Biserka Marolt Meden: "Kadrovska podhranjenost med epidemijo zaposlene v domovih pripeljala do roba zmogljivosti"

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
06.05.2020 06:00

V ponedeljek nove okužbe v domovih za starejše; društvo Srebrna nit in skupnost socialnih zavodov zahtevata odločnejše ukrepanje pristojnih pred drugim valom epidemije, predvsem pa pričakujeta takojšen umik spornih priporočil.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V domovih so prejšnji teden protestirali zaradi slabih pogojev za delo v času epidemije. 
Sašo Bizjak

"Od 96 umrlih zaradi covida-19 je kar 70 stanovalcev domov starejših. Podatka, koliko jih je umrlo v bolnišnicah in koliko v domovih starejših, nam ni uspelo pridobiti, a verjetno jih je v bolnišnicah umrlo manj kot deset," opozarja Biserka Marolt Meden, predsednica Srebrne niti.
Kar štiri od šestih v ponedeljek potrjenih okužb za novim koronavirusom so odkrili v Domu starejših občanov Ljutomer, kjer so v ponedeljek odvzeli 57 brisov. Domovi za starejše še ostajajo žarišča novih okužb. V Srebrni niti so na pristojni ministrstvi, predsednika vlade, skupnost socialnih zavodov in varuha človekovih pravic včeraj ponovno naslovili javno pismo, v katerem zahtevajo, da se v domovih odločneje ukrepa in bolje pripravi na drugi val epidemije.

Še vedno s hudimi kadrovskimi težavami

Ob težavah, ki so se pojavljale, je jasno, da je bila deljena skrb za domove starejših med ministrstvom za zdravje in ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti slaba in je povzročala neučinkovitost sistema kot celote. Še danes se v DSO v Ljutomeru, Šmarju pri Jelšah in tudi drugod srečujejo z zelo hudimi kadrovskimi težavami. Študenti zdravstvene nege in medicine rešujejo kritično situacijo zaradi pomanjkanja osebja, kar je ob prostih kadrovskih virih v času, ko mnogi zavodi niso delali, bilo nesprejemljivo, neetično in zakonsko sporno.

V domovih ni mogoče zagotoviti izolacije

In to navkljub številnim pozivom skupnosti socialnih zavodov, da ne morejo v vseh domovih zagotoviti izolacije in drugih razmer, ki jih zahteva zakon o nalezljivih boleznih. Večkrat je skupnost zahtevala, da se zaradi tega vse bolne s potrjenim koronavirusom popolnoma osami, izolira v posebej za to določenih ustanovah. Čeprav v večini slovenskih domov, kot poudarjajo na ministrstvu za delo, okužb sicer ni, ostaja strah, kdaj se to utegne spremeniti. Domovi naj bi počasi ponovno odprli vrata za obiskovalce. Sicer pod strogimi preventivnimi ukrepi, a vendarle bo zaradi tega ponovno tudi več možnosti za nove okužbe.
Po naših podatkih je bila od okuženih stanovalcev domov na bolnišnično oskrbo napotena izrazita manjšina težje obolelih. Ob tem smo bili začudeni nad prizadevanji odgovornih, da socialnovarstvene zavode brez pogojev za izvajanje izolacije, kadrov in opreme spreminjajo v zasilne ustanove za zdravljenje starostnikov s covidom-19 ob hkratnih javnih zagotovilih, da zmogljivosti v bolnišnicah niso zapolnjene. To predstavlja neenako obravnavo državljanov in kršitev temeljnih človekovih pravic," meni vršilec dolžnosti sekretarja Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik.
V Srebrni niti pričakujejo, da bodo pristojni takoj začeli odpravljati nakopičene težave v domovih za starejše, na katere jih v javnem pismu opozarjajo. Pričakujejo tudi umik spornih priporočil razširjenega strokovnega kolegija za družinsko medicino in predloga ukrepov, ki ga je domovom poslalo konec marca ministrstvo za delo, predvsem pa priporočil, ki narekujejo zdravljenje bolnih s koronavirusom v domovih starejših.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta