Zaenkrat potrdilo o cepljenju v Sloveniji še nima omejenega roka trajanja, so za Večer dejali na ministrstvu za zdravje. Pojasnili so, da je Evropska komisija priporočila devet mesečno veljavnost in da bo v zvezi s tem na evropskem nivoju predvidoma sprejet izvedbeni akt, ki bo trajanje veljavnosti potrdila enotno urejeval. Prav tako je neomejena veljavnost potrdila, ki ga prejmemo po poživitvenem ali dodatnem odmerku.
Švica tudi od cepljenih potnikov zahteva test PCR
Švica spričo zaskrbljujočega naraščanja okužb z novim koronavirusom zaostruje zajezitvene ukrepe. Od te sobote bodo morali vsi potniki ob prihodu v državo predložiti negativen izvid testa PCR, ne glede na to ali so cepljeni oziroma so covid-19 preboleli ali ne.
Kot je danes še odločila švicarska vlada, bodo morali med četrtim in sedmim dnevom po prihodu v državo nato predložiti še izvid drugega testa na okužbo z novim koronavirusom, ki pa bo lahko ali PCR ali hitri antigenski test, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Iz novega pravila so izvzeti le potniki, ki živijo na območjih ob meji s Švico, npr. v nemški zvezni deželi Baden-Württemberg. (STA)
Za podaljšanje zaščite po zaključenem osnovnem cepljenju epidemiološka stroka priporoča cepljenje s poživitvenim odmerkom. Pri tem lahko Slovenci praviloma izbiramo med cepivoma mRNA (Pfizer/BioNTech ali Moderna).
Polno cepljeni z mRNA cepivoma ali s kombinacijo vektorskega in mRNA cepiva se lahko s poživitvenim odmerkom cepijo šest ali več mesecev kasneje. Zanje je priporočen poln odmerek cepiva Pfizer/BioNTech ali polovičen odmerek Moderninega cepiva. Ker so možnosti za vnetje srčne mišice pri slednjem nekoliko večje pri mladih, je njegova uporaba priporočena zgolj starejšim od 30 let.
EU digitalno covid potrdilo
Evropska komisija je julija letos začela izvajati uredbo o evropskih digitalnih covidnih certifikatov, s katerimi je, kot so ocenili v oktobrskem poročilu, korenito olajšala varno potovanje znotraj EU in zmanjšala prepreke močno prizadetemu turizmu.
V tem času so države članice izdale več kot 591 milijonov tovrstnih certifikatov, piše v poročilu. Evropski sistem je skupno implementiralo že 43 držav, še 17 jih je zanj zainteresiranih. Anketa, ki jo je izvedel evropski parlament, je pokazala, da sistem certifikatov kot učinkovit za varno potovanje opredeljujeta več kot dve tretjini vprašanih. 20 držav članic pa EU certifikat zahteva tudi za namene preverjanja PCT znotraj države, denimo pri večjih zborovanjih, koncertih, kulturnih in športnih prireditvah.
Glede na trenutno epidemiološko situacijo je poživitveni odmerek pri osebah, ki so se predhodno cepile z vektorskima cepivoma, priporočen že po dveh mesecih, piše v priporočilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Poživitveni odmerek je posebej priporočljiv za oskrbovance domov starejših, osebe starejše od 50 let, ranljive kronične bolnike in njihove svojce ter za osebe, ki so osnovno cepljenje opravili z manj učinkovitima vektorskima cepivoma, torej s cepivom AstraZeneca ali Johnson&Johnson. Sicer pa je poživitveno cepljenje priporočeno vsem starejšim od 18 let.
V priporočilih NIJZ je posebej opredeljen tudi dodaten odmerek. Priporoča se ga osebam s težje oslabljenim imunskim sistemom. Za razliko od poživitvenega odmerka se priporoča cepljenje s polnim dodatnim odmerkom enega od proizvajalcev mRNA cepiv.
Glede na priporočila NIJZ se lahko sočasno ali s kakršnimkoli presledkom cepimo s cepivom proti gripi in covidu-19. Cepljenje proti covidu-19 je priporočljivo tudi za mladoletnike starejše od 12 let, še piše.
Po opravljenem poživitvenem ali dodatnem cepljenju se bo število opravljenih cepljenj v elektronskem potrdilo spremenilo na 3/3, pri tistih, ki so bili prvič cepljeni s cepivom Johnson&Johnson, pa na 2/2.
Cepljeni in preboleli
Strokovno stališče je, da za zaščito tistih, ki so koronavirus preboleli v zadnjih devetih mesecih, zadostuje zgolj en odmerek katerega koli cepiva. Za dokazilo o prebolelosti je treba imeti izvid o pozitivnem PCR testu. Na lastno željo se lahko prebolevniki cepijo tudi z vsemi potrebnimi odmerki za osnovno cepljenje.