Ko je pred 30 leti slovenska delegacija zapustila kongres Zveze komunistov Jugoslavije (ZKJ), smo v Večeru poročali, da je prvi mož Zveze komunistov Slovenije (ZKS) Ciril Ribičič povedal, da ga zapuščajo, "ker nočejo biti soodgovorni za agonijo ZKJ". Na včerajšnjem slavnostnem sprejemu delegatov v Ljubljani sta se znova spomnila tistih prelomnih časov tako Ribičič kot član delegacije Franci Pivec, ki je spomnil, da so šli v Beograd odločeni, da gredo v Evropo z Jugoslavijo, če noče, pa tudi brez nje. Gostitelj, predsednik republike Borut Pahor - tudi sam takrat delegat - pa je zbrane še spomnil, da njihov odhod ni pomenil, da so se "odpravili nazaj v Ljubljano z jasno vizijo, da želimo imeti slovensko državo", a so po odhodu morali začeti iskati alternative.
Kučan: Brez kompasa, orientacije, vizije
"Kar sem takrat pričakoval, se je zgodilo," je odgovoril Milan Kučan. "Kar sem pričakoval kasneje, po letu 1990, pa se ni zgodilo. Marsikaj se je, marsikaj ne, odvisno od tega, kakšna so bila pričakovanja ljudi. Ta so bila različna, mislim pa, da ni nihče mislil, da se bo država odvrtela v takšno smer, kot se je. Brez kompasa, brez orientacije, brez vizije."
Za Mirana Potrča je bila pomembna predvsem odločitev: "Pogum je bil, ampak takrat smo malo razmišljali o njem in o tem, da bi se nam lahko kaj zgodilo. Bili smo zaverovani v pravilnost naše poti in nismo razmišljali, da bi lahko bilo sploh kaj drugega kot to, da se odločimo in gremo ter živimo naprej z novimi idejami. Kar nam je tudi uspelo."
Odhod je bil pomemben
"Ironično, toda vedno sem spremljal vse partijske dogodke, ker je bilo to pomembno. Drži pa tudi, da je ta odhod s kongresa pomenil pomemben prelom in da je prispeval k temu oziroma je oslabil pozicijo tako armadi kot zvezni partiji in s tem olajšal položaj. Vsaj nam, pa mogoče še komu, otežil pa ga je Hrvatom in še najbolj BiH, saj je veljalo prepričanje, da so se Sloveniji pač odpovedali ter sklenili, da bodo čvrsto držali v rokah vse ostalo. In to se je tudi zgodilo. Ko sva takrat ta odhod z ženo spremljala, sva rekla, to je pa pomembno. Nisem eden tistih, ki vidijo samo eno stran, in trdim, da nedvomno drži, da so se v Sloveniji po tem silnice ujele," je povedal Tone Peršak.
Lokarjeva: Na zastareli koncept nismo mogli pristati
Odhod ni bil tako slavnosten kot obletnica, saj nihče ni točno vedel, v kaj se podajamo, je dejal Sandi Češko. A v tistih časih je lahko politika med dvema možnostma "zavzela le populistično pozicijo na Hrvaškem, v Srbiji in BiH, zdaj pa vemo, kam je pripeljala ta emocionalna politična opcija, v Sloveniji pa se je zgodba obrnila bolj reformatično in pragmatično in ni požela toliko popularnosti". A izognila se je vojnim scenarijem, je dodal, kar je bila pomembna popotnica, da smo danes del stabilne Evrope v nasprotju s tistimi, kjer je še zmeraj prisotno vzdušje, ki kliče po orožju in bolj grobih potezah.
Slovenija je lahko na egalitarizem ponosna
Kaj pa meni tedanji delegat na 14. kongresu Zveze komunistov Jugoslavije Sandi Češko o tem, da si želimo Slovenci zdaj bolj egalitaren kapitalizem? "Kapitalizem lahko postane bolj egalitaren, saj danes za to obstajajo vsi materialni pogoji. Na drugi strani pa obstajajo tudi tehnologije, ki lahko elitam omogočijo, da stvar obrnejo v smer, ki je na koncu bolj podobna kakšnemu sužnjelastništvu ali egiptovskemu faraonstvu. Slovenija je lahko za zdaj ponosna na egalitarizem, ki ga premore. To je ena ključnih vrednot, ki jih ima, in se je premalo zavedamo."
"Odhod ceniva še danes"
"Seveda sva spremljala kongres," je povedala Spomenka Hribar in dodala, da sta bila z možem Tinetom Hribarjem takrat v Rimu. "Poslušala sva in gledala in bila vzhičena, čeprav takrat nisva bila več člana Zveze komunistov. Mene so vrgli iz partije štiri ali pet let prej zaradi narodne sprave, Tine je izstopil iz solidarnosti. Ampak sva znala takrat ceniti, kar se je zgodilo, in znava ceniti tudi danes. Takrat je imela vso oblast Zveza komunistov in ona je bila tista, ki je bila pred zgodovino odgovorna, da to naredi, in edina, ki je tudi lahko to naredila. In je. To ji je treba priznati. Zato zamerim desničarjem, ki imajo sicer pravico imeti svoja stališča, da teh preprostih dejstev ne priznajo. To mi ne gre v glavo."