"Od 96 umrlih zaradi covida-19 je kar 70 stanovalcev domov starejših. Podatka, koliko jih je umrlo v bolnišnicah in koliko v domovih starejših, nam ni uspelo pridobiti, a verjetno jih je v bolnišnicah umrlo manj kot deset," opozarja Biserka Marolt Meden, predsednica Srebrne niti.
Kar štiri od šestih v ponedeljek potrjenih okužb za novim koronavirusom so odkrili v Domu starejših občanov Ljutomer, kjer so v ponedeljek odvzeli 57 brisov. Domovi za starejše še ostajajo žarišča novih okužb. V Srebrni niti so na pristojni ministrstvi, predsednika vlade, skupnost socialnih zavodov in varuha človekovih pravic včeraj ponovno naslovili javno pismo, v katerem zahtevajo, da se v domovih odločneje ukrepa in bolje pripravi na drugi val epidemije.
Še vedno s hudimi kadrovskimi težavami
Ob težavah, ki so se pojavljale, je jasno, da je bila deljena skrb za domove starejših med ministrstvom za zdravje in ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti slaba in je povzročala neučinkovitost sistema kot celote. Še danes se v DSO v Ljutomeru, Šmarju pri Jelšah in tudi drugod srečujejo z zelo hudimi kadrovskimi težavami. Študenti zdravstvene nege in medicine rešujejo kritično situacijo zaradi pomanjkanja osebja, kar je ob prostih kadrovskih virih v času, ko mnogi zavodi niso delali, bilo nesprejemljivo, neetično in zakonsko sporno.
Od 96 umrlih zaradi covida-19 je kar 70 stanovalcev domov starejših.
V domove starejših niso napotili dodatnih kadrov, čeprav jih je bilo zaradi ustavitve zdravstvenega in izobraževalnega sistema veliko na čakanju doma.
Domovi bodo ponovno odprli vrata za obiskovalce, kar bo povečalo nevarnost za nove okužbe.
Pri Srebrni niti nasprotujejo zdravljenju obolelih s koronavirusom v domovih starejših.
WHO opozarja na diskriminacijo pri zdravstveni obravnavi starejših
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Združeni narodi (UN) te dni opozarjajo na preprečevanje diskriminacije pri zdravstveni obravnavi starejših v času epidemije novega koronavirusa. Tudi predsednik slovenske komisije za medicinsko etiko dr. Božidar Voljč je na tiskovni konferenci prejšnji teden dejal, da so stanovalci v domovih starejših pri nas diskriminirani, ker nimajo zagotovljenega osebnega družinskega zdravnika glede na potrebe, ker Slovenija nima geriatrije in geriatričnih bolnišnic, pa tudi paliativna oskrba ni v zadostni meri zagotovljena vsem, ki jo v domovih starejših in drugod potrebujejo.
V domovih ni mogoče zagotoviti izolacije
In to navkljub številnim pozivom skupnosti socialnih zavodov, da ne morejo v vseh domovih zagotoviti izolacije in drugih razmer, ki jih zahteva zakon o nalezljivih boleznih. Večkrat je skupnost zahtevala, da se zaradi tega vse bolne s potrjenim koronavirusom popolnoma osami, izolira v posebej za to določenih ustanovah. Čeprav v večini slovenskih domov, kot poudarjajo na ministrstvu za delo, okužb sicer ni, ostaja strah, kdaj se to utegne spremeniti. Domovi naj bi počasi ponovno odprli vrata za obiskovalce. Sicer pod strogimi preventivnimi ukrepi, a vendarle bo zaradi tega ponovno tudi več možnosti za nove okužbe.
Po naših podatkih je bila od okuženih stanovalcev domov na bolnišnično oskrbo napotena izrazita manjšina težje obolelih. Ob tem smo bili začudeni nad prizadevanji odgovornih, da socialnovarstvene zavode brez pogojev za izvajanje izolacije, kadrov in opreme spreminjajo v zasilne ustanove za zdravljenje starostnikov s covidom-19 ob hkratnih javnih zagotovilih, da zmogljivosti v bolnišnicah niso zapolnjene. To predstavlja neenako obravnavo državljanov in kršitev temeljnih človekovih pravic," meni vršilec dolžnosti sekretarja Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik.
V Srebrni niti pričakujejo, da bodo pristojni takoj začeli odpravljati nakopičene težave v domovih za starejše, na katere jih v javnem pismu opozarjajo. Pričakujejo tudi umik spornih priporočil razširjenega strokovnega kolegija za družinsko medicino in predloga ukrepov, ki ga je domovom poslalo konec marca ministrstvo za delo, predvsem pa priporočil, ki narekujejo zdravljenje bolnih s koronavirusom v domovih starejših.