Slovenska tiskovna agencija (STA), ki predstavlja temelj delovanja slovenskih medijev, bi morala sredstva za svoje delovanje od ustanovitelja prejemati na podlagi zakona o STA in sedmega interventnega protikoronaskega zakona (PKP7). Že 300 dni jih ni prejela. Njeni novinarji kljub vedenju, da denarja za novembrske plače najverjetneje ne bo, svoje delo neprenehoma opravljajo vestno, v skladu z etičnimi postulati in novinarskim kodeksom.
V tem času je STA doživel nekatere pretrese, eden zadnjih je bil odstop direktorja Bojana Veselinoviča. Na njegovo mesto bo najprej v vlogi vršilca dolžnosti, z novim letom pa s polnim mandatom stopil nekdanji generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc.
Predsednica sindikata novinarjev Alenka Potočnik, sicer zaposlena na STA, je ob odstopu Veselinoviča 30. septembra izrazila pričakovanje, da bo to streznitveni moment za ustanovitelja in da bo v roku tedna ali dveh zagotovil sredstva za nadaljnjo, avtonomno in neodvisno opravljanje agencijskega novinarskega dela.
Ker se vlada in Urad vlade za komuniciranje še nista zganila, je komisarka Sveta Evrope za človekove pravice Dunja Mijatović danes na Twitterju znova pozvala slovensko vlado k obnovitvi financiranja STA v skladu z zakonodajo. "STA opravlja pomembno javno službo, prispeva k pluralnosti medijev in informacijskih virov v Sloveniji. Njena ohranitev je nujna za svobodo medijev v državi. Znova pozivam vlado, da obnovi javno financiranje v skladu z nacionalno zakonodajo," je zapisala komisarka.
Zbiranje pomoči
Preživetju STA je v maju s kampanjo #zaobSTAnek pomagalo tudi Društvo novinarjev Slovenije. Zbrali so 274.743,15 evrov donacij. Transakcijski račun zanje je še vedno odprt, več informacij pa najdete na njihovi spletni strani.