"Tudi dober teden pred začetkom novega šolskega leta nimamo temeljnih odgovorov, predvsem organizacijskih, kako naj steče pouk, zato se stvari lahko zapletejo," je prvi dan tridnevne tradicionalne konference ravnateljev vrtcev, osnovnih in srednjih šol na Brdu pri Kranju razočarano ugotavljal predsednik Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Gregor Pečan. In nadaljeval, da se morajo ravnatelji zaradi takšnega odnosa vladajočih, predvsem pa resornega ministrstva, namesto z organizacijo dela in s pedagoškim delom ukvarjati z vprašanji, kot je, ali sploh obstaja pravna podlaga za to, da bi lahko sami preverjali, ali zaposleni in zunanji obiskovalci izpolnjujejo pogoj PCT.
Vlada je na sinočnji dopisni seji dopolnila odlok o določitvi začasnih pogojev za izvajanje dejavnosti v vzgoji in izobraževanju in tako umaknila zahtevo za izpolnjevanje pogoja PCT za tiste, ki pripeljejo otroke v vrtec oz. prve tri razrede osnovne šole. Dopolnitev odloka je že objavljena v uradnem listu in začenja veljati v torek.
Odlok je sprva določal, da morajo pogoj prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja (PCT) poleg vseh oseb, ki opravljajo delo v vrtcih in osnovnih šolah, zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, glasbenih šolah, domovih za učence, dijaških in študentskih domovih, organizacijah za izobraževanje odraslih, srednjih in višjih strokovnih šolah ter v visokošolskih zavodih, izpolnjevati tudi vse druge osebe, ki prihajajo v prostore vzgojno-izobraževalnih zavodov in so starejše od 15 let.
Kot pojasnjujejo v Uradu vlade za komuniciranje (Ukom), je dopolnitev odloka posledica "posebne situacije v vrtcih in šolah, ki predstavlja vsakodnevni prihod in odhod staršev in drugih oseb, in traja le kratek čas".
"Upam, da bodo starši upoštevali obvestilo na vratih"
Čeprav odlok določa, da morajo vsi zunanji obiskovalci vrtcev in šol izpolnjevati ta pogoj, sta za zmedo in negodovanje minuli petek poskrbela minister za zdravje Janez Poklukar in državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec, ki sta zatrjevala, da ta pogoj ni potreben. Na tiskovni konferenci včeraj pa je Orehovec dejal, da mora starš, ki tega pogoja ne izpolnjuje, otroka, ki ga pripelje v vrtec, oddati pred vhodom. "Obvestilo o nujnosti izpolnjevanja PCT pogoja smo izobesili pri vseh vhodih in upam, da ga bodo starši tudi upoštevali. Ravnatelji pa tega zagotovo ne bomo preverjali, saj za to nismo pooblaščeni," je povedala Branka Šamec, ravnateljica Vrtca Pobrežje in predsednica Skupnosti vrtcev Maribor. Pojasnila je, da tudi kadra nimajo za to, da bi v devetih stavbah skrbeli za nadzor, kaj šele, da bi prevzemali pri vhodu otroke in jih nato preoblačili in preobuvali ter enako ravnali ob odhodu otrok. "Sicer smo pa v vrtcih, da nudimo vzgojno-izobraževalno delo, ne pa, da bomo preverjali, kdo izpolnjuje ta pogoj. Zahtevamo pa, tako kot smo to že doslej, da zunanji obiskovalci nosijo maske, si razkužujejo roke in da se v notranjih prostorih zadržujejo čim krajši čas."
Ministrica Kustec: "Ne bom podlegla grožnjam in žalitvam"
Čeprav je bilo predvideno, da bo ravnatelje na konferenci preko videa nagovorila tudi ministrica za izobraževanje Simona Kustec, ki je zaradi okužbe s covidom-19 na bolniški, se to ni zgodilo. Zaradi zahtevnega poteka bolezni, kot je sama zapisala, so ravnatelji nagovor dobili v pisni obliki. V njem je ravnateljem sporočila, da so se znašli pred tremi križišči. Eno je strokovno, drugo upravljavsko, tretje križišče pa je povezano z vrednotami. Obljubila jim je, da se bo še naprej borila za njih, njihovo delo in za "našo prihodnost". "Kot univerzitetna profesorica z dvajsetletno mednarodno kariero ne bom podlegala grožnjam, žalitvam, neutemeljenim sramotenjem in poskusom razčlovečenja tistih, ki žal tudi prostor vzgoje in izobraževanja naših otrok, vas in vašega dela zlorabljajo za svoje ozke, egoistične, pogosto žal tudi strankarske politične interese. Ni me strah! Za znanje in zdravje naših otrok in vašega strokovnega dela bom vedno stala prva v vrsti!" je zapisala.
Tudi Janja Bogataj, predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije, je ukrep označila za popolnoma nesorazmeren, neživljenjski. "Sledili bomo navodilom zavoda za šolstvo, kjer so nas danes nagovarjali k odgovornosti in zaupanju."
Eno ministrstvo tako, drugo drugače
Ali bo pogoj PCT za zunanje obiskovalce obveljal tudi v prihodnje, še ni povsem jasno. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je včeraj dejal, da naj bi pogoj s spremembo odloka še te dni odpravili. Prav tako se še ne ve, ali bodo zaposleni v vzgoji in izobraževanju dobili možnost samotestiranja, kot to velja za učence zadnje triade in dijake. Zdaj smo, tako Orehovec, v fazi, ko je poleg ohranjanja distance, nošenja mask, skrbi za higieno nujen tudi pogoj PCT, ki za zdaj ni povsem dorečen. Velja, da se tisti, ki vstopa v šolski prostor, enkrat tedensko testira. Tako bo verjetno veljalo še naslednji teden, potem vas bomo še obvestili. Velika verjetnost je, da bomo prešli na samotestiranje, vendar tega z gotovostjo v tem trenutku ne morem zagotoviti."
Ob zaostrovanju razmer bodo namesto zapiranja raje pogosteje testirali
Pravne dileme pri nenošenju mask
A tudi drugih nejasnosti je še veliko. Kot je dejala Frančiška Al Mansour, predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije, ne vedo, kaj bo s tistimi, ki ne bodo upoštevali navodil. "Kaj lahko naredimo z dijakom, ki ne nosi maske, medtem ko jo vsi njegovi sošolci nosijo, starši pa grozijo s pravno službo? Nalagajo nam nove obveznosti brez zakonskih podlag, na katerih bi lahko temeljilo naše delo. To je nesprejemljivo," je dejala. Državni sekretar Orehovec je priznal, da zoper učenca, ki ne bo nosil maske, ne morejo ukrepati, so pa tudi za ta primer naredili načrte in bi postopek začeli s povabilom na pogovor "in potem naprej". In kako ravnati pri zaposlenem, ki ne izpolnjuje pogoja PCT? Ravnatelji za zdaj zahtevajo le podpis zaposlenega, da izpolnjuje pogoj PCT, kajti, kot je odvrnil Orehovec o zakonski podlagi za preverjanja tega pogoja: "Vse, kar je povezano z odloki, pripravljamo na našem ministrstvu, čakamo še na eno uredbo, kjer bodo vse stvari razložene, pojasnjeno bo tudi, kje so zakonske podlage za to. Ena od teh podlag je najbrž zagotavljanje varnega okolja v službah. Tako kot mora delavec nositi čelado, tako mora verjetno zagotoviti tudi PCT, da smo zaščiteni." Ravnateljica Al Mansour se je sicer strinjala, da lahko zaposlenemu, ki pogoja PCT ne izpolnjuje, dajo odpoved: "Ampak, oprostite, kako odpovedati delovno razmerje, za katerega vemo, da ne dobimo nadomestila na trgu delovne sile? Učiteljev strokovnoteoretičnih predmetov in praktičnega pouka v srednjih šolah primanjkuje. Zato se mi zdi nesmiselno odpovedati delovno razmerje nekomu, ker smo se zapletli z raznimi ukrepi in odločbami."
V mehurčkih ali bolj sproščeno?
Ravnatelji so včeraj tudi končno prejeli publikacijo z modeli poučevanja, ki se bistveno ne razlikujejo od lanskih, a na sami konferenci kaj več od tega, da bodo pouk začeli po modelu B, niso izvedeli. "Tako ni jasno, ali bo pouk potekal v mehurčkih ali bolj sproščeno. To pa je zelo pomembno za zagotavljanje kadrov in pokrivanje vseh delovnih mest," je dejal Pečan in ob tem odkrito priznal, da še ne ve, kaj vse piše v publikaciji, pa čeprav so se o vsebini usklajevali tudi z njim. A mu kljub dogovoru pred objavo besedila niso poslali v redakcijo. Zato je zaključil z besedami, da ne ve, kako so lahko v Avstriji že 1. avgusta dobili vsa navodila za 1. september. "Pri nas pa se kaj takega ne more zgoditi!"
Da so ravnatelji in učitelji dobro pripravljeni na novo šolsko leto, pa sta zatrdila tako direktor Zavoda za šolstvo Vinko Logaj kot Orehovec. Oba sta izpostavila, da bodo naredili vse, da se vrtci in šole ne bi zaprli. "A virus je tisti, ki nam narekuje tempo," je dejal državni sekretar in še dodal, da bodo ob zaostrovanju razmer namesto zapiranja raje pogosteje testirali. Tudi trikrat na teden, če bo potrebno. V skrajnem primeru pa bi prešli na model C, kar pomeni, da šolarji do petega razreda in učenci devetega razreda vendarle ne bi ostajali doma.