Razvpita prodaja 49-odstotnega državnega deleža v družbi tveganega kapitala Meta Ingenium je v ponedeljek dobila prvi epilog. Potem ko se je ugotovilo, da je bila država oškodovana za okoli 15 milijonov evrov, toliko več bi lahko namreč dobila za svoj 10,8-odstotni lastniški delež družbe Bia Separations, ki jo je oktobra lani za 360 milijonov evrov prevzel nemški Sartorius. Kot so razkrile Finance, je SDH še pred tem prodal svoj delež za le 1,9 milijona evrov, ob čemer so se zavarovali s pogodbeno klavzulo, ki bi jim, če bi bila Bia prodana za 400 milijonov evrov, prinesla dodatnih 1,2 milijona evrov kupnine, torej skupaj največ okoli tri milijone evrov. Tako pa bo razliko pobral kupec državnega deleža v Meti Ingenium, dosedanji večinski lastnik družbe, italijanska Meta Ventures. Po pisanju Financ jo je v Sloveniji zastopal Jurij Giacomelli, upravljavec naložb v Meti Ingenium.
V upravo SDH Vanessa Grmek
Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) je tako na ponedeljkovi izredni seji na podlagi ugotovitev poročila, ki ga je pripravila mednarodna revizijska hiša Ernst & Young v sodelovanju z odvetniško pisarno Ulčar & partnerji, ugotovil, da so bila v postopku prodaje določena odstopanja od standardov in postopkov SDH, ki se nanašajo na razpolaganje z naložbami. Takoj po objavi ugotovitev so člani uprave, ki je vodila SDH v času podpisa prodajne pogodbe, zdajšnja člana uprave SDH Boštjan Koler in Boris Medica ter zdajšnji član nadzornega sveta Igor Kržan, v skladu z etičnimi standardi, sporazumno odstopili s položajev. Koler in Medica sporazumno odstopata kot člana uprave in zapuščata SDH z 31. januarjem, takratni začasni predsednik uprave Igor Kržan pa je z mesta člana NS odstopil z današnjim dnem. Z namenom zagotavljanja stabilnosti poslovanja SDH je v pripravi tudi predloga za sodno imenovanje članice uprave Vanesse Grmek, svetovalke uprave, do popolnitve uprave.
Bo moral Koler tudi iz Telekoma?
Boštjan Koler za zdaj predseduje še nadzornemu svetu Telekoma Slovenije, kamor ga je kot člana uprave družbe Slovenskega državnega holdinga z začasnim sklepom 3. novembra lani imenovalo sodišče. Funkcija traja do izvolitve članov nadzornega sveta družbe na skupščini delničarjev namesto sodno imenovanih članov, vendar največ eno leto od izdaje sklepa. Po "krivdnem" odhodu iz uprave SDH se bo najverjetneje moral posloviti tudi od stolčka v nadzornem svetu Telekoma.
Prikrivanje informacij o pošteni vrednosti in prodaji
Nadzorniki še ugotavljajo nepravilnosti na strani zasebnega večinskega solastnika podjetja Meta Ingenium, družbe Meta Ventures, ki je povezan z opustitvijo seznanitve z vrednostjo družbe Bia Separations in s tem tudi družbe Meta Ingenium, kar je vodilo v manjši iztržek pri prodaji, kot bi ga za svoj delež lahko prejela država. SDH kot posredni lastnik podjetja Bia Separations namreč ni bil vključen v postopek dokapitalizacije oziroma prodaje: "Izkazalo se je, da je šlo za asimetrijo informacij, ki je bila posledica tega, da družba Meta Ventures kot upravljavska družba Meta Ingenium ni seznanjala SDH z relevantnimi informacijami o naložbah Meta Ingenium. Prav tako ni razkrila poštene vrednosti naložbe v Bia Separations." Tako Meta Ingenium kot tudi Meta Ventures bi morali SDH seznaniti s komunikacijo z drugimi solastniki, vključenimi v prodajo deležev družbe Bia Separations. "Poslovodstvi družb Meta Ingenium in Meta Ventures sta tako pridobili informacijsko prednost in sta lahko vplivali tako na prodajni postopek kot na višino kupnine od prodaje državnega deleža v družbi Meta Ingenium," še sporočajo iz SDH in dodajajo, da bodo za zaščito interesa in premoženja Republike Slovenije sprožil več pravnih postopkov.