širjenja virusa, ko moramo biti še posebno pozorni na dvoje: ne nakupujmo panično, saj v trgovinah zagotavljajo, da je v Sloveniji zalog hrane dovolj, obenem pa ne uporabljajmo hrane za tolažbo in premagovanje stresa, saj to povzroča zgolj povišano telesno težo.

Pri nabavi živil upoštevajmo naslednje nasvete:

Živila lahko nakupujemo tudi na lokalnih kmetijah in pri zadrugah, kar ima več prednosti: živila so bolj kakovostna, ker so bil pobrana v času optimalne dozorelosti in niso izgubila hranilne vrednosti med prevozom; podpiramo lokalne pridelovalce in predelovalce ter ohranjamo poseljenost podeželja; varujemo okolje in povečujemo samooskrbnost Slovenije s hrano.{api_embed_photo}600204{/api_embed_photo}

Sam svoj gospodar

Za kakovostno hrano ali vsaj popestritev jedilnika lahko poskrbimo tudi sami. Če imamo vrt, lahko gojimo praktično vse vrste zelenjave, ki raste v naših krajih. Tudi v atriju ali na balkonu lahko v lonce ali na visoko gredo posejemo vsaj kak češnjev paradižnik, jagode ali zelišča. Poleg samooskrbe nam vrtnarjenje omogoča rekreacijo in sprostitev, oboje je blagodejno tudi v času brez virusa. Če nismo še nikoli vrtnarili, lahko pri izkušenih vrtičkarjih ali v vrtnih centrih dobimo nasvete, kdaj je primeren čas za sejanje določenih vrst in kako dolgo traja, preden dozorijo.

Živila s krajšim rokom uporabnosti postavimo na vidnejše mesto.
Profimedia
Tudi na balkonu lahko kaj posadimo.
Bellaflora

Privlačna ponudba gostincev

Marsikdo si zaradi delovnih obveznosti ali drugih ovir ne more sam nakupovati živil in pripravljati hrane. Pri naročanju pripravljene hrane bodimo pozorni na naslednje:

Navsezadnje tudi finančni vidik prehranjevanja ni zanemarljiv. Še vedno velja, da je cenovno najugodnejše kuhanje doma iz svežih živil. Nekoliko lahko privarčujemo, če imamo možnost vsaj del osnovnih živil pridelati sami in če kuhamo iste obroke za vso družino, kadar niso potrebne dietne omejitve. Trenutno situacijo pa lahko izkoristimo tudi za preizkušanje novih receptov in učenje novih veščin, ki nam bodo vsekakor prišle prav tudi po koroni.

Kdor ne more kuhati sam, naj pri ponudnikih dobi kakovostno hrano. Fotografija je simbolična.
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta