Zato se na pediatrični kliniki trudijo, da do okužb ne bi prišlo. Pri tem po Homanovih besedah najbolj pomaga cepljenje in nošnja mask, zato poziva Slovence, da to upoštevajo. Priporočila za preprečevanje okužb na pediatrični kliniki namreč niso vedno prijetna za starše in za otroke, ki v kliniko prihajajo na pregled ali na bolnišnično zdravljenje, je še pojasnil Homan.
Bo cepljenje za starejše od 50 let obvezno?
Po besedah predsednice Zdravniške zbornice Slovenije Bojane Beović v zdravniških krogih poteka razprava, ali bi bilo glede na kritičnost situacije vendarle pametno predlagati, da se uvede splošno obvezno cepljenje proti covidu-19, in sicer za rizično skupino starejših od 50 let. Pri tem je Beovićeva pojasnila, da v Sloveniji že poznamo obvezno cepljenje za otroke za določene bolezni in da je tudi ustavno sodišče, ko je o tem presojalo, menilo, da ima država dolžnost, da zaščiti državljane pred tveganji, ki jih predstavljajo določene infekcijske bolezni.
Uvedba testiranja za cepljene po njenih besedah trenutno ni potrebna, glede poživitvenega odmerka za že cepljenje pa po njenih besedah razprava znotraj posvetovalne skupine za cepljenje še poteka, je Beovićeva povedala pred sestankom. Po sestanku pa je v izjavi za medije povedala, da bo končna odločitev zapisana v zapisniku sestanka, ki bo po njenih besedah pripravljen do petka.
Končna priporočila naj bi bila sicer podobna kot v sosednjih državah. Beovićeva je povedala, da bodo tretji odmerek najverjetneje priporočili starejšim v določenih starostih skupinah, nato pa kroničnim bolnikom. Sledila bi splošna populacija, kjer pa se skupina še ni povsem uskladila, če bo tretji odmerek priporočila. "Najbrž bi bilo v luči tega, kar se dogaja, težko dobesedno prepovedati cepljenje nekomu, ki razmišlja o tretjem odmerku," je pojasnila Beovićeva. Posvetovalna skupina bo določila tudi časovni okvir, v katerem bodo priporočali cepljenje s tretjim odmerkom.
Pozivu k cepljenju in upoštevanju ukrepov se je pridružil tudi Borut Hafner, čigar otrok se zdravi v pediatrični kliniki. Pojasnil je, da je bolne otroke, ki morajo že zaradi narave zdravljenja biti izolirani, epidemija še dodatno osamila. "Otroci bi radi šli med ljudi, vendar ne morejo zaradi ukrepov, ukrepi pa so tu zaradi širjenja epidemije," je dejal Hafner.
Državljani bodo jeseni s svojim ravnanjem odločali o odpiranju in zapiranju dejavnosti
Minister Poklukar se je ob obisku zahvalil zaposlenim na pediatrični kliniki in ugotavljal, da je za otroke dobro poskrbljeno. Vse državljane je pozval k cepljenju, s katerim lahko zaščitimo otroke, ki potrebujejo zdravljenje, in druge. Poudaril je, da ob vračanju otrok v šolske klopi v prihodnjih dneh obstaja bojazen zaradi naraščanja okužb. "Kot veste, smo v zadnjih dneh odpirali nove covidne oddelke. Napoved za jesen je negotova, popotnica pa ni dobra," je povedal Poklukar.
Po Poklukarjevih besedah bodo državljani v jeseni s svojim ravnanjem odločali o odpiranju in zapiranju dejavnosti. Cilj še vedno ostaja 70 odstotna precepljenost, ki pa jo moramo, kot je dejal Poklukar, doseči konec septembra ali v začetku oktobra. "Aprila se hvaliti s 70 odstotno precepljenostjo ne bo zadosti, da bi se upirali zapiranju gospodarstva, kulture ali pa šol," je dejal Poklukar.