Pred dnevi smo poročali, da je avstralska vlada od januarja do junija letos testirala sistem prenosnih kamer, ki lahko zaznajo uporabo telefona za volanom. Sistem deluje v vseh vremenskih pogojih, zato namerava Avstralija loviti prekrškarje in jih tudi oglobiti.
{twitter}https://twitter.com/varnostprometa/status/1202889000123588609{/twitter}
Na vprašanje, ki smo ga zastavili Agenciji za varnost prometa (AVP), ali tudi pri nas že kaj razmišljajo o podobnem ukrepu, nam konkretno niso odgovorili. So pa izpostavili, da je uporaba mobilnikov med vožnjo vse bolj razširjen problem tudi v Sloveniji, hkrati pa je tudi vse pogostejši vzrok prometnih nesreč. In agencija ocenjuje, da so "vsi ukrepi, ki lahko pripomorejo k zmanjševanju uporabe mobilnih telefonov med vožnjo in s tem prispevajo k večji prometni varnosti za vse, nedvomno koristni".
Ob tem so pojasnili, da so policisti letos zaznali skoraj 30 tisoč (29.333) kršitev rabe telefona. Na agenciji so veseli, ker je ministrstvo za infrastrukturo v predlogu sprememb zakona o pravilih cestnega prometa upoštevalo tudi njihov predlog za strožje sankcioniranje uporabe telefona med vožnjo.
Tričetrtine voznikov tudi telefonira
Raziskava, ki jo je opravil AVP, kaže, da pri nas kar trije od štirih voznikov telefonirajo tudi med vožnjo. Precej zaskrbljujoč je tudi podatek, da skoraj vsak tretji voznik med vožnjo na telefonu pregleduje družbena omrežja. Približno sedem odstotkov sodelujočih v raziskavi je priznalo, da si med vožnjo dela zapiske, opomnike in podobno, pet odstotkov jih brska po spletu, trije odstotki pa uporabljajo mobilne aplikacije.
Telefon kot alkohol
Tuja znanstvena raziskava je dokazala, da je uporaba mobilnih telefonov med vožnjo primerljiva, kot če bi vozili s kar 0,8 promila alkohola v krvi. Pa tudi: vozniki med pisanjem SMS sporočila kar 4-krat manj gledajo na vozišče kot pri nemoteni vožnji.