V mesecu in pol, kar divja vojna v Ukrajini, je pri nas namero, da bodo zaprosili za začasno zaščito, s čimer bodo upravičeni tako do denarne pomoči kot tudi do pravice do izobraževanja, zdravstvene oskrbe in zaposlitve, izrazilo 441 ljudi. Koliko jih jo je doslej prejelo, ni znano, saj odločbe izdajajo upravne enote glede na krajevno prisotnost. Nadgradnja informacijskega sistema, ki bi tak pregled omogočal, je še v teku. Prav tako še poteka izbira izvajalca za tiskanje kartic, ki jih bodo, namesto sedanje odločbe, prejeli tisti, ki jim bo priznan status začasne zaščite. In na kateri bodo vsi potrebni podatki, s katerimi bo oseba lahko uveljavljala že omenjene pravice.
Prejeli 41 vlog, odobrili dve
Nataša Potočnik, generalna direktorica direktorata za migracije na ministrstvu za notranje zadeve, pravi, da naj bi bile omenjene kartice na voljo v dveh do treh tednih. Pridobitev statusa začasne zaščite je pogoj, da lahko oseba, ki biva zunaj nastanitvenih centrov, ki jih je država zanje namenila, pridobi tako denarno pomoč za kritje življenjskih stroškov kot denarno pomoč pri kritju najemnine. Za zdaj so za tovrstno pomoč na uradu za integracijo in oskrbo migrantov, ki ga vodi Katarina Štrukelj, prejeli 41 tovrstnih vlog, odobrili pa le dve. Razlog so nepopolne vloge. Ob vložitvi prošnje, bodisi osebno bodisi po pošti, mora prosilec, ki že ima priznano začasno zaščito, predložiti poleg slovenske davčne in matične številke (EMŠO) - oboje dobi ob vložitvi vloge za začasno zaščito - izpis iz transakcijskega računa v banki v Sloveniji ali izjavo, da tovrstnega računa nima.
5184 oseb je prijavilo prebivanje v Sloveniji na policijski postaji.
441 oseb je izrazilo namero za vložitev prošnje za začasno zaščito.
61 oseb je vložilo prošnjo za mednarodno zaščito.
Do 421 evrov znaša denarna pomoč za eno osebo*.
Do 421 evrov znaša denarna pomoč za zasebno nastanitev*.
Do 1603 evre mesečno je upravičena tričlanska družina (odrasla oseba in dva otroka).
* Takšen znesek pripada odrasli osebi, ki dokaže, da na tekočem računu nima nobenih prihodkov/prilivov.
Vir: neuradni podatki UE in Policije
Če zaprosi tudi za pomoč pri kritju najemnine, mora priložiti še pogodbo o najemu z višino najemnine oziroma, če prebiva pri prijateljih ali sorodnikih, izjavo, koliko stroškov krije v gospodinjstvu. Od tega je namreč odvisno, kolikšen delež pomoči bo prejel od države. Če odrasla oseba nima nobenih prilivov na transakcijski račun, je upravičena do 421 evrov mesečno oziroma sorazmernega deleža glede na prilive. Enak znesek velja za pomoč pri kritju najemnine, medtem ko je pri mladoletnih otrocih ta delež pomoči urejen stopenjsko, kar pomeni, da lahko tričlanska družina - ena odrasla oseba in dva otroka - mesečno, če nima nobenih sredstev za preživljanje, prejme 1603 evre. Do zneska so upravičeni od dne, ko so vložili prošnjo za denarno pomoč.
Začasna zaščita za eno leto
Sicer velja, da lahko oseba dobi začasno zaščito za eno leto, pri čemer je ne glede na datum vložitve enoletni rok začel teči 10. marca, ko je Slovenija aktivirala zakon o začasni zaščiti. Pri tem se lahko omenjena zaščita, če bo taka odločitev tudi na ravni EU, podaljša dvakrat za pol leta. Vsi, ki so iz Ukrajine prišli pred 24. februarjem, ki je datum začetka ruskega napada na to državo, lahko zaprosijo za mednarodno zaščito, kot to velja za vse druge prosilce za mednarodno zaščito. Ne glede na vrsto zaprosila za zaščito pa vsi, ki bivajo v državnih nastanitvenih objektih, kjer je poskrbljeno tako za bivanje kot za prehrano - trenutno v Logatcu biva 316 Ukrajincev, na Debelem rtiču 95 in v Integracijski hiši v Mariboru deset - dobijo 120 evrov mesečne žepnine. Imajo pa številni Ukrajinci, ki so s seboj prinesli ukrajinsko denarno valuto grivno ali bi radi svoje prihranke dvignili na bankomatih, težave. Grivne namreč ne morejo zamenjati za evro. Razlog: njihova nacionalna valuta zaradi vojne trenutno ni konvertibilna, zato je marsikje po Evropi in tudi pri nas poslovne banke ne sprejemajo. Na ravni EU-institucij zato že iščejo poenoteno rešitev, kako ukrajinskim beguncem kar najhitreje pomagati pri menjavi njihovega denarja. Možne rešitve preučuje tudi Banka Slovenije, so odgovorili iz naše centralne banke.
Nastanitvene kapacitete urad za integracijo in oskrbo migrantov prilagaja glede na potrebe. Če bi v prihodnje v Slovenijo prišlo več mladoletnih oseb, jim bodo nastanitev ponudili v dijaških domovih. A za zdaj tako Štrukelj kot Potočnikova ugotavljata, da se prihod Ukrajincev umirja, saj je denimo v Logatec v zadnjem tednu prišlo le 30 novih prosilcev za zaščito. Po podatkih policije je od začetka vojne Slovenijo prečkalo več kot 54.000 ukrajinskih državljanov. Vseh, ki so prijavili prebivanje v okviru dovoljenih 90 dni na policijskih postajah, pa je bilo doslej 16.000, vendar to ne pomeni, da so vse te osebe še pri nas. Večina njih, kar je mogoče sklepati iz aktualnih prijav prebivanja, teh je bilo na današnji dan 5184, je nadaljevala pot naprej k sorodnikom in prijateljem v drugih evropskih državah.